• Gamesite News 153 - Stadia končí, E3 sa vracia a Skull & Bones bol odložený

  • Ďalšia akvizícia v hernom priemysle bude asi pochádzať z ropných peňazí

  • Xbox predstavil ochudobnenú ponuku hier zdarma pre Xbox Live Gold predplatiteľov na október

  • Google oznámil, že Stadia je mŕtva. Teraz však už naozaj

  • Nový datadisk do World of Warcraft pod názvom Dragonflight k nám príde už 28. novembra

  • Nová Need for Speed hra bude mať údajne názov Unbound a príde v decembri

Risen 2: Dark Waters - Recenzia

Nemeckí tvorcovia z Piranha Bytes sa preslávili svojou RPG sériou Gothic. Avšak po vydaní Gothic 3 a nezhodách s distribútorom Jowood sa značka Gothic dostala do rúk Jowoodu. Tí ju zverili štúdiu Spellbound, ktoré pred dvoma rokmi vytvorilo už nie tak kvalitné pokračovanie Gothic 4. Pre chlapíkov v Piranha Bytes nastal najvyšší čas prísť s novou značkou. V novembri 2009 sa pod hlavičkou Piranha Bytes a novým distribútorom Deep Silver do predaja dostalo opäť fantasy RPG s názvom Risen a hneď bolo jasné, že ide o duchovného nástupcu Gothicu. Teraz sa na naše disky dostáva Risen 2 s podtitulom Dark Waters a autori opúšťajú svoje tradičné fantasy a vrhajú sa do nových vôd, do vôd pirátskych.

Hier s pirátskou tematikou nie je veľa, takže fanúšikovia pirátov a RPG hier by mali zbystriť pozornosť. Ako je v hrách od Piranha Bytes zvykom, aj teraz sa chopíte bezmenného hrdinu, o ktorom veľa informácií neviete. Na začiatku hry sa prebúdzate v pevnosti inkvizície a skôr, ako sa stihnete rozhliadnuť, už sa hlásite veliteľovi a dostávate svoju prvú úlohu. Ten vás vyšle na exotický ostrov, aby ste zapadli medzi pirátov, pridali sa ku skupine kapitána Steelbearda a zistili ste niečo o zbrani, ktorou by ste mohli poraziť úhlavného nepriateľa Maru.

Bez okolkov sa hneď vydáte na prvý ostrov. Ostrovov je v hre niekoľko a postupne ich budete navštevovať. Keďže Risen 2 je open-world RPG, po ostrovoch sa môžete voľne pohybovať kam chcete a kedy chcete. V džungli číha nebezpečenstvo na každom kroku, stretnete množstvo živočíchov (opice, jaguáre, divé prasatá), ba aj fantasy bytosti , napríklad Ghúlovia. V mestách alebo osadách máte možnosť stretnúť rôznych ľudí, s ktorými môžete obchodovať, rozprávať sa a prijímať úlohy.

V podstate ku všetkým vedľajším úlohám sa dostanete tým, že sa budete rozprávať s postavami, ktoré majú meno. Tie väčšinou chcú, aby ste im niečo priniesli, alebo zabili nejaké zviera v džungli, prípadne aby ste niečo priniesli od inej osoby, ktorá vám to zase dá, ak spravíte niečo pre ňu. Takto budete behať krížom-krážom po ostrovoch, ale peniaze a skúsenosti sa vám za plnenie questov určite zídu. Avšak v hre nie je tradičný systém skúsenostných bodov (expov), variáciou sú body slávy. Sláva vám rastie pri plnení úloh alebo pri zabití nepriateľa. Pri získaní jej dostatočného počtu ju potom investujete do jedného z piatich atribútov.

Medzi tieto atribúty patria čepele, strelné zbrane, tvrdosť, ľstivosť a voodoo. Na prvej úrovni je na zvýšenie jedného atribútu potrebných 1000 bodov slávy a s každým ďalším levelom sa zvyšuje ich cena o tisícku. S postupným zvyšovaním atribútov sa vám odomkne možnosť priučenia sa novým veciam. Pri čepeliach je to hlavne efektívne šermovanie, lepšie krytie a protiútoky. Vďaka zvyšovaniu strelných zbraní sa naučíte presnejšie mieriť. Tvrdosť a ľstivosť sú dôležité pre páčenie zámkov, kradnutie z káps alebo vyhrážanie. Okrem strelných zbraní je tu novinkou aj voodoo. Neskôr si v hre dokážete zostrojiť voodoo bábiku a na určitý čas ovládať iné postavy. Schopností na naučenie sa je v hre dosť, tu je vypísaný zlomok z nich.

Jednotlivé schopnosti sa učíte od postáv, ktoré sú odborníkmi v danej oblasti. Tie vás učia za peniaze. Taktiež musíte mať potrebný atribút na požadovanej úrovni. Čiže čím viac schopností chcete mať, tým viac je potrebné plniť vedľajšie úlohy, vďaka ktorým získavate prostriedky na učenie sa. Neskôr si už dokážete ukuť vlastný meč, alebo poskladať vlastnú pušku. Bez zbraní sa v hre nezaobídete, bojuje sa tu často a zbraní je dosť.

Súbojový systém veľké zmeny neprináša. Pri používaní meča slúži ľavé tlačidlo myši na útok a pravé tlačidlo na krytie. Neskôr sa naučíte uštedrovať aj silnejšie údery pri podržaní ľavého tlačidla, či odkopávať protivníkov.Väčšinu času však budete aj tak len zúrivo klikať ľavým tlačidlom a miestami sa kryť. Pri strelných zbraniach zase slúži pravé tlačidlo na mierenie. Osviežením súbojov sú tzv. „špinavé triky“ a sem patrí hádzanie piesku do očí, hody kokosovým orechom alebo výstrel z pištole. Po použití tohto triku je potom nutné určitý čas čakať, kým ho môžete použiť znovu. Túto novinku s radosťou vítam a v určitej miere dopomáha aj hrateľnosti pri súbojoch.

Počas hry však nebudete putovať vždy sami. Postupne sa k vám pridá niekoľko postáv. Tie sa líšia štýlom boja a môžete si vyberať koho vezmete so sebou. Aj keď to autori úplne nezvládli a vaši kumpáni sa budú pomerne často zasekávať o skaly a rôzne predmety, umelá inteligencia na tom nie je najlepšie. Zo zranení sa vyliečite požitím alkoholu alebo jedením potravy. Zo zranení vás vylieči aj spánok, pred ním si ešte vyberiete, do ktorej časti dňa sa chcete prebudiť. Deň s nocou sa strieda dynamicky. Dokážete určiť koľko je približne hodín, čo opäť pridáva na autenticite.

Ak vám nebudú stačiť peniaze získané z úloh, tak v hre existuje ešte zopár ďalších variantov na privyrobenie si. Pomerne zaujímavým je hľadanie pokladov. Ako odmenu v niektorých úlohách, alebo niekedy aj náhodou, môžete získať mapu k pokladu. Potom sa orientujete smerom ku krížiku, označenému na mape. Keď pôjdete podľa mapy až k miestu pokladu, na zemi zbadáte červené X a presne tam treba kopať. Stačí mať lopatu a čoskoro sa prekopete k truhlici skrývajúcej cennosti. Množstvo predmetov ponachádzate aj pri okrádaní mŕtvol. Ďalším spestrením hrateľnosti sú minihry , tie sú dve. Prvá spočíva vo vypití fliaš rumu skôr ako váš súper a druhá minihra je strelecká, v ktorej strieľate na desať preletujúcich predmetov.

Keďže je hra o pirátoch, nemôže chýbať ani pirátsky slovník. Jednotlivé dialógy je radosť počúvať. Postavy si servítku pred ústa nedávajú, nadávky počuť z každej strany, no zároveň je mnoho dialógov okorenených humorom. Našincov určite poteší česká lokalizácia v podobe titulkov, takže hru si užijú aj ľudia bez znalosti angličtiny. Vďaka rozhovorom sa ponúka aj prejdenie jednotlivých úloh viacerými možnosťami. Ak máte naučené vyhrážanie sa alebo šarm, tak môžete niektoré postavy presvedčiť bez toho, aby ste pre nich niečo spravili. Úloh, ktoré sa dajú splniť viacerými spôsobmi, je viacero.

Hra je na tom dobre aj po grafickej stránke. Prostredia sú pekné a atmosférické, akurát niektoré animácie postáv by potrebovali doladiť. Okrem animácií sa spracovanie postáv tiež podarilo. Autorom sa tiež celkom verne podarilo spracovať búrku alebo časti dňa. Vďaka tomu nemáte problém ponoriť sa do hry na dlhé hodiny. Hudobná kulisa je podobná ako u predchádzajúcich titulov. Zvyčajne hrajú pokojné, jemné melódie, no pri napadnutí už hudba razom pridáva na dynamike.

Inventár v hre je pomerne prehľadný, predmety sú rozdelené do 4 kategórií a zvyknete si naňho pomerne rýchlo. Rozmiestnenie ostrov si môžete prezrieť na veľkej mape, ktorú máte od začiatku, ale jednotlivé mapy konkrétnych ostrovov si už musíte získať sami. Na mape si môžete zaškrtnúť úlohu, ktorú chcete splniť a bez problémov nájdete smer, kam je potrebné ísť.

Loď s názvom Risen 2 už doplávala do svojho cieľa. Ja, ako fanúšik Gothic série, som sa na Risen 2 dosť tešil a som rád, že Piranha Bytes opäť nesklamala. Hra vás hneď vrhne do svojho sveta, očarí svojou atmosférou, budete skúmať všetky kúty ostrovov a budete sa baviť. Hrateľnosťou toho hra ponúka pomerne dosť, užijete si rozličné rozhovory, zabojujete si s množstvom zbraní a tentoraz pri tom použijete aj špinavé triky a voodoo. To všetko na exotických ostrovoch, kde sa budete cítiť ako skutoční piráti z Karibiku. Nabudúce by si už však autori mohli dať pozor na zasekajúce sa postavy a vychytať menšie bugy. Súbojovému systému by možno tiež nezaškodila menšia zmena. Fanúšikom RPG hier a hlavne fanúšikom Gothicov, resp. prvého Risenu, môžem hru odporučiť a nepochybujem, že sa pri tom budú baviť.

atmosféra
špinavé triky
prostredie tropických ostrovov
vtipné a ostré dialógy
chytľavá hrateľnosť

menšie bugy
zasekávanie postáv
niektoré animácie
80%
ŽÁNER RPG
VÝROBCA Piranha Bytes
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Cenega
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk