Forza Horizon 4 - Recenzia

Forza Horizon 4 - Recenzia

 

Forza Horizon je najlepšou pretekárskou sériou tejto generácia. Bodka. Nebavíme sa o tom. Pretekársky žáner patrí medzi tie, kde má Microsoft napriek dominancii Sony v tejto generácii riadne navrch a to vďaka jednému štúdiu - Playground Games. Tí totiž vedia. Dvojka bola skvelá, trojka bola v mojich očiach neprekonateľná a teraz prišla štvorka. A keď recenzujem nový diel série, vždy sa po chvíli vrátim k predchodcovi, aby som si oživil pamäť a hlavne aby som vedel, kam sa posunula hra, ktorú som považoval za neprekonateľnú.

A že sa posunula! Pritom na prvý pohľad sa to nemusí zdať. No čím hlbšie idete a čím viac času hre venujete, tým viac oceníte prínos nových prvkov, ktoré autori pridali. Začiatok je však veľmi familiárny, dokonca by som povedal, že Forza Horizon 4 má asi najdlhšie intro spomedzi všetkých hier. Keď si to tak vezmete, prvých niekoľko hodín hrania sa titul venuje tomu, aby vás zasvätil do svojich tajov a princípov a až následne vás vypustí vonku.

Ako to myslím? Tak, že najdôležitejšou novinkou Forza Horizon 4 sú štyri ročné obdobia. To, že každý týždeň je v nej iné ročné obdobie, čo má obrovský vplyv na to, ako sa správajú autá, aké podujatia sú dostupné a čo v nej môžete a nemôžete robiť. Na to, aby ste tento princíp pochopili, vytvorili autori akýsi prológ, kde sa v rýchlom slede (ktorý trvá niekoľko hodín) vystriedajú všetky ročné obdobia a ste v prostredí bez živých hráčov. Po zdolaní týchto prekážok sa konečne dostanete na „Horizon Roster“ a ste vhodený do parku s ostatnými hráčmi.

Následne je zmena prostredí a end-game obsah riadené systémami a načasovaním hry, takže v čase písania recenzie sa bude akurát striedať leto s jeseňou. A že hra má end-game obsah? To je tiež celkom zaujímavé, takže si poďme rozobrať, na čo sa môžete tešiť.

Na rozdiel od Forzy Horizon 3, kde ste boli boss celého festivalu, ste tu prakticky nikto. Bez oblečenia (áno, môžete si svojho avatara obliekať), bez áut a bez peňazí. Iba so svojou jazdeckou šikovnosťou. A tu sa ukazuje to, že štúdio Playground vám vytvára to, čo názov ich spoločnosti hovorí. Z prostredia Veľkej Británie je spravené ihrisko a môžete si na ňom robiť, čo a kedy chcete. Takmer úplná sloboda je synonymom tejto hry.

Ako to myslím? Osobne som hral posledný diel Need for Speed s názvom Payback iba chvíľu. No po piatich minútach som vedel povedať, čo mi na ňom prekáža. Fakt, že titul je open world, ale len akože. Môžete teda ísť len tam, kde vám autori dovolia ísť, pretože ak vybočíte z predpísanej cesty, tak vás vrátia späť. Je to síce len drobnosť, ale v celkovom merítku je zo obrovský rozdiel. Horizon vám totiž poskytuje úplnú slobodu. Jasné, je čudné, keď nový McLaren ide po lese, ale koho to zaujíma? Hlavné je, že mám čo robiť a že sa pri tom skvele bavím.

K dispozícii máte totiž okruhové preteky a šprinty v rôznych kategóriách. To, ako bude podujatie vyzerať, si určujete vy, a to od kategórií vozidiel až po počet kôl. Po novom si taktiež viete nadizajnovať vlastné trate. Nebavia vás preteky? To je v poriadku, pretože autori majú pre vás stovky rýchlostných radarov, rýchlostných zón, skákacích segmentov či zón na driftovanie. Nezaujíma vás ani to? Tak tu máte hromadu zberateľských predmetov, ktoré priamo vplývajú na dianie na trati, ako sú klasické garáže s historickými autami alebo tabuľky s odmenami. Čo je však najdôležitejšie, človek nikdy nie je nútený robiť to, čo nechce. Každá z mnohých kategórii ma vybudovaný samostatný levelovací systém, takže ak nemáte záujem robiť cross-country preteky, tak sa im nemusíte venovať a reputáciu môžete získavať inak.

Pri postupe jednotlivými levelmi sa odomykajú ďalšie podujatia v danej kategórii a tie zase odomykajú vyšší celkový level, pričom pri postupe hrou je človek odmenený tzv. Wheelspinmi. Tie vám v podobe neplatených lootboxov vyberú odmenu, ktorou môže byť nové auto, hotovosť, nové klaksóny či oblečenie pre avatara. Z hry navyše zmizol systém perkov pre vašu postavu a po novom dostalo systém perkov každé jedno auto zvlášť. Samozrejme, žiadny z týchto perkov nezlepšuje jazdné vlastnosti vozidla, všetko je v rovine reputácie navyše alebo získavania skill bodov rýchlejšie.

Zabudol som inak zopár vecí, ktoré v hre taktiež môžete robiť, pretože Forza Horizon 4 má vlastný levelovací systém aj na činnosti ako fotografovanie vozidiel, ich zbieranie, tuningovanie áut alebo aj pre vizuálnu úpravu áut. Ak by ani to nestačilo, je tu skvelý multiplayer, ktorý okrem klasiky v podobe pretekania sa ponúka aj tzv. Games, kde nájdete všetko od módu Infected cez Capture the Flag až po King of the Hill či VIP. Možností je takmer nekonečné množstvo a je skvelé, že hra vás podporuje v činnostiach, ktoré chcete robiť, namiesto toho, aby vás nútila do vecí, ktoré vás nezaujímajú.

Spomínal som end-game. Hra sa do statusu end-game dostane relatívne skoro, no je to pre dobro veci. Ono si pod tým netreba namýšľať niečo ako klasický looter-shooter titul, je to skôr stav, keď ste všetko povinné splnili a robíte si, čo chcete. Stav, keď ste s ostatnými hráčmi na jednom serveri. Na rozdiel od trojky, kde ste v Austrálii stretali iba Drivatarov, čiže AI reprezentantov živých hráčov (jeden server podporuje 72 hráčov), tu máte možnosť reálne hrať so skutočnými hráčmi. Či už si zvolíte co-op alebo PvP, to je čisto na vás a aj tu vás čakajú odmeny. Na konci autori navyše pridávajú ešte jednu drobnosť, ktorou sú tzv. Forzathon podujatia. Tie sa dejú so železnou pravidelnosťou na určitých častiach mapy a pozostávajú z plnenia úloh. Na tie však nikdy nebudete sami, pretože vám ich pomôžu zdolať všetci účastníci Forzathonu. Ako odmenu dostávate Forzathon kredity, za ktoré si viete autá a všetku výbavu kúpiť priamo.

Okej, to sú možnosti, ktorých je, pochopiteľne, veľa. No to by nebolo na nič, pokiaľ by sa hra nehrala dobre. Aj tu musím autorov pochváliť. Nielenže je jazdný model jedným z najlepších k dispozícii, ale aj tu si zachovali svoju tvár a dali vám k dispozícii hromadu možností. Chcete z hry simuláciu? Nie je problém. Chcete viac pomocníkov a slabších protivníkov? Dostanete síce menej kreditov, no aj to je možné. AI je navyše dobre vybalansovaná aj napriek tomu, že sa niekedy stane, že pokiaľ sa prepracujete štartovým poľom, tí vpredu vám dosť ujdú. Paleta áut je navyše výborná, nájdete tu všetko od bežných cestných áut cez terénne a špeciálne upravené vozidlá až po tie najrýchlejšie superšportové autá.

Ak potrebujete nejaký zmysel pri hraní, tak aj pre vás majú autori riešenie. Do hry totiž pridali tzv. Horizon Story, čo je séria výziev, ktoré sú popretkávané spoločnou témou. Pre filmové štáby budete napríklad robiť kaskadérske kúsky na autách alebo driftové segmenty a podobne.

Najväčším ťahákom pred vydaním však bolo prostredie. To, že sa hra presunula do Veľkej Británie, mnohých sklamalo (pred vydaním sa špekulovalo, že sa bude odohrávať v Japonsku), no autori odviedli na prostredí skvelú prácu. Je totiž rôznorodé a každý kút krajiny je niečím špeciálny a jedinečný. Niekde stretnete husté lesy, kde si musíte dávať pozor na fakt, že nie každý strom sa dá jazdou vyvrátiť, aby ste prešli do poľnohospodárskej oblasti, kde sa zahráte na kombajn, a to všetko môžete zavŕšiť v pohoriach, kde ísť mimo vyznačenej cesty nie je vždy najlepším riešením, pretože skaly si na vás počkajú. Aby toho nebolo málo, tak tu máme spomínané ročné obdobia, ktoré plnia nielen vizuálny, ale aj praktický prvok. Jazero, ktoré bolo predtým neprístupné, sa v zime zrazu stane miestom, kde polovica servera driftuje a naberá skill body. Miesto, kde ste doteraz videli skaly, si teraz nevšimnete, pretože je prikryté snehom. A prašná cesta sa na jeseň stane zablatenou, čo kompletne mení spôsob jazdy. Alebo farby, kde prejdete z pestrofarebnej a upršanej jesene do zimy a následne do nádherne zelenej jari. Taktiež stojí za zmienku, že každé jedno ročné obdobie prináša exkluzívne podujatia, čo skvelo motivuje k tomu, aby ste sa deň čo deň a týždeň čo týždeň vracali k hre.

Po vizuálnej stránke je Forza Horizon 4 nádherná. Je plná detailov a rôznorodosti, k čomu nepochybne prispieva aj spomínané striedanie ročných období. No aj tak autori odviedli tak dobrú prácu, že je škoda o tom hovoriť, preto si to môžete pozrieť na priložených obrázkoch. V pohybe je to síce ešte o niekoľko stupňov krajšie, no na druhej strane je to pri Forza hrách už taký štandard, že neviem, čo by som k tomu viac povedal. To isté sa týka skvelého výberu soundtracku, respektíve piesní do tamojších rádií. Iba to všetko prispieva k už tak skvelej atmosfére, ktorú titul vytvára.

Úprimne ani neviem, čo by som hre vytkol. Možno len predsa by som chcel, aby sa v privátnom režime dalo určiť ročné obdobie podľa toho, na ktoré mám chuť, ale inak je to asi všetko, s čím mám problém.

Naše hodnotenie

Ak ste si doteraz mysleli, že Forza Horizon 3 je najlepšia akrádová pretekárska hra tejto generácia, tak po vyskúšaní štvorky to asi prehodnotíte. Je úctyhodné, ako vedia Playground v tomto žánri inovovať, aj keď sa zdá, že sa inovovať nedá. Všetko v nádhernom kabáte a v absolútnej slobode toho, čo chcete robiť. Je to predsa váš festival, tak si ho nenechajte ujsť.

Klady

 • absolútna sloboda a hromada možností
 • obrovské množstvo činností a obsahu
 • skvelý audiovizuál
 • striedanie ročných období je skvelým prvkom
 • skvelý jazdný model
 • prelínanie online a offline hrania a obrovské online možnosti
 • množstvo áut a ich možnosti úpravy

Zápory

 • asi len fakt, že si nemôžete nastaviť ročné obdobie sami

Informácie o hre

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4 2018

Po prvýkrát v histórii pretekárskych hier si užite dynamické ročné obdobia v zdieľanom otvorenom svete. Preskúmajte prekrásne scenérie, nazbierajte viac ako 450 automobilov a staňte sa Horizon hviezdou v historickej Británii. Obrovská databáza rôznorodých automobilov ponúka najlepšie mašiny. Doposiaľ najrozsiahlejší výber obsahuje viac ako 100 licencovaných výrobcov. V novej otvorenej kampani posúvate príbeh všetkými činnosťami. Pretekajte, robte šialené triky, vytvárajte a skúmajte. Obrovský zdieľaný svet zdieľate s reálnymi hráčmi z celého sveta. Keď sa zmení doba dňa, menia sa aj ročné obdobia alebo počasie, všetci hráči zažívajú tieto zmeny spoločne.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Pretekárska hra
 • Výrobca: Playground Games
 • Distribútor v GB: Microsoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk