FIFA 14 - Recenzia

 

Športové hry rozdeľujú herný svet na dva tábory. Prvý si každoročne kúpi nový diel, lebo vie, že okrem hry prakticky nič iné hrať nebude a nakoľko sa dostane hlbšie do hry, tak nemá problém spoznať každoročné vylepšenia, ktoré autori pridávajú aj napriek tomu, že športy vychádzajú každý rok. Druhý vidí v nových športových ročníkoch iba každoročný update súpisiek za 50€.

FIFA každoročne predáva milióny kópií, ktoré prinášajú radosť hráčom hádam po celom svete. A iné to pravdepodobne nebude ani s dielom, ktorý v sebe ukrýva číslovku 14. To aj napriek tomu, že o chvíľu nám na dvere zaklope next-gen a spolu s nimi čisto nová FIFA na Ignite Engine. Pre old-gen autori pridali pár inovácií, ktoré by v rovine teórie mali posunúť hrateľnosť vpred. 

Tento rok si pre nás autori pripravili okrem prvkov balansu aj zopár noviniek. Dobré je na nich to, že ich vplyv cítite už po uchopení ovládača a zapnutí zápasu. Hra dostala do vienka nové menu, nápadne pripomínajúce dlaždicový systém z dnešných Windows systémov. Zo začiatku dosť zmätočné a neprehľadné, no postupom času budete presne vedieť, ktorá položka sa kde nachádza a s navigáciou by ste nemali mať problémy. 

Po zapnutí zápasu hráči hneď pocítia zmeny. Hlavne vo fyzike lopty. Pri hraní sme mali pocit, že lopta je viac hmotnejšia, dokáže robiť hráčom veľké problémy (pri spracovaní jej pohybu viac zodpovedá realite na futbalových trávnikoch). Rovnaké zmeny dostali do vienka hráči. Pri kontakte a súboji o loptu cítite a vidíte, že zrážky sú realistické, a to dodáva hre ten prvotný pocit, že autori si dali záležať a neurobili iba obligátnu zmenu súpisiek. Keď však postupne hráte ďalšie a ďalšie zápasy, tak si začnete všímať ďalších zmien. Od lepšie fungujúcej defenzívy, odlišne fungujúcej funkcie o tieňovaní protihráča s loptou až po nechcené prvky, ako úplne zle fungujúce pokrývanie útočiacich hráčov v šestnástke pri centroch. Nie je veľmi dobré, keď sa nám na vysokých náročnostiach bežne stáva, že z troch centrov počas jedného zápasu dáme s hlavičkujúcim hráčom tri góly. Takýchto problémov pri hraní je viac a je na škodu, že autori sa vybalansovaniu hry nepovenovali viac.

Tak isto otravne pôsobia nové animácie mimo hry, napr. keď hráč ide po loptu za autovú čiaru, aby ju hodil späť. V minulých dieloch sa to riešilo jednoducho, strihom v hraní, no teraz musíte v niektorých prípadoch čakať, aby hráč po loptu šiel, zaujal svoje postavenie a až potom ju môžete vhodiť, čo pôsobí zdĺhavo a vyslovene otravne. Naopak sa nám páči, že autori pokračujú v tzv. Skill games, ktoré sú súčasťou nahrávacích obrazoviek a tie nepôsobia otravne. Tento mód existuje aj ako samostatná zložka, ktorá vás zavedie do tajov pokročilých funkcií ovládania. 

Čo sa naopak vydarilo, je počet rôznych herných módov a fakt, že autori sa o hru neustále starajú. Technológia Match Day poskytuje úpravu štatistík jednotlivých hráčov a klubov podľa ich reálnej formy vo futbalových ligách. Tak isto sa prostredníctvom tejto technológie upravujú výzvy na jednotlivé týždne a scenáre na hranie. Odmenou sú Fifa coins, za ktoré si môžete v obchode kupovať nové oslavy gólov, dresy, kopačky a ďalšie predmety. 

Nešetrilo sa ani na prepracovaných herných módoch. Klasická kariéra manažéra klubu, kde okrem samotného hrania zápasov máte na starosti aj zmluvy, financie, určovanie zostáv či skauting. Skauting sa dočkal prekopania od základov pri zachovaní účelu. Okrem toho tu máme klasickú a ničím nevýnimočnú sezónu, ktorú môžete absolvovať aj v co-op režime a kde kráčate od zápasu k zápasu za celkovým víťazstvom v lige. Oveľa zaujímavejšou alternatívou je vydať sa cestou profesionálneho futbalistu v móde Be a Pro, zlepšovať si štatistky po vzore RPG systémov. Tu sa dá navoliť možnosť vydať sa kariérou hráča v poli, alebo byť ostreľovaný súperovými útočníkmi v bráne. 

Rovnako aj ponuka online módov je dostatočne bohatá. Ak plánujete hrať FIFU dlhodobo, tak to určite pomôže. Od klasického matchmakingu, pri ktorom vám hra vyberie online súpera a hráte proti sebe zápas, až po herný mód Pro Clubs, kde sa môže stretnúť 22 hráčov v jednom zápase. V móde si môžete vytvoriť vlastný klub a pozvať tam ďalších hráčov, alebo sa pripojiť do už vytvorených. Najlepším riešením je pozvať do klubu svojich priateľov a známych, aby sa vám potom nestalo, že narazíte na partiu sebcov, ktorí neprihrajú ani keby ich súper mal zavraždiť. Mód je obalený do formy úrovní s logickým názvom ligy. K dispozícii máte niekoľko zápasov a pevne daný bodový zisk, ktorý musíte dosiahnuť, aby ste postúpili do vyššej ligy. Ak nezvládnete získať predpísaný počet bodov, klesáte do nižšej ligy, no ak ich nazbierate dostatok, môžete získať aj titul danej divízie. 

K jedným z najväčších ťahákov patrí mód FIFA Ultimate Team. Princíp mixuje dokopy režim kariéry a Pro Clubs. Z Pro Clubs si berie systém súťaží a pridáva aj turnaje. No v turnajoch hráte sami za celý tím a získavate tzv. Fifa Coins, za ktoré si spätne nakupujete balíčky odstupňované podľa kvalít hráčov. Najlacnejšie sú bronzové, nasledujú strieborné a zlaté. V balíčkoch sa nachádzajú hráči, no aj spotrebný materiál ako kontrakty, tréning... Vašou úlohou je pomocou balíčkov vyskladať čo najlepší tím a manažovať ho. Dôležitým faktorom v móde je súhra, ktorú prehľadne zobrazuje ukazovateľ. Tím tak musíte poskladať tak, aby bola čo najvyššia, alebo sa spoliehať na to, že sa časom zohrajú. Určite to tam nie je na parádu a podcenenie tohto elementu vás môže stáť zopár veľmi nervóznych chvíľ, kedy si hráči na ihrisku nerozumejú a nerobia to, čo by ste od nich očakávali. Ak plánujete balíčky ignorovať, tak v hre funguje prepracovaný trh s hráčmi a predmetmi, kde ich môžete nakupovať jednotlivo prostredníctvom aukcií alebo priameho nákupu.

Graficky je hra takmer na nerozoznanie od predchodcu, takže jediná viditeľná zmena je v tvárach niektorých hráčov, ktorí boli v minulosti nie veľmi verní svojej živej predlohe, no teraz sa im dostalo starostlivosti. Pribudli nové štadióny a ďalšie drobnosti, čo poteší. No úplne nás sklamal český dabing, ktorý nielen že veľa nových viet nepobral, ale komentátori, Bosák a Svěcený, sú často úplne mimo v tom, čo hovoria. Ťažko povedať, či ide o bug, alebo sa to vôbec nebude opravovať. Často sa im stáva, že si mýlia domácich s hosťujúcimi, ich komentár aktuálneho priebehu zápasu je dosť často úplne od veci. Ak si vravíte, že je to prakticky jedno, lebo sa dá prepnúť na anglických komentátorov, tak vás musíme sklamať. Xboxová verzia kupovaná v našom regióne obsahuje iba český, poľský a ruský dabing. Pochváliť treba výber skladieb v trackliste a celkový prejav atmosféry na štadióne, rovnako ako prezentáciu futbalového zápasu. 

Sila série nepochybne spočíva v počte licencií, ktoré obsahuje. Ani v tomto diely tomu nie je inak. Od anglickej, cez španielsku až po menej významné ako portugalská či škótska. Nechýbajú ani národné mužstvá, no tradične chýba slovenská reprezentácia a slovenská liga. A nie je jediná, v reprezentačnom sektore je chýbajúcich výberov viac (napr. Chorvátsko), čo určite zamrzí. 

Za pekný balík peňazí dostanete kvantum obsahu. Mnoho herných módov či už v offline alebo online sekcii, obecné vylepšenia, ktoré však často nie sú vybalansované, a to všetko zaobalené do aktuálnych súpisiek. Hra v rámci vylepšení dopadla lepšie ako hokejová sestra a sérii v žiadnom prípade hanbu nerobí.

Informácie o hre

Game Cover
FIFA 14
Platforma: X360
Žáner: športová
Výrobca: EA Sports
Distribútor v SR: EA
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Posledná pred veľkými zmenami
  Klady
  • väčšie či menšie vylepšenia
  • mnoho herných módov
  • veľké množstvo licencií
  Zápory
  • problémy s niektorými aspektmi hry
  • český dabing
  • dlhé a otravné animované prestrihy
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk