Dance Central 3 - Recenzia

 

Pohybové hry to už raz majú na Xboxe ťažké. Väčšina Kinect hier dostáva priemerné až podpriemerné hodnotenie a ani medzi hráčmi sa netešia veľkej obľube. To sa však netýka športov a (hlavne) tancovania. Séria Dance Central si už od spustenia predaja Kinectu drží vysoké hodnotenia a patrí medzi najlepšie „párty“ tituly. Výnimkou nie je ani tretí diel, ktorý opäť zvyšuje latku kvality a predstavuje niekoľko noviniek.

Noviniek nie je málo

V hlavnom menu vás určite prekvapí položka Story. Dance Central 3 prekvapivo obsahuje vynikajúci príbehový mód. Síce bizarný, no originálny. Vaším cieľom, v úlohe tajného agenta Dance Central Intelligence, bude cestovať v čase a zachrániť uviaznutých agentov v štyroch časových obdobiach. ‘70s, ‘80s, ‘90s a ‘00s, pričom každá dekáda má svoj unikátny štýl, oblečenie a pesničky. Ich výber je pomerne veľký, pochopiteľne, so zameraním na tanečné hity. Daft Punk, The Black Eyed Peas, Katy Perry, Vanilla Ice, 50 Cent, Maroon 5, LMFAO, Village People alebo mnou a MarkusomFenixom milovaný Cali Swag District s hitom Teach Me How to Dougie. Je to len krátky výber autorov, z ktorých môžete vyberať. Prítomných je už teraz niekoľko DLC a ďalšie sú na ceste. Pribudne aj letný hit Call Me Maybe alebo svetová senzácia PSY s megaúspešným Gangnam Style.

Samotné tancovanie spočíva v zrkadlovom kopírovaní pohybov postáv na obrazovke. Čím lepšie jednotlivé pohyby zatancujete, tým vyššie bude vaše záverečné skóre a počet hviezdičiek. Dôležité je aj držať rytmus a všímať si zoznam nasledujúcich pohybov, umiestnený napravo. Zo začiatku budete určite mať problémy vnímať tanečníka, hudbu a ešte aj nasledujúcu kreáciu, takže skóre nebude nijak závratné. Časom sa jednotlivé pohyby naučíte a body pôjdu len a len vyššie. Za každú úspešne dokončenú pesničku získate aj niečo ako xp body a po dosiahnutí určitého množstva nasleduje level up. Odmenou sú väčšinou ďalšie kostýmy a obleky pre jedného z 22 rôznych tanečníkov.

Bolestný proces učiť sa tancovať

Samozrejme, ak ste s tanečnými schopnosťami na úrovni „drevo“ alebo vám tancovanie pripadá trápne a zastávate názor: „Predsa tu nebudem poskakovať ako retardovaná opica“, určite Dance Central neskúšajte hrať. Nároky na vaše pohyby budú od začiatku celkom vysoké a potiť sa začnete už po prvej štvrť hodine. Nebudeme si klamať, učiť sa niektoré pohyby je naozaj náročné, no pocit z výsledných piatich hviezdičiek za to stojí. Pokiaľ sa vám nedarí, pomôcť môžu tutorialy k jednotlivým pohybom. Tým, bohužiaľ, chýba jedna dôležitá vec. Napriek tomu, že hra upozorňuje červenými linkami okolo jednotlivých končatín na zlý pohyb, často neviete, aká vlastne je správna pozícia.

Dance Central 3, ako jedna z prvých hier, plne podporuje aj novú funkciu Microsoft, Smart Glass. Čo vlastne do hry prináša? V podstate môžete cez mobil, notebook alebo napríklad tablet ovládať niektoré prvky v hre. Napríklad zapnúť „párty“ mód a vybrať playlist, určiť si, koľko kalórií chcete spáliť či zobraziť informácie o prehrávanej skladbe.

Spomedzi Kinect titulov je na tom graficky najlepšie Dance Central

Pri recenzovaní hier na Kinect som sa niekoľkokrát sťažoval na biedne až zlé grafické spracovanie. Dance Central 3 našťastie medzi ne nepatrí a pochváliť sa môže výborným dizajnom herného menu a samotného rozhrania počas tancovania. Samozrejme, nemôžete očakávať extra detailné prostredie s vysokým rozlíšením textúr. Tanečníci  sú kvalitne spracovaní a nechýba im zmysel pre detail, čo umocňuje ich unikátnosť. Rovnako sú aj kvalitne nadabovaní a do príbehového módu svojím hlasom prispel napríklad spevák Usher. Hodnotiť hudbu, keďže je hlavnou náplňou hry, by bolo zbytočné, no musím pochváliť autorov za to, ako s ňou pracovali. Rôzne prechody, mixovanie a pod. skvele spolupracuje s menu a loadingami.

Verdikt

Dance Central 3 je jednoznačne jeden z „must have“ titulov pre Kinect. Harmonix, ako jedno z mála vývojárskych štúdií, skutočne vidí, v čom je ukrytý potenciál Kinectu a aj ho využíva. Poskytuje množstvo zábavy, ako pre jedného hráča, tak aj pre viacerých, napríklad na oslave. Výber skladieb je veľký a pokrýva rôzne éry tanečnej hudby. Odradiť môže len nedoladený tutorial alebo potreba veľkého priestoru pri tancovaní. No to sa týka väčšiny Kinect titulov.

veľký výber skladieb
množstvo zábavy
kvalitné audiovizuálne spracovanie

občas zle snímané pohyby
vyžaduje veľmi veľa voľného priestoru pri hraní
tutorial

85%
ŽÁNER pohybová
VÝROBCA Harmonix
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Microsoft
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na www.gsshop.sk

    

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk