Quantum Break - Recenzia

Quantum Break - Recenzia

 

Fínske štúdio Remedy má tajný recept! Neviem, v čom spočíva a neviem, ako to robia. No vždy vedia vytvoriť naratívne zaujímavú hru, no pritom v hre zachovajú i výbornú hrateľnosť. Platilo to pri prvých dvoch Max Paynoch a platilo to aj pri Alanovi Wakeovi. A dobrou správou je, že to platí aj pri Quantum Break.

Keby som vám mal v skratke povedať, čo je Quantum Break, tak je to kríženec Alana Wakea s Maxom Paynom (aké prekvapenie). No takýmto zjednodušovaním by som nebol férový voči samotnej hre, pretože aj keď je DNA Remedy zrejmé od prvej sekundy, hra prináša dostatok zaujímavých nápadov, aby ste sa počas tých 8 – 10 hodín hrania výborne bavili.

Vaša postava sa volá Jack Joyce a práve pricestoval na pôdu univerzity v Riverporte, aby sa stretol so svojím kamarátom Paulom Serenom. Ten má pre neho pripravené prekvapenie v podobe projektu, na ktorom pracoval dlhú dobu. Projekt spočíva v cestovaní v čase. No, ako to už v hrách väčšinou býva, nie všetko pôjde podľa plánu a cestovanie v čase spôsobí zastavovanie času v určitých miestach, čo následne vyvrcholí koncom času. Z Paula sa stal hlavný záporák a je úlohou Jacka, aby všetko napravil a zastavil Paula a jeho korporáciu Monarch.

Pri hraní som si uvedomil, že základná myšlienka Quantum Breaku je podobná tej z Life is Strange. No postupom v hre som zisťoval, že aj taká téma sa dá v príbehovej rovine využiť úplne inak. Zatiaľ čo Life is Strange bol príbeh jedného dievčaťa, ktoré svojimi schopnosťami ovplyvňovalo životy ostatných okolo seba, Quantum Break tento koncept využil inak a podľa môjho názoru oveľa lepšie. Nechcem spojlovať, a preto toho už viac neprezradím!

Ak by samotná tematika nestačila, tak autori si pre nás pripravili aj novátorskú štruktúru. Totižto, k hre je pribaľovaný štvordielny seriál a zatiaľ čo hra sa venuje výlučne putovaniu Jacka Joyca, seriál sa venuje korporácii Monarch a dianiu v jej štruktúrach. Čo je zaujímavé, medzi hrateľným segmentom a časťou seriálu sa odohráva tzv. Junction sekcia, v ktorej hráči ovládajú hlavného antagonistu hry. Ide o krátky segment, na konci ktorého si hráči volia jedno z dvoch možných rozhodnutí a následne na to sa upravuje budúce dianie v seriáli, ako aj v samotnej hre. To dáva hráčom priestor na znovuhrateľnosť, pretože všetky možnosti, rovnako ako aj Paul a jeho motivácia, sú výborne napísané a logicky zapracované do diania hry. Hra taktiež kladie veľký dôraz na budovanie atmosféry aj prostredníctvom zberateľských predmetov, ktoré krásne vysvetľujú pozadie príbehu a menia sa podľa rozhodnutí konkrétneho hráča. Tieto odporúčam zberať a čítať, aby sa to neodzrkadlilo na nepochopení príbehu.

Nie som filmový kritik, ale za seba môžem povedať, že mali zaujímavý pohľad na udalosti, zaujímavé postavy a viackrát sa prezentovali nečakanými zvratmi a celkovo som si ich sledovanie užil. Plus ich prepojenie na hru bolo výborné.

Je zrejmé, že hra je veľmi príbehovo ladená, takže očakávajte početné cutscény, zároveň však autori vedia, že je to v prvom rade hra, a tak si aj hranie budete môcť užiť do sýtosti. A hrateľnosť je skutočne výborná! Občasné platformové pasáže, trochu logických hádaniek, a hlavne veľa strieľania a hrania sa s časom. Medzi základnú výbavu, ktorú má Jack k dispozícii a ktorá mu postupne pribúda, je možnosť zastaviť čas na konkrétnom mieste, možnosť zastaviť čas okolo seba a taktiež možnosť rýchleho šprintu okolo nepriateľov a špeciálne videnie na ich lokalizáciu. Hra nie je tradičnou strieľačkou z tretej osoby, ktorá kladie veľký dôraz na krytie, práve naopak. Hra vás motivuje k pohybu, k hľadaniu nových spôsobov a cestičiek na likvidáciu vašich nepriateľov. A ak sa plánujete dlho ukrývať, tak vedzte, že nepriateľské jednotky vás z týchto krytov rýchlo vyženú.

Hra má výborné dávkovanie hrateľnosti, do ktorej autori postupne pridávajú nové zbrane, nové schopnosti pre Jacka, a hlavne nové typy nepriateľov. Zo začiatku tak bojujete s klasickými jednotkami, ktoré postupne nahradia vojaci s podobnými schopnosťami, aké máte vy a všetko to završujú nepriatelia, ktorí majú možnosť deaktivovať vaše schopnosti. Toto postupné dávkovanie zaručuje to, že sa počas hrania určite nebudete nudiť, pretože v momente, keď sa likvidácia nepriateľov stane rutinou, do mixu sa pridá nejaká variácia.
Jackove schopnosti je taktiež možné vylepšovať. A aj keď tento strom talentov nepatrí medzi tie najrozsiahlejšie, pre hru takéhoto rázu určite postačí. Navyše, tieto schopnosti nie sú stavané do formy, ktorá je schopná ničiť nepriateľov, na to slúžia klasické konvenčné zbrane, ale existujú iba vo forme výpomoci pri ich likvidácii a slúžia na uľahčenie vášho postupu hrou. Teoreticky by sa dalo povedať, že sa takmer celá hra dá prejsť bez ich využitia.

Graficky ide o jednu z najkrajších hier, ktorú máte možnosť si v súčasnosti zahrať. A teraz nehovorím len o technologickej stránke. Najdôležitejším faktorom pri tejto hre je totiž art štýl v spojitosti s neopozeranou témou cestovania v čase. Stuttery (miesta, kde sa zastavil čas) vyzerajú úžasne a efekty sa tak ľahko neopozerajú a všetko pôsobí živo a dynamicky. Petri Alanko (skladateľ hudby pre Alana Wakea) stvoril pre Quantum Break výborný elektronický soundtrack, ktorý dodáva hre výbornú atmosféru a s grafickým spracovaním tvorí výborný celok.

Ani Quantum Break nie je bez chýb. Hra je síce dostatočne dlhá, no pokojne by som privítal ešte hodinu-dve naviac. K tomu sa musím trochu posťažovať aj na záverečný súboj. Ten je totiž kombináciu mnohých grafických efektov, v ktorých je občas problém sa orientovať, s veľmi vysokou pravdepodobnosťou úmrtia, čo môže byť teoreticky frustrujúce vzhľadom na absenciu chechpointov počas tohto súboja. Myslím si, že hra mohla byť pokojne bez záverečného veľkého súboja a hre by to absolútne neublížilo.

Naše hodnotenie

Quantum Break je originálna a inovatívna hra, z ktorej zároveň vyžaruje familiárnosť a rukopis Remedy. Ponúka postupne dávkovanú hrateľnosť plnú zábavných a graficky nádherných momentov, ktorú dopĺňa výborným príbehom s reálnou možnosťou ovplyvnenia diania a taktiež s kvalitnou integráciou seriálu, ktorý ešte viac prehlbuje zážitok z príbehovej stránky. Tých zopár drobných negatív tak nemá na výsledné hodnotenie veľký vplyv.

Klady

 • Výborná hrateľnosť s postupným dávkovaním
 • Príbeh s možnosťou ovplyvnenia a zberateľské predmety
 • Integrácia seriálu a rozhodnutí
 • Znovuhrateľnosť

Zápory

 • Hra mohla byť trochu dlhšia
 • Súboj na konci by potreboval vyladiť zopár múch

Informácie o hre

Quantum Break

Quantum Break 2016

Zlyhaný experiment so strojom času spôsobil narušenie samotného času a Jack Joyce musí po kúskoch vykonávať nápravu. V boji o záchranu času musí tiež bojovať s nemilosrdnou spoločnosťou Monarch Solutions, na čele ktorej stojí jeho starý priateľ Paul Serene. Z neho sa teraz stal jeho nepriateľ. Jack sa snaží zo všetkých síl zachrániť čas, avšak Paul sa mu to snaží za každú cenu prekaziť.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Strieľačka z tretej osoby
 • Výrobca: Remedy
 • Distribútor v SR: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk