• PlayStation štúdiá pripravujú 25 hier, takmer polovica z nich sú úplne nové značky

  • V ROG prebudili tigra a predstavili novinky z rady notebookov Zephyrus

  • Úžasní, ale aj otravní: Ktorí sú najlepší a najhorší spoločníci trilógie Mass Effect?

  • Overwatch 2 uvidíme konečne v akcii už na budúci týždeň

  • Starfield nie je ako Mass Effect: Čakajme No Man’s Sky spojený s The Outer Worlds

  • Aktuálne je vo vývoji viac než 25 hier pre PS5, polovicu tvoria úplne nové značky

Bionic Commando - RECENZIA PC

Dnes si tu prinesieme recenziu na trocha starší titul, ktorého história je dlhšia, než život niektorých návštevníkov tohto portálu. Písal sa rok 1987, keď po prvý krát uzrel svetlo sveta automat, na ktorom si bolo možné zahrať hru Bionic Commando, v ktorej ste sa mohli preháňať s mužom s bionickou rukou. O rok na to, sa dočkal konverzie NES. Postupne sa hra dostávala aj na vtedy rozšírený ZX Spectrum či Commodore 64. V roku 1999 vyšiel prídavok s podtitulom Elite Forces. Teraz tu máme rok 2009 a remake tejto starej hry. Nadviaže na úspech svojho predchodcu, alebo skončí v priepasti zlých hier?

{gallery}/recenzie/bioniccommando.recenzia.PC.ejkej/1/{/gallery}

Príbeh tohto remaku voľne nadväzuje na verziu z NES. Ujmete sa role Nathana „Rad“ Spencera, ktorý pred nedávnom (práve v NES verzii) zachránil ľudstvo. Potom bol zradený, a teraz ho ľudstvo opäť potrebuje. Na Ascension City totižto dopadne akási bomba, ktorá celé mesto zničí a stane sa rádioaktívnym. Zo začiatku si budete musieť zvyknúť na ovládanie, ktoré je skôr určené pre Xbox ovládač, čomu nasvedčuje aj to, že na obrazovke vidíte A, B, X a Y. Vaša postava má totižto biotickú ruku, vďaka ktorej si môže priťahovať veci, húpať sa na nej po stožiaroch ala Tarzan, či ničiť nepriateľov.

{gallery}/recenzie/bioniccommando.recenzia.PC.ejkej/2/{/gallery}

Môžete sa s ňou dostať úplne všade, pretože má akýsi vystreľovací hák. Pri hopsaní nad zemou si ale musíte dať pozor na načasovanie. Niekedy stačí, že tlačidlo pustíte len o pol sekundu skôr a môžete sa vrátiť na posledný chcekpoint. V jednej z predošlých viet som ale podal trocha zavádzajúcu informáciu, pretože s bionickou rukou sa nedá dostať všade - problém je, že celé mesto je rozdelené na akési levely. Každý level má v podstate len jednu cestu do ďalšieho levelu, pretože 90 % mesta je zamorených radiáciou. Je to celkom škoda, aj čo i len o troška viac voľnejšieho pohybu by hre len a len prospelo. Vzhľadom nato je ale riešenie mesta ako levelov vcelku výhodné. Takto sa len musíte prerúčkovať cez rôzne domy, stĺpy, žeriavy (prichytiť sa dá naozaj na čokoľvek), sem-tam pozabíjať pár nepriateľov... Ah, no jasné – nepriatelia! Tých je tu naozaj celkom málo, navyše zomrú na dve-tri rany z najslabšej zbrane hry. Našťastie sú tu ale aj trocha ťažšie typy nepriateľov, na ktorých je už potrebné vymyslieť taktiku, ako napr. rýchle obídenie z boku apod. Nájdu sa tu aj bossovia, pri ktorých stačí iba nájsť ich slabinu a niekoľko krát zopakovať postup.

{gallery}/recenzie/bioniccommando.recenzia.PC.ejkej/3/{/gallery}

Zbraní v hre tiež nie je nejako veľa. Nájdeme tu obyčajnú pištoľku, brokovnicu, samopal, sniperku a granátomet. Dostávate ich špeciálnym expresom, priamo z neba, odkiaľ ich posiela vláda. Náboje do nich sa taktiež veľmi rýchlo míňajú, a neraz sa mi stalo, že počas boja som nemal z čoho strieľať, a tak som musel na útok použiť svoju biotickú ruku. Áno, aj tú môžete pri boji využiť. Sama o sebe ponúka dva údery (silný a slabý), no môžete ju využiť aj na hodenie predmetu apod. Grafické spracovanie hry je prijateľné. Neoslní, no ani neurazí. Najlepšie je vypracovaný práve hlavný hrdina, ktorému je možné vidieť aj žily na svaloch. Počas putovania vám hrá vcelku príjemná hudba, čo si môžete potvrdiť v priloženom gameplay videu.

{gallery}/recenzie/bioniccommando.recenzia.PC.ejkej/4/{/gallery}

Celá hra trpí okrem neotvoreného mesta aj akýmsi druhom tipovania. Niekedy totižto naozaj nie je dobre vidieť, kde je radiácia (tá je mimochodom modrý opar) a kde nie. Navyše je v niektorých leveloch mesto zaliate vodou a je veľmi ťažké odhadnúť, po akú hĺbku voda siaha. Celkovo je prostredie jednotvárne, keďže väčšina hry sa odohráva v meste. Iba raz za čas sa prejdete po jaskyni či džungli. Dobre je zvládnutý fyzikálny model postavy pri húpaní sa. Všetko funguje ako má a je to asi najlepší aspekt hry. Taktiež tu máme multiplayer, no nemal som ho možnosť vyskúšať. Nikdy hra nebola schopná nájsť mi ďalších ľudí, s ktorými by som hral. Je teda možné, že Bionic Commando je už väčšiny hráčov na poličke zapadnutý prachom. Celá hra sa po čase stáva stereotypnou, keďže v nej nejde o nič iné, len o skákanie a strieľanie. A to je podľa mňa málo.

{gallery}/recenzie/bioniccommando.recenzia.PC.ejkej/5/{/gallery}

Bionic Commando nie je zlá hra. Len ju mohli autori spraviť viac variabilnejšou. Nie je tu takmer žiadna sloboda, kvôli neprístupnému, zamorenému mestu. Nepriatelia sú slabí a je ich málo, tak isto ako zbraní. Prostredie je jednotvárne a nudné. Zo šedého primeru vyťahuje túto hru iba bionická ruka, fyzika a grafika. Pokiaľ vás teda láka predstava skákať po vopred určenej ceste a popritom odstreľovať pár nepriateľov našli ste práve takú hru. Otázkou ostáva, či pri tituloch ako Modern Warfare 2 si na ňu nájdete aj peniaze.

 

 


grafika a fyzika hlavného hrdinu
bionická ruka
mesto nie je otvorené
málo zbraní, nepriateľov a prostredí
60% 60%
ŽÁNER Akčná
VÝROBCA GRIN
VYDAVATEĽ CAPCOM / CENEGA

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk