• Ratchet & Clank: Rift Apart príde na PC už toto leto

  • Game Pass dostane v najbližších týždňoch 8 nových hier

  • Sony už čoskoro spustí Days of Play počas ktorého ušetríte na hrách aj na predplatnom!

  • Zaklínač 3 prekonal 50 miliónov predaných kópií a CD Projekt RED sa pomaly presúva na vývoj novej hry v sérii

  • John Wick dostane AAA herné spracovanie

  • Gamesite Podcast #176 - Bol PlayStation showcase sklamaním?

Saints Row: The Third - Recenzia PC

Kto by nehral, alebo aspoň v živote nepočul o GTA? Proste najklasickejšia mestská „sandboxovka“, kde si svoje mesto každý ničí, ako a kedy sa mu zachce. Koncept však (ako vždy) začal ktosi kopírovať a teraz máme na stole „klon“ GTA, Saints Row. Treba však ihneď spomenúť, že kopírka končí pri koncepte. A miestami je dokonca Saints aj omnoho zábavnejší.

Základný kameň je pri oboch hrách predsa len auto. Čo vyslovene bije do očí je ich hybnosť, blížiaca sa surovo k nulovému bodu. Zo 100 na nulu auto zastane poväčšine v priebehu sekundy, prinajhoršom dvoch. Akcelerácia je na tom zase opačne. Z nuly na sto s každým vozidlo pod dve sekundy. Hre to dodáva celkovú atmosféru, keďže gameplay ako taký pôsobí zábavným, ale neuváženým štýlom. Okrem áut to platí aj pre lietadlá a helikoptéry. Celkový koncept ovládania je aj pri nich absolútne nereálny, ale drží sa jednoduchosti, čo naopak vôbec nie je na škodu.

Od Tatier k Dunaju a od áut k zbraniam. To je heslo Saints Row. V hre je možné vylepšiť skoro každú jednu vec, vozidlo, zbraň, postavu... proste všetko. Pre zbrane to je v prvom rade napríklad sila guliek alebo presnosť. Pre autá zase lepší motor, disky alebo zmena farby. Samozrejme, nebude sa dať traktor premeniť na Ferrari. Každé auto má totižto počet upgradeov obmedzený. Ale netreba mať strach, keďže na každom jednom aute sa dá dokonale vyhrať. Postava z tohto kolotoča taktiež nevyjde naprázdno. Kúpa oblečenia či plastiky budú totižto na každodennom poriadku. Vylepšenia však vždy stoja peniaze a tie peniaze si treba zarobiť.

Zarábať sa bude v kampani a v bočných aktivitách. Kampaň s 12 hodinovým rozsahom je celkom slušná a rozmanitá. Tu však nie je o čom písať, keďže príbeh a misie nerád rozoberám. Za zmienku však stoja už predtým spomínané aktivity. Najzábavnejšou z nich je poistná hra. V skratke - jednoducho sa hádžete celej premávke pod kolesá. Čím viac vás to dochráme, tým väčšia bude aj odmena od poisťovne. Zabaví však aj divoká jazda tankom, počas ktorej poničíte väčšinu mesta. Potom sa v hre nachádza ešte niekoľko módov z predošlej hry. Okrem týchto aktivít je po meste aj mnoho výziev. Ako sme napríklad v GTA strieľali holuby, tak v Saints Row sa budú strieľať rovno celé gangy...

Ďalšou z tých lepších stránok je však nepochybne co-op, ktorá nahradila klasický multiplayer. Celú hru je možné prejsť s kamarátom. Poväčšine sa pôjde mierovo, keďže friendly fire je neprítomne vypnutý. Ale občas si treba aj z druhého vystreliť alebo ho rovno prestreliť. Preto pre prestrelku v meste neexistuje nič lepšie, ako celý friendly fire zapnúť a už sa len naháňať po meste so zbraňami.

Už predtým som spomínal zbrane, no bolo by dobré priblížiť arzenál, keďže práve ten je veľmi zaujímavý. Zbraní bude totižto až okolo 40! Medzi nimi sa vyskytnú zábavné skvosty ako napríklad Sonic Boom, ktorý umožní hráčovi dvíhať a hádzať ťažké objekty (niečo ako Half-Life gravity gun) alebo bombový nálet, ktorému len laserom označíte miesto dopadu bomby. V hre sa vyskytne aj UAV, z ktorého budete páliť rakety všade navôkol, zatiaľ čo ono kontinuálne krúži v istom okruhu okolo vašej pozície. Z klasických zbraní je výber taktiež bohatý. Studené zbrane, pištole, samopale, brokovnice, pušky, trhaviny i raketomety a mnoho ďalších...

Hnacou silou celej hry je nepochybne humorné spracovanie príbehu. Už v druhej misii, kde preletíte celé lietadlo tak, že najprv vletíte cez kokpit a potom cez zadok von, vám hra zanechá úsmev na tvári. Niektoré misie budú, samozrejme, aj „silácke“. To sa odrazí či už na rabovaní banky alebo vylúpení armádnej základne. Nikdy však pri úlohách nezostanete sólo. V každej misii sa pri vašom boku objaví partner alebo rovno aj viacerí partneri, ktorí pomôžu či už s ochranou vašej osoby alebo so strieľaním na nepriateľov, zatiaľ čo vy si plníte svoju prácu.

Saints Row však okrem hrateľnosti exceluje aj v grafickom prevedení. Mesto je živé, veľké a hlavne plné svetiel. Celkovo z vonkajšej stránky pôsobí oproti GTA univerze neuveriteľne živo. Za tento fakt môžu ale vo veľkej miere práve efekty. Autá s prasknutými gumami na ceste hádžu iskry ostošesť, výbuchy ktorých spracovanie je taktiež veľmi kvalitné, hlavne čo sa horiacich odlietavajúcich častíc týka. Pozadu však neostala ani fyzika, ktorú si je možné dokonale všimnúť pri mlátení ľudí. Či už päsťou alebo veľkým dildom. Deštrukcia áut je prekrásna, keďže stopy po zničení sú vždy na tom mieste, kde bolo auto trafené. Už žiadne tankové pásy v strede kapoty, keď môj pás prešiel po streche vozidla. Jedine je na škodu, že framerate z času na čas zjavne padá, čo len kazí dojem z celkovej hrateľnosti. Ale zase nič, čo by sa nedalo prežiť.

Hra sa podarila. Zo začiatku som bol mierne skeptický, čo hra ponúkne, ale na konci som ostal veľmi prekvapený. Rýchle, neuveriteľne zábavné, šialené a divoké. Avšak Saints by som svojmu dieťaťu nikdy nekúpil, keďže aj GTA je oproti nemu sv. Gertrúda. Pre tých starších je to však dokonalý spôsob, ako sa zabaviť a odreagovať. A keď som celý čas len porovnával tieto hry, musím sa priznať, že GTA má oproti Saints veľa čo doháňať. Ale nehovorím hop, pokiaľ mi nepreskočí, takže si radšej počkáme na V...

Grafika
Zábavná atmosféra
Hratelnosť

Framedropy
Nevhodne pre mladšie ročníky
90%
ŽÁNER akčná
VÝROBCA Volition, Inc.
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
THQ / COMGAD
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk