FIFA 13 - Recenzia

 

Recenzia na novú FIFU sa dá vytvoriť pomerne jednoducho. Stačí použiť starší článok o NHL 13, prepísať hokejovú terminológiu na futbalovú, zamiešať a publikovať.

V princípe je to také jednoduché. EA Sports jednoducho vedia, ako na to. Hoci v prípade FIFY 13 neohúrili natoľko, ako pri aktuálnom ročníku hokejovej NHL, môžu si za to sami. V apríli totižto vydali expanziu EURO 2012 a ak ste ju hrali, FIFA 13 vám príde povedomá. Samozrejme, nejde o tú istú hru. Športové hry ako také však môžeme najlepšie definovať ako službu – vývojári vydajú nový ročník, avšak na zdokonaľovaní neprestávajú pracovať. Zatiaľ čo v prípade MMO titulov by ste mali rôzne úpravy do hry integrované postupne a pravidelne, športové hry každý rok vydajú novú verziu a potom sa rok čaká na ďalšie zmeny. EURO však tento koncept narušilo a na novej FIFE je to cítiť.

Nekritizujeme – EURO 2012 predstavilo určitý koncept, ktorý aktuálna FIFA opäť ďalej posúva. Zrejmé je vylepšenie AI a taktiež aj lepšia optimalizácia a rovnováha fyziky, či už pri strieľaní, nahrávaní alebo najmä počas osobných súbojov. Autori sa piplali s rôznymi drobnosťami, aby vo výsledku priniesli veľmi autentický herný zážitok. Z nášho pohľadu môžeme povedať, že misia bola úspešná. FIFA 13 sa hrá výborne a pocit „futbalovosti“ je opäť intenzívnejší. Hoci pri prechode z FIFY 13 na 12-ku nebudete pociťovať nechuť voči minulému ročníku, FIFU 13 si určite zahráte radšej.

Nepovieme vám však prečo. Faktom ostáva, že novú FIFU začnete spoznávať až po niekoľkých hodinách hrania. Demo verziu si môžete párkrát „otočiť“, avšak krásu aktuálneho ročníka začnete vnímať až po niekoľkých hodinách hrania plnej verzie. Fyzika, animácie, detaily pri strieľaní, hlavičkovaní... koncept sa vôbec nemení, ale tieto drobnosti sú zrejmé. Ak hrávate FIFU každý rok, zmeny si určite všimnete. V opačnom prípade vám to môže byť jedno, nakoľko máte k dispozícii to najlepšie, čo sa dá na trhu nájsť.

Aby sme teda problematiku hrateľnosti uzavreli – FIFA 13 je futbal s veľkým F. Ide o najlepšiu dostupnú simuláciu a aj keď oproti minulému ročníku nenájdete veľa viditeľných zmien – na prvý pohľad, tak hra obsahuje množstvo detailov, vďaka ktorým si vás získa. Pripočítajme k tomu chytľavosť a výsledkom je výborný futbal.

Herné módy sa utešeným tempom rozrastajú a v prípade online hrania kladie EA tento rok dôraz najmä na tzv. Pro tímy. Tie pozostávajú z Be a Pro hráčov, ktorého si môže každý vytvoriť. V prípade Pro tímov sa v hre objavili sezóny – tento multiplayerový mód poznáme z FIFY 12. Sezóny a nové turnaje prišli aj do FIFA Ultimate Teamu.

Z pohľadu módov pre jedného hráča je najdôležitejšou zmenou úprava kariéry. Stále si môžete vytvoriť vlastného virtuálneho profesionála, vylepšovať ho však budete inak. V EA Sports zmenili spôsob, akým sa hráč zlepšuje. Nejde o nič razantné, iba o drobnú úpravu úloh. Nový koncept však pôsobí realistickejšie, nehovoriac o tréneroch, ktorí vás neváhajú vystriedať a dokonca poslať aj na hosťovanie. Novú kariéru chválime aj z toho hľadiska, že sa môžete dostať aj do reprezentácie. Či už ako hráč alebo ako tréner.

FIFA 13 nahradila klasickú „loadovaciu“ obrazovku novými „Skill Games“. Ide o rôzne minihry, ktoré testujú šikovnosť hráča pri streľbe, nahrávaní alebo držaní lopty. Skill Games môžu niekedy spôsobiť aj pomerne vtipnú situáciu, kedy sa v rámci „loadovacej“ obrazovky hráte dlhšie ako počas samotného zápasu.

FIFA 13 je evolúcia, ktorá pokračuje v nastolenom trende. Vďaka viacerým drobným úpravám sa opäť podarilo posunúť herný zážitok o krok ďalej, a to je asi tak všetko, čo potrebujete vedieť – grafika sa viac-menej nemení, slovenská reprezentácia stále chýba. Český dabing je stále rovnaký, vrátane niekoľko rokov starých fráz a v porovnaní s bohatším a prepracovanejším anglickým komentárom pôsobí treťotriedne. Drobných noviniek a vylepšení, samozrejme, obsahuje hra oveľa viac, nájdite si ich však sami. Ak obľubujete športové hry, FIFA 13 bude medzi vašimi TOP hrami počas najbližších dvanástich mesiacov.

hrateľnosť
najlepší futbal
skill games

na prvý pohľad totožné s minulým ročníkom

85%
ŽÁNER Šport
VÝROBCA EA Sports
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
EA Sports
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na www.gsshop.sk

  

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk