UEFA EURO 2012 - Recenzia

 

Nová FIFA vychádza každý rok. Každé dva roky sa na striedačku striedajú licencované vydania špeciálnej edície FIFY pri príležitosti svetového alebo európskeho šampionátu. Tento kolobeh funguje už viac ako 10 rokov a doteraz ho nebolo nutné meniť.

O to prekvapujúcejšie bolo vyhlásenie spoločnosti EA Sports, ktorá uviedla, že UEFA EURO 2012 sa tento rok objaví iba vo forme DLC k FIFE 12. Pre skalných fanúšikov to bola veľmi pozitívna správa, nakoľko nemusia kupovať novú škatuľu za 50 EUR, ale jednoducho si stiahnu prídavný balíček za približne 20 EUR. Pre hráčov, ktorí nemajú FIFU 12, je síce situácia trošku komplikovanejšia, ale vďaka poklesu ceny ich bude stáť kombinácia FIFA + DLC približne 50 EUR, čo je suma, ktorú by „po starom“ zaplatili iba za samostatné EURO.

Hneď pri prvom spustení a výbere Slovenska je však zrejmé, prečo sa EA Sports rozhodlo vydať prídavok iba vo forme lacnejšieho DLC. Hra neobsahuje všetky licencie. Zabudnite na slovenskú jedenástku tak, ako ju poznáte. V bránke máme Marhu a po ihrisku behajú ďalší vymyslení hráči. Tento problém nemáme samozrejme sami a okrem mnohých menších krajín, ktoré sa nekvalifikovali na finálny šampionát, budú nepríjemne prekvapení aj fanúšikovia Poľska a Ukrajiny, čo sú mimochodom hosťovské krajiny šampionátu. K tomu niet čo viac dodať.

Okrem absencie licencie chýba aj kvalifikácia na majstrovstvá Európy. Hráči si tak môžu zahrať iba finálny šampionát so šestnástimi kvalifikovanými krajinami. Pokiaľ ste vždy v minulosti dvíhali virtuálny pohár pre majstrov so Slovenskom, tento rok sa virtuálne na šampionát ani nekvalifikujete. Jednoducho nie je ako. Pri pohľade na ostatné herné módy je ponuka viac-menej bežná – okrem offline turnaja si môžete zahrať aj jeho online verziu, kedy sa na základe vašich výsledkov proti náhodne vybraným súperom generuje najskôr tabuľka skupiny a následne vyraďovací „pavúk“. Nechýbajú ani populárne výzvy, ktoré sa menia v reálnom čase a najmä počas samotného šampionátu budú prinášať aktuálne situácie z príslušných zápasov.

Novinkou a hlavnou hernou náplňou sa stal prekvapujúco zábavný mód Expedition. V podstate ide o virtuálne cestovanie po futbalovej Európe – váš tím pozostáva z Be a Pro futbalistu s FIFY 12 a následne vybraných slabých hráčov. Ako postupne cestujete a vyhrávate nad jednotlivými európskymi krajinami, váš tím vždy posilní jeden z hráčov porazenej krajiny. Takýmto spôsobom si viete vytvoriť po nejakom čase pomerne silný tím, ktorý nemá ďaleko od najlepšieho tímu Európy. Nakoľko hráčov zo základnej jedenástky začnete získavať až po tretej výhre nad tou ktorou krajinou je zrejmé, že o dlhodobú zábavu máte postarané.

Čo sa zmien v hernom systéme týka, EA Sports sa opäť mierne pohrali s fyzikou lopty a kolízii, s animáciami a celková „futbalovosť“ je opäť o pár krôčikov lepšia oproti FIFE 12. Nečakajte žiadne výrazné zmeny, ovládanie aj herné mechanizmy sa vôbec nemenili, drobné úpravy v spomenutej fyzike/animáciách sa však pri hre prejavia. Rovnako aj trochu upravený systém streľby, ktorý sa nám zdal o niečo nepresnejší v porovnaní s FIFOU 12. Vo výsledku však hodnotíme hrateľnosť veľmi kladne a to je aj jeden z dôvodov, prečo je prídavok zaujímavý pre každého fanúšika pôvodnej FIFY.

UEFA EURO 2012 vyslovene nesklamalo. Ignorujme absenciu niektorých licencií a máme tú klasické EURO. Oproti predchádzajúcim ročníkom väčšinu hráčov poteší distribúcia vo forme DLC. Absencia kvalifikácie síce zamrzí, ale mód Expedition prináša dosiaľ najlepší mód pre jedného hráča – EA Sports v tomto móde výborne prepojili vášho Be a Pro hráča s dostatočne dlhým herným obsahom. Okrem tohto módu však EURO 2012 nič extra nové neprináša a radí sa do kategórie „ďalšieho klasického vydania“ pri príležitosti futbalových majstrovstiev Európy.

mód Expedition
nižšia cena

Absencia niektorých licencií
Pre niekoho forma distribúcie
70%
ŽÁNER Športová
VÝROBCA EA Sports
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Electronic Arts
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk