Harry Potter for Kinect - Recenzia

 

Po roku oddychu od filmovej a hernej adaptácie knihy J. K. Rowlingovej sa Harry Potter opäť vracia medzi hráčov, a to exkluzívne na konzolu Xbox 360. Nutnosťou je aj Kinect, bez ktorého by ste si hru zbytočne zapínali. Medzi pohybovými hrami pre Xbox sa tie naozaj kvalitné hľadajú veľmi ťažko a, bohužiaľ, ani Harry Potter nevybočuje z radu priemernosti.

 

Aj ja stále čakám na sovu z Rokfortu

Neubránim sa porovnávaniu s podobnými Kinect hrami, no najmä Kinect Star Wars, ktorý má toho v podstate s Potterom spoločného najviac. Obe hry sa snažia nalákať fanúšikov série na známe postavy, atraktívne minihry a atmosféru predlohy. Príbehový mód obsahuje cca štyri krátke herné módy na jeden ročník v magickej škole, teda dokopy okolo 30 minihier. Ich náplň je vcelku jednoduchá a aj keď nie sú ani extra dlhé, určite sa pri niektorých zapotíte. Našťastie sa ich obsah neopakuje a aj keď niekedy musíte opakovať tie isté pohyby ako skok alebo uhnutie, vždy sú okolnosti a prostredie kompletne odlišné. Napríklad pri uhýbaní sa útokom Zúrivej vŕby, úteku cez labyrint ku Ohnivej čaši alebo zápase s Tým-Koho-Netreba-Menovať. Celkom zábavná je aj tvorba elixírov, kde musíte do kotlíka pridávať jednotlivé ingrediencie a miešať v oboch smeroch, kým obsah nechytí správnu farbu, čo okomentuje profesor Snape s výsledným hodnotením.

Na čo sa pochopiteľne väčšina fanúšikov Harryho Pottera teší najviac, sú magické súboje, a teda mávanie prútikom na všetky strany. To neponúka veľký priestor na pohyb, keďže vaša postava dokáže robiť len malé úskoky doľava alebo doprava. Kúzla používate jednoduchým švihnutím ruky vpred, presne akoby ste držali v ruke magický prútik. Malým problémom je mierenie na cieľ, ktoré prebieha cez kruhový zameriavač. Ten ovládate svojou rukou a, bohužiaľ, nedrží jednu pozíciu, ale často lieta cez celú obrazovku. Zachraňuje to však autoaim, vďaka ktorému väčšinou trafíte toho, koho ste aj trafiť naozaj chceli. Veľmi ma potešila aj možnosť hlasového ovládania samotného hrania. Počas akéhokoľvek súboja stačí zakričať napríklad „Incendio“ alebo „Levicorpus“ a okamžite sa vám zmení kúzlo, ktoré práve používate. Pokiaľ niekomu prekáža, že na celú obývačku vrieskate muklom neznáme slová, môžete jednotlivé kúzla meniť aj gestami rúk.

Muklovia, ruky preč!

Pokiaľ svet Harryho Pottera nepoznáte a nikdy ste nečítali knihu alebo nevideli film, v hre budete úplne stratení. Aj keď to je pochopiteľné, keďže väčšina podobných licencovaných hier sa zameriava len na fanúšikov predlohy. Príbeh sa v hre posúva omnoho rýchlejšie než vo filmoch, pričom už v nich bolo tempo rýchle, a tak nestíhate ani vnímať, že ste zrazu v polovici hry. Niektoré postavy sa v celej hre dokonca neobjavili ani raz.

Po dokončení príbehu vám, bohužiaľ, už nezostáva veľa, čo robiť. Aj keď je prítomný mód „výziev“, ten v podstate obsahuje minihry zhodné s hlavným dejom, len majú časový alebo bodový limit. Drobnosti ako spievajúci Triediaci klobúk považujem skôr za zbytočnosť, než obohatenie herného obsahu. To isté platí aj na fénixa Félixa, ktorého môžete škrabať podobne ako v hrách so psami a mačičkami. Veľmi záživné. S kamarátom sa tiež veľmi nezabavíte. Môžete si zahrať krátke naháňanie Zlatej strely v Metlobale alebo duel v kúzlení, ako proti sebe, tak aj proti dvom škaredým pánom.

Audiovizuálne spracovanie nepredvádza žiadne kúzla

Pokiaľ ste si prezreli screenshoty naokolo, tak vám určite došlo, že grafickú stránku hry chváliť nebudem. Postavy vyzerajú veľmi biedne a podobnosť s filmom by ste niekedy hľadali márne. Rovnako aj prostredie pripomína hry spred desiatich rokov. Tieto chyby sa tvorcovia snažia zakryť, ako je už v tejto dobe zvykom, blurom, teda rozmazaním textúr a hlavne pozadia. Aspoň kvalita efektov pri rôznych kúzlach vzbudzuje dojem krátkych „wow momentov“. Podobne ako aj v prípade Star Wars, autori nezohnali na dabing hlasy hercov z filmu, a tak si musíte vystačiť s náhradníkmi. Tí väčšinou odvádzajú slušnú prácu, no občas sa nájde kvalita na úrovni slovenského dabingu na Markíze. Po hudobnej stránke mi chýbali klasické motívy, známe z jednotlivých filmov, a to hlavne tá najvýraznejšia od Johna Williamsa.

Harry Potter for Kinect ponúka slušné množstvo zábavy, a to aj pre jedného hráča. Aj keď je kvôli jednoduchosti a celkovej atmosfére orientovaná hlavne na mladšie publikum, som si istý, že aj starší fanúšik Kinectu bude prekvapený, ako sa baví. No vyššiemu hodnoteniu bráni krátka herná doba, nudný režim pre dvoch hráčov a hlavne biedne audiovizuálne spracovanie. Avšak mohlo to dopadnúť oveľa horšie, a tak musím zaradiť titul Harry Potter for Kinect medzi tie lepšie pohybové hry. To, samozrejme, neznamená, že strácam vieru, že sa raz zjaví na Kinect hra, ktorá plne využije potenciál tejto periférie a ponúkne plnohodnotnú hrateľnosť so zaujímavým príbehom a peknou grafikou.

dobrá odozva Kinectu
rozmanitosť minihier
nenáročné

krátka herná doba
iba pre fanúšikov Harryho Pottera
biedne audiovizuálne spracovanie

55%
ŽÁNER pohybová
VÝROBCA Eurocom
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Cenega
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na www.gsshop.sk

    

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk