• Microsoft pred rokmi generoval len polovicu herného zisku Sony, no doťahoval sa na Nintendo

  • Trojka v mobile #3: Pretekárske autíčka milujeme všetci bez rozdielu veku!

  • Epic mal ponúknuť Sony 200 miliónov dolárov za ich exluzivity. Odpoveď zatiaľ neprišla

  • Gamesite Podcast #78 – Spis zo sporu Epic vs. Apple je poriadnym náhľadom do zákulisia a PlayStation už naznačuje, že ich najnovšia konzola prejde zmenami

  • Gamesite News 91 - Chystá sa PS5 Slim? Prichádza nová Division hra a Playstation sa kamaráti s Discordom

  • Valve si od vývojára vyslúžilo žalobu za zneužívanie monopolného postavenia Steamu

Tropico 3 - RECENZIA PC

V roku 2001 sa na trh dostal titul z exotickým názvom Tropico. O dva roky sa k nemu pridal mladší brat a tento rok sme sa dočkali najnovšieho pokračovania Tropico 3.

Hra ponúka iba zážitok pre jedného hráča, takže kto by hľadal multiplayer, hľadal by márne. Mapa s misiami sa odomyká postupne, no príbehovo nie sú previazané, čo je dosť škoda. Vieme si predstaviť pomalé budovanie čoraz väčšieho karibského impéria. Výhodou však je, že si máte možnosť vyskúšať rôzne profily a štýly riadenia. V jednej misii ste benevolentný ľudomil a v druhej potlačíte každý menší protest vojenskou silou.

{gallery}/recenzie/tropico3.recenzia.PC.mortus/1/{/gallery}

„Welcome Tropicoooo!“, ozýva sa moderátor z rádia a víta Vás na slnkom zaliatych ostrovoch, ktoré počas hrania navštívite. Vaša postava „El Presidente“, ako Vás honosne všetci oslovujú, musí riešiť mnohé problémy a dilemy. Najprv si ho však musíte vytvoriť. Lenivejšie typy dajú prednosť preddefinovaným profilom, ale aktívnejší si môžu vybrať z rôznych druhov oblečenia a uniform. Pri prechádzkach sa možno zíde pravá kubánska cigára, ktorá pridá aj na rešpekte. Okrem výzoru si zvolíte aj svoj pôvod, silné a slabé stránky. Narodili ste sa ako pravý robotník Janko Ľupták, alebo Vaše pozadie usedávalo každý večer na zlatý nočník? Dbajte však na fakt, že všetko sa to odzrkadlí v hre. Pri výbere si prečítajte bonusy, ktoré pôvod prináša. Okrem toho, čo Vám dali do vienka rodičia si vyberiete aj vlastnosti. A to ako prednosti, tak aj neresti. Napr. charizmatický patriot môže byť náboženský fanatik závislý na gamblérstve. Podľa týchto čŕt budete mať úspech u niektorých frakcií a naopak si získate aj odporcov. Jednoducho, ideálny vodca neexistuje.

{gallery}/recenzie/tropico3.recenzia.PC.mortus/2/{/gallery}

Hra samotná je akýmsi skĺbením všetkých možných dielov série Tycoon a Sims. Jednotlivé úlohy sa rôznia. Pri prvom nástupe budete musieť dopestovať niekoľko pestovateľských jednotiek. To docielite za pomoci usilovnej práce svojich občanov. Tých je treba hlavne motivovať, ale aj manipulovať. A tu sa ukáže silná stránka Tropica 3. Sľuby, vyhlásenia, zavádzania....proste politika. Jednoduchou voľbou základných záujmových oblastí Váš pomocník zostaví reč, ktorú sa El Presidente pokúsi z balkóna paláca natlačiť do prostých hláv ľudu. Inteligentnejšia populácia to prekukne a v ich očiach klesnete. Východiskom je budovanie divadiel a iných zariadení, s ktorými si to u nich „vyžehlíte“. No znova neuspejete u inej časti obyvateľov a tak sa kolobeh opakuje. A tak je Tropico hrou neustáleho sa snaženia o rovnováhu spokojnosti u všetkých. Ak sa Vám to bude dariť, ľudia budú spokojný a republika bude prosperovať. Ak nie, mali by ste si radšej pripraviť peniaze na kompenzácie, alebo vernú gardu na potláčanie protestov. Tretí Newtonov zákon. Každá akcia vyvolá reakciu. Preto nie je možné donekonečna potláčať protesty a prijímať úplatky. Vždy nájde niekto, kto si to všimne a zareaguje.

{gallery}/recenzie/tropico3.recenzia.PC.mortus/3/{/gallery}

Pri budovaní mesta je nutné zohľadniť potreby nielen republiky, ale aj občanov. Rozrastanie chatrčí je neklamným znakom, že ľudom asi chýba bývanie a „bez vzdelania“ v štatistike občanov napovie o nedostatku škôl a univerzít. Každý problém sa dá riešiť. Nemáte doktora v nemocnici, no bohužiaľ ani univerzitu na jeho vzdelanie? Stačí jeden klik a Dr. House pripláva ďalšou loďou, ale určite to nebude zadarmo. Treba tak uvažovať, čo sa oplatí viac. Investovať do výstavby, alebo sa spoľahnúť na pracovnú silu zo zahraničia? Pri prvej možnosti určite narazíte na dva zásadné problémy. „No kam to dofrasa dať?“ a „Ako to dofrasa prepojiť?“. Slušnejšie povedané neustále súperenie so správnym umiestnením budov a výstavbou ciest. Tie spôsobujú mierne rednutie vlasov v dôsledku ich vytrhávania. Cesty sa krútia, sú neustále červené kvôli prekážkam a „ostrým zákrutám“ ako to tvrdí počítač. Až na tieto komplikácie je budovanie v Tropico zábavou. Na výber je viacero kategórií. Od ubytovania, cez turistiku, priemysel až po atrakcie. Vyváženosť týchto zložiek je kľúčom k úspechu a netreba opomínať žiadnu z nich. Veľa práce si vyžiada veľa zábavy a veľa zábavy si vyžiada požiadavky na bezpečnosť akou je polícia a armáda. Tie však treba aj nejako zaplatiť a vtedy nastupuje priemysel. Tu až tak veľa možností nie je. Základom je pestovanie plodín a turistika. Na plantážach zvolíte plodinu a roľníci sa pustia do práce. No všetko potrebuje čas, preto je častá zmena nie príliš vhodná. Keď už ste finančne stabilný, môžete sa venovať prilákaniu turistov, ktorí ochotne venujú svoje peniaze do štátnej pokladnice. Príjmy plynú aj od mocností ako USA a ZSSR. Ich výška závisí od vzťahov s nimi a tak sa snažte!

{gallery}/recenzie/tropico3.recenzia.PC.mortus/4/{/gallery}

El Presidente má v zálohe ešte jednu vec. A tou je prechádzanie sa. Nie, nevydupete tím nové cesty, ale zvýši sa tým rešpekt a povedomie u občanov. Pri návšteve budov sa tým zvýši ich produktivita alebo rýchlosť výstavby. Mali by ste to oceniť a nezabúdať na to.

{gallery}/recenzie/tropico3.recenzia.PC.mortus/5/{/gallery}

Grafická stránka hry je príjemná. Na stredných detailoch sa rozbehne aj na starších počítačoch (AMD 4200+, 2 GB RAM, 8600GTS). Keby ste neustále nemuseli riešiť problémy, bol by to príjemný relax. Ten niekoľko krát znásobuje hudba. Nemusíte byť milovníkom latinsko-americkej hudby na to, aby Vás melódia rozhýbala a určite sa občas pristihnete ako sa krútite na stoličke.

{gallery}/recenzie/tropico3.recenzia.PC.mortus/6/{/gallery}

Tropico 3 zaujme najmä strategicky založených hráčov, pretože tá je základom celej hry, no siahnuť po nej môžu aj tí, ktorí si chcú oddýchnuť od striekajúcej krvi a navštíviť exotickejšie prostredie. Pri pohľade von z okna to bude určite prijemná zmena.

 

 


veľa možností riadenia
výborná hudba
výstavba ciest a budov
80% 80%
ŽÁNER stratégia / manažment
VÝROBCA Haemimont Games
VYDAVATEĽ Kalypso Media / CDPROJEKT

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk