• MEGAČLÁNOK: Všetko, čo vieme o Hogwarts Legacy

  • Gamesite News 160 - Nové konzoly v 2028? Rekord Ragnaröku a návrat Ubisoftu na Steam

  • Pozrite si porovnanie pôvodnej hry Zaklínač 3 a „next-gen“ vylepšenia: Rozdiely sú prekvapujúco veľké

  • Aktivovali ste si Xbox Game Pass a neviete kam skočiť skôr? Tu je 15 najlepších hier v predplatnom

  • Activision je pripravený bojovať súdnou cestou, aby pretlačil akvizíciu Microsoftom

  • Microsoft vysvetľuje, prečo The Elder Scrolls VI bude exkluzivitou a prečo Call of Duty nie

XCOM: Enemy Unknown - Recenzia

Hovorí vám niečo názov X-COM? Starším hráčom sa určite hneď vybavila séria, ktorá sa stala hitom pred dvadsiatimi rokmi. Nebolo to žiadne fps, ale nový štýl takzvaných ťahových stratégií. Planétu Zem napadla mimozemská frakcia a vašou úlohou bolo, ako inak, odvrátiť hrozbu.  Pôvodný X-COM bol všeobecne považovaný za jednu z najlepších hier desaťročia. Autori hry, Firasix games, sa rozhodli vrátiť ku koreňom série a vytvoriť nový X-COM (teraz iba XCOM). Dali si za cieľ všetko dobré rozšíriť ešte viac, nastaviť nový príbeh, nových nepriateľov, nové prvky, a odstrániť to, čo sa komunite hráčov nepozdávalo. Podarilo sa im to?

V hre XCOM: Enemy Unknown sa zhostíte role tajnej organizácie s názvom XCOM, ktorá skúma signály mimo zeme a zaoberá sa výskumom ufónov, ktorí začali unášať ľudí... Ako už názov hry Enemy Unknown napovedá,  Zem napadne doteraz neznámy nepriateľ. Ten sa spojí dohromady a vytvorí obrannú organizáciu. Už spočiatku vidieť, že XCOM prebehol obrovským vylepšením.  Dopredu povieme len toľko, že na hernej scéne už naozaj chýbala „ťahovka“, ktorá by bola vskutku zábavná a vedela by zaujať na dlhé hodiny. A verte, že pri XCOME strávite minimálne 25 hodín. Úplne vás vtiahne a nepustí. Budete chcieť stále objavovať nové a nové možnosti spolu s vyvíjajúcim sa príbehom.

Hra vás hneď na prvý pohľad zaujme filmovým štýlom. Máte pocit, že ste sa naozaj ocitli v nejakom filme. Hra je hraná z hora iba keď práve prebieha váš ťah. No keď sa rozhodnete, že status postavy nastavíte enterom na akciu, celá hra sa premení do 3D režimu, čo vyzerá pri nastavení vyšších detailov naozaj perfektne. Takto si už môžete vybrať, či začnete strieľať, hodíte granát alebo si zmeníte zbraň na druhú, účinnejšiu, keďže pri každej zbrani máte napísaný počet percent zásahu na nepriateľa z miesta, kde práve stojíte.

Už však moc predbiehame. Vráťme sa teda k hlavným rysom a prvkom hry. Na začiatku každej misie sa ocitáte na svojej základni, kde máte nespočetné množstvo možností, čo robiť ďalej. Napríklad je to  výskumná fabrika na prístroje a ďalšie veci, ktoré sa budú vášmu tímu hodiť. Ďalej je to Mission Control Room, obsadená veľkým satelitom, vyhľadávajúc aktivitu alienov, a hangár, kde si môžete kúpiť stíhačky, vylepšenia na letecké misie v podobe minihry. Nakoniec je to výber vojakov, čiže kasárne, kde si môžete prehliadať alebo kupovať vojakov, keď sú tí vaši zranení alebo mŕtvi. Maximálny počet vojakov naraz je 99, pričom do misie môžu ísť maximálne štyria, neskôr šiesti. Vojaci zastupujú rôzne úlohy, a to úloha útočníka, podpory, odborníka na ťažké zbrane a nakoniec snipera.

Každá postava má viacero druhov výberu, teda zmeny postavy. Vojaka si môžete buď premenovať, zmeniť mu hlas, alebo mu zmeniť skin, helmu a vymeniť príslušenstvo, poprípade zbrane, ktoré si necháte vyrobiť vo fabrike. Po misii môžete vojakovi zvýšiť úroveň a vybrať mu upgrade. Ak je vojak po misii zranený, pár dní si poleží v nemocnici, vtedy je dočasne z boja vyradený.

Keď máte vybratý svoj tím snov, môžete sa pustiť do plnenia úlohy, ktorá začína príletom na miesto činu. Náplň misií nie je príliš pestrý, ale všetko zachraňuje častá zmena prostredia. Buď totiž dostanete úlohu preskúmať vrak ufo, vyzabíjať všetkých mimozemšťanov, alebo niekoho eskortovať. Neskôr sa to však ale rozbehne a postupne sa náplň misií zlepší.

Každá postava má niekoľko ťahov, pričom je len na vás, čo s ňou spravíte. Keď sa vám minú všetky ťahy alebo ukončíte svoj ťah manuálne, nastupuje aktivita votrelcov. Umelá inteligencia nepriateľov je na dosť vysokej úrovni a na vyššom stupni náročnosti vám dajú dosť zabrať. Preto je lepšou taktikou ísť na nich logicky. Level dizajn je podarený, prostredie sa nikdy neopakuje a vždy je dosť bohaté na rôzne prekážky, autobusy alebo vybuchujúce autá. Na samotnom prostredí vás môže prekvapiť ešte jeden zaujímavý prvok, a tým je možnosť deštrukcie prostredia. To znamená, že vám, alebo nepriateľovi, nerobí nejaká stena problém. Tú môžete rozbiť raketometom alebo granátom, a tak si odkryť voľnú cestu k nepriateľovi.

Počet druhov nepriateľov je veľmi rozmanitý, celkové číslo je desať, pričom  každý z nich má iné špecifické znaky, ktorými sa líšia od jeden od druhého. Prvá rasa, s ktorou sa stretnete, sú Sectoidi. Sú to prvé druhy, ktoré majú kontaktovať Zem pri útoku.  Majú schopnosť dávať energiu a ozdravovať svojich kolegov. Ďalšia rasa, ktorú nemôžeme nespomenúť, je Thin Man, ktorý je takmer totožný s človekom, a hneď pri prvom pohľade vám napadne, že sa autori inšpirovali filmom Man in Black. Všetky druhy sú veľmi rôznorodé a majú viacero schopností, ako na vás môžu útočiť. Napríklad môžu ovládnuť psychiku vašich vojakov, ktorí môžu následne spanikáriť a začať bezhlavo strieľať.

Určite vás zaujíma, ako vyzerá XCOM po grafickej stránke. Jedným slovom, je to pecka! Hra beží na starom známom Unreal Engine, no stále vyzerá skvelo. Hlavne pri vyšších detailoch a na väčšom monitore. Všetky tiene, odrazy slnka a vody vyzerajú skutočne bravúrne. A čo je najlepšie, je možnosť zničiť prostredie. Hra je hraná z vtáčej perspektívy, no pri akčnom režime sa celá hra zmení na 3D kulisu a vy máte možnosť ako, alebo čím budete útočiť. Hra vyzerá v tomto režime ešte lepšie, a keď sa konečne rozhodnete vystreliť, všetky HUD-y a ikonky z monitora zmiznú a na vás čaká filmová scéna, pri ktorej efektívne vidíte svoj zásah, ako keby ste pozerali film. Nakoniec azda len dodáme, že hráči, ktorí majú slabšie stroje, nemusia smútiť, hra vám určite pobeží aj na nižších detailoch, a pritom vyzerá stále dobre.

To pravé orechové sú ale cutscény, na ktorých je v podstate celá hra založená. Všetky filmíky sú v HD kvalite a je ich viac ako päťdesiat. Ak vás ale filmíky nebavia, môžete ich preskočiť, avšak prídete o podstatnú časť príbehu. K Zvukovej stránke hry niet výhrad, dabing a zvuky sú perfektné a celej hre dodávajú tú pravú futuristickú atmosféru.

A nakoniec to najlepšie. Ani v tejto hre nechýba multiplayer, ktorý je klasický ako v ostatných hrách. V hre proti druhému človeku si môžete vybrať svoj tím, ktorý môže byť aj mimozemský. Následne sa v režime deathmatch musíte snažiť zabiť tím súpera. Jedinou chybičkou krásy multyplayera sú azda len bugy, ale tie sa nachádzajú aj v hre pre jedného hráča. Multiplayer je inak zábavný a vždy je lepšie, keď nehráte sami, obzvlášť keď viete, že máte s kým. Treba dodať, že XCOM momentálne patrí medzi TOP 10 najhranejších hier na Steame a komunita sa naďalej rozrastá.

Zhrňme si to

Presne toto tu chýbalo! XCOM sa vracia ku koreňom série veľkolepým spôsobom. Už dávno tu totiž nebola ťahová hra, ktorá zabaví na dlhé hodiny a popritom vyzerá super. Rozhodne chytí aj hráčov, ktorí nemali doteraz s takýmto žánrom žiadne skúsenosti. Porozumenie príbehu je jednoduché, ale predsa som niečo započul o plánovanom českom preklade. Možno sa čudujete, že som v tejto recenzii nespomenul žiadne nedostatky. No to preto, že hra žiadne väčšie bugy nemá, a ak má, tak nasledujúci patch ich určite opraví. V konečnom verdikte si myslím, že XCOM: Enemy Unknown patrí medzi najlepšie hry tohto roku.

3D režim
dĺžka hernej doby
deštrukcia prostredia
cutscény
návrat podarenej série

bugy

90%
ŽÁNER Ťahová stratégia
Minimálne systémové požiadavky

OS: Windows Vista, Windows 7
CPU: 2GHz Dual Core Processor
RAM: 2GB
GPU: NVIDIA GeForce 8600 GT/ATI Radeon HD 2600 XT
HDD: 20GB

VÝROBCA Firaxis Games
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Cenega
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na www.gsshop.sk

    

Korekcia: Lenka  Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk