PES 2013 - Recenzia

 

Futbal je pekná hra, ktorá sa hrá na dve bránky. Na týchto základoch stavia aj FIFA, aj práve recenzovaný PES. Ich ďalší súbor prichádza s aktuálnym ročníkom, ktorý je na škatuli popísaný číslovkou 13.

Pamätníci určite spomínajú na dobu, kedy FIFA stagnovala a príchod PESu (neskloňovať ako PSA) na PC priniesol potrebný svieži vetrík. V tej dobe ponúkal PES nevídanú slobodu a možnosti, ktoré každého futbalového fanúšika potešili. Lenže s príchodom aktuálnej generácie konzol sa FIFA dostala vďaka novému enginu na novú úroveň, ktorá sa futbalu od KONAMI minimálne vyrovnala, a posledné roky napredovala správnym smerom. Je nám však ľúto, že toto tvrdenie nemôžeme aplikovať na Pro Evolution Soccer.

Nenechajte sa zmýliť, PES je kvalitný futbal, ale FIFA v posledných rokoch jednoducho „valcuje“ a KONAMI nevie, ako reagovať. Pro Evolution Soccer prešľapuje na mieste a jednoducho stagnuje, niektoré zmeny z predchádzajúceho ročníka neslúžia ako stavebný kameň o rok neskôr, ale sú jednoducho zrušené, a problémom je, že hrateľnosť je v princípe rovnaká.

PES 2013 sme si pre potreby recenzie zahrali po dlhých rokoch mierneho ignorovania celej série a o to smutnejšie pôsobí fakt, že hrateľnosť až moc pripomína staré ročníky, dokonca tituly ešte z dôb PS2 a PSP série. Futbal ako taký nepôsobí tak elegantným dojmom ako v prípade FIFY, je mierne ťažkopádny a prejavuje sa to aj na atmosfére hry. Nejdeme kritizovať grafiku hry, ktorá pôsobí „východným dojmom“, stačí sa pozrieť na tváre hráčov, ktoré majú určité ázijské črty, a to aj v prípade európskych hráčov. Nejdeme kritizovať ani animácie, tie sú dokonca pomerne dobre zvládnuté, ale v kombinácii s fyzikou hry nepôsobia tak prirodzeným dojmom, ako by sme chceli. Hoci sme PES hrali naposledy pred niekoľkými rokmi na PSP (ak nerátame každoročné testovanie demoverzie nového ročníka), hrateľnosť, fyzika a pohyb hráčov pôsobí iba o niečo málo vylepšená, oproti predchádzajúcej generácii konzol. Samozrejme, dlhoroční majstri nedajú na PES dopustiť, v ich prípade hra pôsobí úplne inak, ako keď ovládač dostane do rúk nováčik. Body za kladný prvý dojem však idú jasne v prospech FIFY, ktorá aj celkovo pôsobí prirodzenejším dojmom.

Pro Evolution Soccer však pôsobí dostatočne futbalovým dojmom a hra obsahuje všetky potrebné ovládacie prvky – môžete nahrávať po zemi, vzduchom, do behu, robiť rôzne piruety a špeciálne pohyby, všetky tieto veci majú obe futbalové série spoločné. Líšia sa len celkovou atmosférou, a hoci uznávame, že každému vyhovuje niečo iné, nám viac do vkusu sadla FIFA. Odporúčame však otestovanie oboch demoverzií, ktoré sú voľne dostupné, aby ste si spravili vlastný záver.

Bez ohľadu na hrateľnosť, ktorá sa dá iba ťažko konkrétne popísať – v tomto prípade je skutočne dôležitá osobná skúsenosť, nakoľko popis, že fyzika lopty, objektov a spoluhráči sa správajú inak, ako by sme čakali, je nedostačujúca, PES ponúka pomerne dobrý futbalový zážitok. Nemôžeme si však pomôcť, ale futbalisti pôsobia v niektorých momentoch kostrbato, aj keď hráte s nastavením asistencie a za tím plný superhviezd – situácia sa v tomto prípade rozhodne nedá porovnávať s reálnym správaním futbalistov.

PES ponúka klasickú ponuku. Nechýbajú licencované súťaže ako Liga Majstrov, čo hneď hra dáva pocítiť v hlavnom menu, keďže ide o jednu z prvých ponúk. Ďalej sa vracajú klasické režimy ako je Master League, čo je v princípe kariéra, nakoľko sa staráte aj o beh klubu ako takého a financie. Be a Legend je odpoveď na FIFU a jej Be a Pro. V Be a Legend je celkom zaujímavo spravená prezentácia hráča, ktorý komunikuje so svojím agentom vo forme krátkych animácií, dokonca nechýbajú ani zábery z tlačovej konferencie. Voči samotnej hrateľnosti však máme pripomienky, nakoľko chýba možnosť hrať za celý tím. Hrať teda môžete iba za vášho hráča a pokiaľ vás vystriedajú, rýchla simulácia na záver stretnutia chýba. Z hľadiska režimov spomeňme absenciu podobného módu, akým je Ultimate Team v prípade FIFY.

PES však disponuje aj niekoľkými výhodami oproti FIFE. Komentátor vie vyslovovať moje priezvisko a v hre nájdete aj Slovensko... čo však z toho, keď ide o tím zostavený z vymyslených hráčov.

Pro Evolution Soccer 2013 nie je zlá hra. Práve naopak, je to najlepší diel série za posledných pár rokov. Sérii však chýba stabilná koncepcia a dlhodobá evolúcia. Aj po niekoľkých rokoch máme pocit, že hra trochu stagnuje a vopred sa pohybuje iba pomaly. V prípade PES 2013 však vidíme smer, ktorý by mohol predstavovať cestu úspechu, ak sa jej budú vývojári držať a nebudú moc vymýšľať a meniť veci. Niektorých hráčov taktiež môže odradiť typicky ázijská prezentácia – menu a grafika. Z hľadiska hrateľnosti ide o zaujímavú alternatívu k FIFE, nie každému však bude vyhovovať, a tak veľa hráčov nebude mať dôvod opustiť svoj FIFA zvyk. Svoje publikum si však PES nájde, aj vďaka o niečo nižšej cene.

hrateľnosť
Liga Majstrov

stagnácia série
hráči bez licencie (napr. Slovensko)
75%
ŽÁNER futbal
VÝROBCA KONAMI
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
KON TIKI Slovakia
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ KON TIKI Slovakia
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na www.gsshop.sk

   

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk