• MEGAČLÁNOK: Všetko, čo vieme o Hogwarts Legacy

  • Gamesite News 160 - Nové konzoly v 2028? Rekord Ragnaröku a návrat Ubisoftu na Steam

  • Pozrite si porovnanie pôvodnej hry Zaklínač 3 a „next-gen“ vylepšenia: Rozdiely sú prekvapujúco veľké

  • Aktivovali ste si Xbox Game Pass a neviete kam skočiť skôr? Tu je 15 najlepších hier v predplatnom

  • Activision je pripravený bojovať súdnou cestou, aby pretlačil akvizíciu Microsoftom

  • Microsoft vysvetľuje, prečo The Elder Scrolls VI bude exkluzivitou a prečo Call of Duty nie

Minecraft - Recenzia PC

Minecraft hrávam už dobrý rok. Poznám všetko, čo a ako „vycraftovať“, ale keď som dostal za úlohu spraviť recenziu, tak som sa trochu zamyslel a povedal si, že ani neviem, čo napísať, aj keď túto hru dokonale poznám. Asi najlepšie sa hodí ju prirovnať k hre LEGO a Robinson Crusoe. Nejde vám to dohromady?

Na začiatku hry sa ocitnete sám na ostrove bez vecí. Čo spravíte ako prvé? Porozhliadate sa a zistíte, že tam na tom kopci je skvelé ložisko uhlia, pod kopcom veľký les na drevo a v ňom diera v zemi, v ktorej by sa dala prežiť v pohode prvá noc. Počas noci začujete nejaké zvuky zhora. Láka vás zistiť, čo to je, ale nemáte žiadnu zbraň,. Avšak, čo ak by ste to náhodou neprežili? Radšej ostanete, kde ste. S východom slnka miznú strašidelné zvuky a vy zájdete do lesa nasekať drevo.

Máte drevo, ale čo s ním? Po chvíli rozmýšľania zistíte, že drevo sa dá v inventári šikovne opracovať a z jedného máte štyri. Z opracovaného dreva si spravíte „craftovací“ stôl, na ktorom si vyrobíte prvé drevené nástroje. Ale po chvíli používania zisťujete, že dlho nevydržia, a tak siahate po kamenných nástrojoch. Pri kopaní nachádzate železo, ktoré opracujete v peci a získate železnú rudu, z ktorej si vyrobíte zase len lepšie nástroje, ktoré vydržia dlhšie. V hre sa dajú nájsť tri rudy, a to železná, zlatá a diamantová. Samozrejme, že diamantová vydrží najviac, ale zase je ju aj najťažšie nájsť.

Keď už mate materiály, začína stavba prvého domu. Zo začiatku vám neodporúčam stavať gigantické stavby, ale iba malý útulný domček z dreva, v ktorom si odložíte vykopané materiály a prečkáte v ňom noc. Ak vás to láka aj v noci von, odporúčam si najprv spraviť brnenie. Pozabíjate pár kráv, získate kožu, z ktorej si vyrobíte helmu, brnenie, nohavice a topánky. Samozrejme, že zbroj sa dá vyrobiť aj z troch spomínaných rúd, ale zo začiatku ich ešte moc nemáte, takže sa uspokojíte aj s koženým. V noci vychádzate von a zbadáte nepriateľa, zeleného creepera, ktorý po udretí vybuchne a vám tak odoberie zdravie a možno aj zničí zbroj, pri najhoršom aj polovičku domu.

V hre nájdete nepriateľov ako creeper, spider alebo zombie, ktorí vám budú strpčovať váš pobyt v minecrafte. Po dlhom ťažení a stavaní dostávate hlad, zabijete pár prasiat a získate slaninu, ktorá zasýti, ale upečená je lepšia. V hre nájdete aj zvieratá ako: kura, kravu, prasa a ovcu, z ktorých môžete získať jedlo. Samozrejme, okrem ovce, z ktorej získavate vlnu na dekoráciu a na výrobu postele. Mäso je fajn, ale čo ak ste vegetariáni? Aj v minecrafte (v tomto, fakt, ojedinelom prípade) si môžete postaviť farmu. Odporúčam aj mäso jedákom (tým normálnym). Zo začiatku poničíte trávu, z ktorej získate pár semienok. Upravíte pôdu, vykopete menšiu dieru na vodu (pretože aj v mienacfte ju potrebujete pre rast) a oženiete plotom, aby sa tam nedostal ten, kto tam nemá byť a nepodupal vám to. Tak, a teraz máme pšenicu, z ktorej sa dá vyrobiť chutný chlieb. Okrem pšenice v hre nájdete aj semiačka dyne a melónu, ktoré sa sadia tým istým spôsobom.

Nebaví vás objavovať svet minecraft osamote? Tak pre vás je tu skvelý multiplayer, v ktorom si s kamarátmi môžete postaviť gigantické stavby, farmárčiť vo veľkom alebo robiť to isté čo v singleplayeri. Avšak dvom to ide vždy lepšie. Okrem singleplayeru a multiplayeru nájdete v hre mód survival, to je ten bežný hardcore mód, kde máte iba jedno zdravie a po úmrtí pre vás hra končí a, samozrejme, creative mód, v ktorom môžete lietať a máte nekonečne množstvo surovín. Ja osobne používam survival a creative. Creative z toho dôvodu, že v tomto móde si niečo vyrobím, aby som vedel, koľko a aký materiál potrebujem. Potom si to isté spravím v survival.

Minecraft odporúčam každému hráčovi aj nehráčovi. Je to jednoducho skvelá hra, a ak máte fantáziu a chuť, tým je pre vás ešte lepšia. Môžete si skúsiť, aké je to prežiť sám na opustenom ostrove alebo sa zahrať na (po fyzickej stránke) nereálneho architekta a vytvárať gigantické stavby. Voľba je len na vás. Ak patríte medzi tých, čo túto hru nehrali a dopredu ju odsudzujú, robíte zle. Skúste si ju a hneď zmeníte názor.

nekonečný svet
craftovanie
multiplayer
atmosféra
neobmedzené možnosti stavania
 

bugy
90%
ŽÁNER FPSandbox
VÝROBCA Mojang
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Minecraft.net

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.minecraft.net

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk