• Gamesite News 153 - Stadia končí, E3 sa vracia a Skull & Bones bol odložený

  • Ďalšia akvizícia v hernom priemysle bude asi pochádzať z ropných peňazí

  • Xbox predstavil ochudobnenú ponuku hier zdarma pre Xbox Live Gold predplatiteľov na október

  • Google oznámil, že Stadia je mŕtva. Teraz však už naozaj

  • Nový datadisk do World of Warcraft pod názvom Dragonflight k nám príde už 28. novembra

  • Nová Need for Speed hra bude mať údajne názov Unbound a príde v decembri

Playstation All-Stars Battle Royale - Recenzia

Obľúbeným žánrom herných konzol sú bojové hry. Série ako Tekken alebo Street Fighter sa dlhodobo tešia veľkej popularite. Svojich fanúšikov si našli aj série Soulcalibur a Dead or Alive, kde na hráčov útočia najmä obnažené telá krásnych bojovníčok s veľkým poprsím. A čo ponúka Playstation All-Stars Battle Royale? Obľúbených hrdinov značky Playstation.

Bude to stačiť na úspech? Ťažko povedať, avšak Battle Royale nie je tuctovým zástupcom kategórie bojoviek. Tie sú mnohokrát pomerne náročné na zvládnutie. Hoci bojovú hru môže hrať ktokoľvek - náhodne stláčať tlačidlá, čo nie je nič náročné, úspech obvykle vyžaduje dlhodobý tréning. Hráč sa totižto musí naučiť jednotlivé útoky a iné pohyby, ktorými postava disponuje, nehovoriac o rôznych kombách, ktoré môžu mnohokrát rozhodnúť zápas.

Práve tieto základy herného systému mnohokrát pôsobia odstrašujúco - nie každý chce trénovať desiatky hodín, aby dokázal poraziť aj niekoho iného, ako podobne neskúseného kamaráta. Sony však prichádza s konceptom arkádovej bojovej hry - nevyžaduje od hráča dlhé hodiny trénovania a pritom ponúka všetky prvky a vlastnosti, ktoré máme radi na „hardcore“ bojovkách. V Playstation All-Stars Battle Royale tak nájdete rôznorodé portfólio herných postáv - ponuka sa pritom neobmedzuje iba na exkluzívnych PS hrdinov, a tak sa v hre okrem Nathana Draka, Kratosa, tučnej princeznej alebo Daxtera mihne aj Big Daddy alebo Heihachi. Ponuka postáv je rôznorodá a Battle Royale v tomto smere nesklame - aj keď neponúka až toľko charakterov ako napr. posledný Tekken.

Každá postava má svoj unikátny štýl boja - aj keď všetky dokážu prakticky to isté a ich ovládanie je totožné, každý hrdina má vlastné portfólio útokov a animácii, vďaka ktorým pôsobí hranie za každú postavu osviežujúco. Aspoň zo začiatku. Útoky môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do niekoľkých základných kategórii - bojovníci majú hlavný útok, ktorý budete používať asi najčastejšie, spoločnosť s tlačidlom, ktoré je možné použiť na protiútok. Okrem toho je k dispozícii aj strelná zbraň, ktorou je každý hrdina vybavený - nedá sa však povedať, že jej používanie by bolo výhodnejšie v porovnaní s klasickým bojom na blízko. V hre sa však nachádza a v niektorých momentoch sa hodí. Samozrejmosťou sú aj špeciálne chvaty, ktoré sú v prípade Battle Royale namapované na pravú analógovú páčku. Aby bola bojovka kompletná, musí obsahovať aj super-kombo útoky, ktoré sa v tomto prípade dajú aktivovať stlačením jedného tlačidla, útok si však vopred musíte "nabiť" používaním ostatných bojových ťahov.

Aby sme zhrnuli predchádzajúci odsek - Battle Royale ponúka všetko, čo by mala bojovka mať. Prezentuje to však v zjednodušenej a arkádovej forme. Tomuto odpovedá aj herný systém, kde nájdete niekoľko zmien - bojovníci nemajú klasický ukazovateľ zdravia a jednoducho ich neubijete. Zabiť protivníka môžete iba pomocou super-kombo úderu, ktorý si môžete nabiť v troch rôznych úrovniach. Keďže by tento systém mohol byť časom nudný, najmä v prípade bežného 1 vs 1 bojovania, rozhodli sa autori umožniť simultánne boje 3 a 4 bojovníkov - každý proti každému. Vďaka tomu nechýba zápasom mnohokrát príchuť náhody, ktorá robí zápasy živšími a zábavnejšími, avšak niekedy aj frustrujúcimi, najmä ak od Battle Royale očakávate férovú bojovú hru.

Tou však Battle Royale nie je. Hlavným prínosom tohto titulu má byť zábava, aj keď to je neférová a jednoduchá zábava. S tým súvisí aj rôznorodé prijatie zo strany hráčov – nie každý má chuť rešpektovať vyššie predstavené herné systémy a hoci je Battle Royale vo svojej jednoduchosti zábavná hra, zároveň je aj pomerne stereotypná. Proti stereotypu tvorcovia bojujú interaktívnymi bojovými prostrediami, ktoré sú taktiež zo sveta Playstation hier. Každé z nich je nejakým spôsobom jedinečné a z času na čas ohrozuje všetkých hráčov. Je teda potrebné dávať pozor nielen na ostatných hráčov, ale aj na prostredie. Pamätníci môžu Playstation All-Stars Battle Royale prirovnať k staršej hre pre Nintendo 64 – Super Smash Bros.

Výhodou Battle Royale je aj podpora spoločného hrania na PS3 a Vite. Majitelia Vity teda môžu bojovať s vlastníkmi PS3 verzie a naopak. Keďže ovládanie hry vyhovuje bez problémov aj Vite, PS3-kári nie sú žiadnym spôsobom zvýhodnení. Okrem klasického arcade módu je k dispozícii aj režim výziev a multiplayer, vrátane online zápasov.

Playstation All-Stars Battle Royale je do určitej miery kontroverzným titulom, najmä čo sa hodnotenia a názorov hráčov týka. Z jednej strany hra zaujme svojou jednoduchosťou a chytľavosťou – hrať ju môže hocikto a má šancu byť úspešný. V tomto smere sa podarilo tvorcom správne vystihnúť kompromis. Lenže iná skupina hráčov môže práve tento aspekt považovať za negatívum. Battle Royale sa môže rýchlo stať stereotypnou hrou, pokiaľ vám herný systém „nesadne“. Tento titul však má veľký potenciál a najmä v prípade Vity chválime možnosť hru hocikedy zapnúť, hrať 10 minút a následne sa k nej po nejakom čase opäť vrátiť a skočiť priamo do hrania, bez nutnosti si čokoľvek opakovať.


  jednoduchosť a chytľavosť
ponuka herných postáv a arén
možnosť hrať s majiteľmi PS3 verzie

Pre niekoho rýchlo stereotypné

75%
ŽÁNER bojová hra
VÝROBCA SuperBot Entertainment
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na PlayStation Network

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk