Fable Anniversary - Recenzia

 

Keď sa povie Fable, hneď takmer všetkým napadne meno Peter Molyneux. Vizionár, ktorý nám priniesol legendy ako Black&White, Syndicate či Dungeon Keeper. V súvislosti s jeho pôsobením v štúdiu Lionhead sa hlavne spomína séria Fable, ktorá bola do veľkej miery inovatívna a originálna, no nikdy sa nezaradila medzi Xbox-ové hity typu Halo či Gears of War. No najmä kvôli klesajúcej kvalitatívnej krivke sa autori už bez spirituálneho otca série rozhodli vzkriesiť k životu prvý diel prostredníctvom HD remaku, ktorý by mal navnadiť hráčov na ďalšie pokračovanie tejto série.

Krajina Albion, miesto, kde sa táto séria odohráva, je typickou rozprávkovou krajinou. Striktné oddelenie dobra a zla, vizuálna štylizácia a do istej miery aj infantilnosť (tá sa v trojke, bohužiaľ, stala kameňom úrazu). Takisto aj výstavba príbehu sa drží pravidiel, takže všetky dejové zvraty sú jasne viditeľné už z diaľky a všetky postavy sú od začiatku jasne oddelené na dobré a zlé. Teda až na vašu postavu, buď budete mierumilovný hrdina Albionu, alebo krutý hajzel, ktorý medzi obyvateľmi Albionu vyvoláva predovšetkým pocit strachu.

Zápletka by sa taktiež dala zaradiť medzi rozprávky. Na začiatku je všetko krásne a idylické, no niečo sa opäť raz pokazí a dedinku, v ktorej žije náš hlavný hrdina, napadnú banditi, zabijú mu otca a unesú matku a sestru, no nakoľko on sám bol šikovný a skryl sa, tak ako jediný z dediny sa zachránil. Nájde ho tajomný Maze, ktorý ho odvedie do školy pre hrdinov, ktorí majú chrániť Albion pred zlými silami. O niekoľko rokov je už z hrdinu schopný šermiar, lukostrelec a navyše dokáže používať magické sily. Napokon je vyslaný do sveta, aby pomáhal ľudom, ktorí pomoc potrebujú (alebo zabíjal nevinných) a zároveň, aby pomohol zachrániť Albion.
Ako v každej RPG, aj tu je veľa neschopných ľudí, ktorí potrebujú vašu pomoc a za to ponúkajú skúsenostné body a finančnú odmenu. Čaká vás hromada hlavných a vedľajších úloh a je len na vás, ako sa pri nich zachováte. Treba mať však na pamäti, že vaše činy vplývajú na to, ako sa k vám budú obyvatelia tejto rozprávkovej krajiny správať. 

Hra funguje ako klasická RPG. To znamená, že zbierate skúsenosti, ktorými následne vylepšujete schopnosti svojho hrdinu, zatiaľ čo za peniaze si nakupujete lepšiu výbavu. Zaujímavosťou je, že skúsenostné body sa vám po zabití protivníka nepripočítajú hneď, nakoľko musíte vyzbierať zelené orby, ktoré z protivníkov vypadali. Tie sa následne pridávajú do štyroch rozdielnych sekcií, z ktorých čerpáte pri vylepšovaní postavy, či už si zlepšujete úroveň zdravia, presnosti streľby s lukom, alebo si nakupujete nové kúzla, prípadne vylepšujete už tie zakúpené. Nájdete tu rôznorodú škálu kúziel – liečenie, ohnivé projektily, kradnutie zdravia či privolávanie pomocníkov. 

Súbojový systém je typický pre Fable sériu. To znamená, maximálne jednoduchý a prístupný pre všetkých. Možno až príliš jednoduchý. Prakticky všetko, čo robíte, je búchanie do jedného tlačidla a občasné uhnutie sa do strany. Ak vás nepriateľ nebodaj zasiahne (čo sa vďaka permanentnej presile v boji stáva dosť často), vždy je tu jedlo a kopa liečivých elixírov na ozdravenie. A keby sa náhodou stalo, že zomriete, tak existujú elixíry na oživenie, aby ste čisto náhodou nemuseli aktivovať poslednú uloženú pozíciu. 

No na druhej strane, questy sú veľmi zaujímavé a nápadité a okorenené humorom typickým pre Fable sériu. Plusom je, že väčšina questov má aj bonusové časti, za splnenie ktorých dostávate odmeny navyše. Hra kladie dosť veľký dôraz na socializáciu s ostatnými obyvateľmi, ktorým môžete robiť zle (strašiť malé deti, prdieť na ľudí) alebo prejavovať náklonnosť k osobám opačného pohlavia, čo môže vyústiť do svadby a následných manželských povinností. Všetko je vďaka výborne navrhnutej ovládacej schéme maximálne intuitívne a dobre zapracované. 

Nakoľko je Fable Anniversary remakom 10 rokov starej hry, tak sa nedajú očakávať zázraky. Mapy sú dosť malé a sú navyše popretkávané nahrávacími obrazovkami, ktoré sú neprimerane dlhé, dokonca by sme povedali, že sú otravné. Na druhej strane, hra na pomery remaku vyzerá skutočne veľmi dobre, k čomu dopomáha vizuálny štýl, dynamické striedanie dňa a noci atď. Je len škoda, že hra si ani na Xbox360 nedokáže udržať stabilný framerate a až príliš často padá pod hranicu plynulosti. 

Fable Anniversary je podobným prípadom ako Halo Anniversary. Sú to do veľkej miery kultové hry, ktoré na svoju dobu vyzerali a hrali sa veľmi dobre. No zub času nahlodal celkový pohľad na hru a navyše táto konkrétna trpí aj nie dokonalým portom, čo trochu zamrzí. Prvý Fable je však hrou na hrdinu v pravom slova zmysle, a keď sa prehryznete cez niektoré otravné vlastnosti a nevadí vám prakticky nulová výzva pre hráča, máte pred sebou rozprávkovú cestu plnú nástrah, živého sveta a morálnych rozhodnutí.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Fable Anniversary
Platforma: X360
Žáner: RPG
Výrobca: Lionhead
Distribútor: Microsoft
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

60%
 
"Rozprávkovo triviálna cesta za slávou"
  Klady
  • výborný art štýl
  • morálny systém
  • socializačné prvky
  Zápory
  • nízka náročnosť
  • technické obmedzenia
  • v niektorých ohľadoch nepodarený port
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk