• PlayStation štúdiá pripravujú 25 hier, takmer polovica z nich sú úplne nové značky

  • V ROG prebudili tigra a predstavili novinky z rady notebookov Zephyrus

  • Úžasní, ale aj otravní: Ktorí sú najlepší a najhorší spoločníci trilógie Mass Effect?

  • Overwatch 2 uvidíme konečne v akcii už na budúci týždeň

  • Starfield nie je ako Mass Effect: Čakajme No Man’s Sky spojený s The Outer Worlds

  • Aktuálne je vo vývoji viac než 25 hier pre PS5, polovicu tvoria úplne nové značky

Far Cry 3 - Recenzia

Štyri roky sme čakali na nové dobrodružstvo. To posledné malo niekoľko výrazných chýb, no všetky recenzie okolo sveta naznačujú, že tretie pokračovanie exotickej strieľačky je takmer bez chyby. Alebo úplne bez?  Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ako dopadlo neočakávané dobrodružstvo Jasona Brodyho neprajnou džungľou.

Séria Far Cry sa vyznačuje najmä exotickým prostredím. Už jednotka si získala srdcia hráčov a vášnivých dovolenkárov nádherne spracovaným prostredím džungle. Doteraz sa o nej hovorí ako o jednej z najlepších FPSiek. Dvojka pokračovala v štýle netradičných prostredí a zaviedla nás do Afriky. Avšak to nebol najlepší nápad, keďže džungľa bola jednotvárna, cestovanie dlhé a misie sa po čase tiež stávali jednotvárnymi. Tretia časť akoby všetky tieto chyby odstránila a, samozrejme, pridala aj čosi navyše.

Je krásny deň. Slnko na vás svieti, pripíjate si s kamarátmi, skúšate rôzne atrakcie, dvíhate si deň za dňom adrenalín, tancujete, a dokonca aj skočíte s padákom z lietadla. V tom Vaas od vašej tváre odtiahne fotoaparát a zisťujete krutú pravdu. Ste v zajatí a oproti vám v cele zviazaný sedí váš brat Grant. Vaas je obchodník s bielym mäsom a zajal vás a vašich priateľov po tom, čo ste si dovolili zoskočiť padákom a je to dosť výbušný človek. Ak čokoľvek nejde podľa jeho predstáv, prejaví sa jeho zlosť. Skrýva sa za milou tvárou a niekedy z neho budete mať pocit, že je to vlastne celkom milý chlapík. Ale verte mi, že nie je. Vaas má však aj iné povinnosti a čoskoro od vás odíde, čo pre dvoch bratov v zajatí znamená jedno – šanca na útek. A, chvalabohu, (alebo žiaľbohu?) sa vám to aj podarí. Ako sme už klasicky zvyknutí, vaše prvé kroky budú v náučnom štýle. Ako sa potichu presunúť spoza chrbát nepriateľa na iné miesto, ako potichu zozadu niekoho zabiť, alebo ako nepriateľa odlákať na iné miesto jednoduchým hodením kameňa. Vaša prvá skutočná misia začína, keď Vaas príde na to, že ste utiekli a nájde si vás. Dá vám však šancu zachrániť si život tak, že budete utekať džungľou kade ľahšie. Úloha je jednoduchá – držať Shift a rysovať cestičku, no napriek tomu vám tuhne krv v žilách a čakáte, ako to celé skončí. A takto je stavaná každá misia. Začnete, prídete na určené miesto a vžijete sa do misie tak, že vás to zakaždým ťahá dopredu  a chcete zistiť, čo je na jej konci. Po tom, čo vás zachráni Dennis Rogers, sa ocitáte v malej dedinke alebo, lepšie povedané, v menšom kempe, kde vás každý uznáva za to, že ste jediný, ktorému sa podarilo utiecť z Vaasovho zajatia. Vďaka tomu vám nedobrovoľne prischne úloha nájsť a zabiť ho. Vidia vo vás totiž nádej.  Nakoniec  zistíte, že to nie je až také nelogické, veď aj tak chcete zachrániť svojich priateľov zo zajatia a určite naňho popritom narazíte.

Zaujímavé na misiách je tiež to, že hneď zistíte, ako najlepšie ju prejdete. Či to bude tichým spôsobom, alebo vytiahnutím a strieľaním olova okolo seba je len na vás, no po prvom zabitom nepriateľovi v misii sami zistíte, ako to pôjde najlepšie. Ak si zvolíte tichý spôsob, tak misie vás nenudia, nemusíte sa dlho skrývať a mapovať cestu nepriateľa, stačí si ho označiť svojou kamerou a uvidíte ho na svojej mapke, a rovnako tak jeho obrysy aj cez stenu alebo iné predmety. Ak vás teda dovtedy neuvidia a stihnete si ich označiť všetkých, máte výhodu, že viete, kto kde je a kde sa pohybuje, aj keď ste skrytí za stenou a nemáte na nich priamy výhľad. Ak sa ale rozhodnete pre cestu bojového pokriku a strieľaním do všetkého čo je okolo vás, ponúknu vám nepriatelia aj na najľahšej úrovni dostatočnú odozvu a odpor, čiže sa nemusíte obávať ľahkého preplávania cez príbeh a plného zásobníka na konci misie.  Po každej úspešnej misii dostanete niekoľko bodov skúseností. A tu sa dostávame k novinke vo Far Cry 3 sérii. Máte k dispozícii takzvaný strom schopností, v ktorom si pomocou Skill Pointov odomykáte rôzne bojové taktiky a schopnosti, ktoré vám pomôžu v boji. Môžete si zlepšovať tri druhy schopností, a to Heron (Volavka), ktoré sú zamerané na vašu mobilitu a rýchlosť, medzi ktoré patria napríklad aj schopnosti prebíjať zbraň pri šprinte a samotná rýchlosť šprintu. Druhým v poradí je strom schopností s názvom Spider (Pavúk). Ten vás vypracuje na tichého zabijaka, ak preferujete tichý postup pri plnení misií. V praxi to znamená to, že si môžete vylepšiť  svoje smrtiace taktiky a formu zabitia zblízka. Teda sa môžete napríklad naučiť zabiť nepriateľa, keď ste v pozícii nad ním a zoskočíte naňho alebo zabitie zblízka a zároveň okradnutie, čo je trochu morbídne, ale nutné, ak chcete prežiť. Posledným, tretím, stromom schopností je strom s názvom Shark (Žralok) a ten vám umožní vylepšiť sa, ak máte radi akciu a boj na každom kroku, teda ak ste ten typ, čo strieľa, kde môže a všetko, čo môže. Môžete si napríklad zvoliť možnosť rýchlejšieho uzdravenia alebo rovno zväčšiť zdravie.  Po každom vylepšení akéhokoľvek typu schopností sa vám na ruku doplní tetovanie, čo môžete považovať za akýsi ukazovateľ postupu vo vašich schopnostiach. Platí teda, že čím väčšie tetovanie, tým lepší je z vás zabijak.

Schopnosti však nie sú jediné, čo môžete vylepšovať. Rovnakú možnosť ponúkajú aj v obchodoch so zbraňami, kde si môžete nielen kúpiť nové alebo predať staré zbrane, ale aj vylepšiť tie, ktoré už vlastníte. Určite sa vám zíde rozšírený zásobník, ktorý pojme viac nábojov alebo laserový zameriavač pre presnejšie strieľanie. Pridať tlmič je tiež možnosť vylepšenia. Zbraní je na výber dostatok za prijateľné ceny, no prekvapivo peňazí nebudete mať až tak veľa. Zarobíte si viac predávaním vecí, ktoré nájdete pri plnení misií ako samotnými odmenami za ich splnenie.  Plusom v hre je tiež to, že ak po ceste džungľou vymeníte svoju dobrú zbraň za nejakú inú, nemusíte ju znovu hľadať alebo si ju kupovať. Stačí prísť do obchodu, zvoliť si ju a nahradiť ňou tú starú. V hre je celkovo dostupných 39 zbraní, medzi ktorými, samozrejme, nesmú chýbať klasické pušky, sniperky, SMGčka alebo pištole. Pre tých, čo to majú radi horúce, sú tu napríklad tri typy RPGčiek, teda takzvaných raketometov. V dnešných hrách je rovnako obľúbený luk, ktorý nesmie chýbať ani v tejto hre. Môžete si do neho zasadiť klasické šípy alebo ak máte potrebné suroviny, vyrobiť si šípy vybuchujúce alebo s jedom. Luk využijete najmä pri love zvierat.

A tu sa dostávame k úplnej novinke v hre Far Cry. Zvieratá vás budú sprevádzať na vašich cestách po džungli. Nájdete tu vskutku priateľské zvieratá ako napríklad sviňu alebo kozu, hoci pozor, pretože aj ja som si myslel, že je koza priateľská a po krátkom súboji som ležal na zemi mŕtvy. Horšie to však bude, ak narazíte na medveďa, tigra alebo krokodíla. To sú zvery, do ktorých nestačí vystrieľať len jeden zásobník z AK 47. Najúčinnejší je proti takýmto typom ťažký kaliber so sto nábojmi alebo prinajhoršom dobre mierený granát. Ak nemáte nič z toho a za chrbtom vám beží tiger, nuž utekajte aj vy, no do vody by som tiež veľmi neradil bežať, aby ste nakoniec nenarazili na žraloka. Zvieratá sú teda veľmi dobrým doplnkom do hry, najmä vtedy, ak sú na vašej strane. Musíte ich len vedieť v správny moment vypustiť z klietky, ak budete mať možnosť a byť na bezpečnom mieste. O väčšinu nepriateľov sa taký tiger stihne postarať.  Čo je na nich zlé, je snáď len to, že dlho vydržia, čo mi príde nereálne.

Ak práve nebudete mať za chrbtom divokú zver alebo nebudete na love, môžete si do svojho ruksaka odrezať rastlinu, ktorá vám pomôže pri výrobe tých najrozličnejších pomocníčkov od klasickej injekcie, ktorá vám pridá život až po úplne zdrogovaný stav, kedy sa budete cítiť nesmrteľný. A práve to, o čom teraz píšem – crafting (výroba predmetov), je ďalšou zaujímavou novinkou v sérii Far Cry. Vylepšenia už nekúpite na každom kroku v obchode a nebude vám stačiť plný mešec peňazí. Ak chcete mať to najlepšie vybavenie, musíte si ho najprv uloviť, spracovať a potom z neho kombináciou s inými surovinami urobiť potrebnú vec. Ak napríklad chcete ďalší slot pre zbraň, musíte uloviť toľko obávanú kozu a vypitvať ju. Z toho si potom v menu vyrobíte kapsu na ďalšiu zbraň. Každé zviera vám ponúkne čosi iné a zvyčajne je to tak, že tie najnebezpečnejšie ponúknu najvzácnejší materiál, a teda ak pôjdete okolo a uvidíte medveďa alebo tigra a ste si istý, že máte dobré vybavenie, pokúste sa ich zdolať a vziať si z nich odmenu.  Na menej nebezpečné zvieratá vám s stačí s trochou obratnosti len rýchlo bežať , keďže sú dosť rýchle. To isté platí aj pre rastliny. Všetky, ktoré sa dajú spracovať, sú zvýraznené žltým blikaním a všimnete si ich. Stačí k nim prísť, stlačiť príslušné tlačidlo a odrezať ich. V menu výroby predmetov si potom zvolíte vec, ktorú chcete pomocou získaných materiálov vyrobiť. Výroba sa delí na veci, ktoré môžete vyrobiť z rastlín a zo zvierat. Tie sa potom delia na ďalšie skupiny. Z rastlín vyrábate všeobecne látky, ktoré užijete vy sami a ide hlavne o uzdravovanie, dlhší výkon pri akcii alebo odolnosť voči ohňu. Možností je naozaj veľa. Pri zvieratách si zase vyrábate užitočné doplnky ako už spomínané sloty pre ďalšie zbrane, peňaženky pre možnosť vziať viac peňazí so sebou, miesto pre viac munície alebo zväčšiť samotný ruksak pre možnosť vziať so sebou viac predmetov. Túto možnosť odporúčam, pretože predmety, ktoré vezmete, môžete predať za celkom slušné peniaze a pri plnení misií je ich naozaj dosť a niekedy sa stane, že popri úlovkom zo zveri a rastlín vám už nezvýši miesto pre cenné veci. Všeobecne ponúka možnosť výroby naozaj veľa spôsobov a možností vylepšenia.

Niektoré z nich vám pomôžu sa lepšie pohybovať po mape, ktorá je naozaj veľká a funguje úplne novým spôsobom. Výrobcovia sa inšpirovali odomykaním mapy v štýle Assassin´s Creed ,a preto, keď chcete odhaliť kúsok z mapy, musíte si nájsť piktogram rádiovej veže, nájsť ju a vyliezť na ňu. Ale pozor. Nebude na vás čakať nablýskaný rebrík až na samý vrch. Na to, aby ste sa dostali hore, musíte zdolať pomerne ťažký výstup, keďže veže sú zvyčajne ohlodané časom a na spadnutie. Keď už sa trošku potrápite a dostanete sa hore, násilným otvoríte spôsobom istú skrinku (pri jej otváraní sa ukážu vaše technické schopnosti) a odkryje sa vám kúsok mapy. Celé je to potom sprevádzané peknou animáciou, ktorá vám ukazuje zaujímavé miesta v blízkosti danej rádiovej veže. Nebojte sa však zostupu dole. Je pre vás pripravený takzvaný zipline, čo v preklade znamená lano natiahnuté z veže až po zem, na ktorom sa môžete spustiť. Veľmi zábavný, kvalitný a hlavne rýchly spôsob cestovania. Odkryť celú mapu vám zaberie niekoľko desiatok minúť ba až hodín, a preto je lepšie robiť to postupne, keď idete napríklad na misiu a po ruke máte vežu. Je to však na vás. Po mape môžete od začiatku voľne chodiť a jazdiť, a na rozdiel od Far Cry 2 na vás nebudú na každej križovatke čakať nepriatelia, aby vám auto totálne prestrieľali. Rovnako lepšie vyriešené je aj rýchle cestovanie po mape. Zatiaľ čo v dvojke ste boli obmedzení cestovať len na pár miest na mape, čo znázorňovali autobusové stanice, vo Far Cry 3 je oveľa viac možností. Sprístupniť si rýchle cestovanie môžete napríklad dobitím nepriateľského teritória alebo, lepšie povedané, menšieho kempu, kde sa vám takáto možnosť sprístupní. Týchto kempov je požehnane, a tak sa nemusíte trápiť  zdĺhavým cestovaním. No môžete, pretože na výber je dostatočné množstvo dopravných prostriedkov. Či už sa rozhodnete ísť po ceste autom, po vode loďkou alebo skútrom, alebo lietať vo vzduchu pomocou rogala. Posledná možnosť je najzaujímavejšia a zábavná. Rogalo hľadajte logicky na vyvýšených miestach a užívajte si plachtenie vzduchom a krásy ostrova.

Dostávame sa k silnej stránke celej hry. Grafika je to, čo si všímame všetci, podľa čoho niektorí hru dokonca aj vyberajú. Môžem s čistým svedomím a dvihnutou hlavou povedať, že grafická stránka hry Far Cry 3 je vyšperkovaná diamantmi. Či už budete hrať na nízkych detailoch, pri ktorých si hru s prehľadom užijete, alebo na vysokých, pri ktorých budete chytať záchvaty úžasu, hra má čo ponúknuť každému typu počítača.  Džungľa je spracovaná dokonale. Samozrejme, chybičky ako prechádzanie autom priamo cez listy bez pohybu s radosťou pretrpíme. Hoci sa nedá hovoriť o trpení, keďže nám to hra kompenzuje krásnymi a detailnými objektmi, zelenou a farebnou prírodou, modelmi zbraní, pri ktorých sa slnko odráža ako od reálnych a dokonca aj zvieratami. Rád by som však videl vaše tváre pri hraní misií, v ktorých budete skúmať podzemný svet. Mestečká pod zemou obrastené machom a lúč slnka dopadajúci na veľkú sochu pred ním. To je proste pohľad, pri ktorom sa musíte zastaviť a zaobstarať si screenshot. Dych vyrážajúce. Grafickú stránku teda musím, aj keby som nechcel, hodnotiť slovom vynikajúca.

Príbeh, možnosti a grafika – to všetko je v hre na vysokej úrovni. Ale čo samotné ovládanie a riadenie tohto zatiaľ úžasného celku? Ak ste si teraz mysleli, že príde kritika, musím vás sklamať. Ovládanie je naozaj jednoduché, ničím sa od ostatných hier nelíši, čo je dobré, pretože my ako hráči máme zaužívanie rozloženie prstov a palcov na klávesnici a Far Cry 3 na tom pochopiteľne nechce nič meniť. Chodenie, šprintovanie, prepínanie zbraní, liečenie alebo priraďovanie slotov – to všetko má v hre svoje vlastné tlačidlo opodstatnene umiestnenú pre čo najľahší prístup. A to robí z tejto hry jednoducho klenot.

Spomenul som snáď všetko, alebo takmer všetko, čo vás v hre čaká, čo vám hra ponúkne, na čo sa môžete tešiť a nad čím môžete vešať hlavu. No pravdou je, že už dlho som nepísal, ba ani nečítal recenziu, pri ktorej by som našiel tak málo mínusov a tak málo chýb. Možno je to len tým, že som sa do hry naozaj vžil, že ma zlákalo prostredie, jedinečný a premyslený príbeh a dabing, ktorý sa ťažko rovná aj niektorému dnešnému filmu, pričom by som do popredia rád vysunul dabéra Vaasa Montenegreho, a to Michaela Mando, ktorý pri tvorbe jeho pohybov  a hlasu použil snáď všetok talent, čo mal. Nečudo potom, že sa z Vaasa stala obľúbená herná postava behom niekoľkých hodín. Paradoxne si hra s takou dlhou recenziou a s toľkými možnosťami, vyžaduje krátke a rýchle hodnotenie. Jednoducho, úžasná. Existujú filmy, ktoré keď ste nevideli, neviete, čo je film. Rovnako tak existujú aj knihy, ktoré keď ste nečítali, neviete, čo vaša fantázia dokáže. A čo sa hier týka, Far Cry 3 sa stáva hrou, ktorú keď ste nehrali, neviete, čo je to pravá akčná, graficky a príbehovo vyšperkovaná hra. Ak po tejto recenzii ešte stále rozmýšľate, či si hru kúpiť, máte posledných päť sekúnd sa rozhodnúť pre áno.

úžasne premyslený príbeh
Vaas Montenegro
dabing postáv
grafické spracovanie
zvieratá
menu výroby
strom schopností
opravené chyby oproti dvojke

AI postáv niekedy drhne
zvieratá dlho vydržia
menšie chybičky
97%
ŽÁNER FPS
Minimálne systémové požiadavky
OS: Windows Vista/ Windows 7
CPU: Intel Core 2 Duo E6700 2.66GHz / AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+
RAM: 2GB
GPU: Nvidia GeForce 8800 GS / ATI Radeon HD 2900 GT
HDD: 12 GB
VÝROBCA Ubisoft
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Playman
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk