Ashen - Recenzia

Ashen - Recenzia

 

Iba máloktorej indie hre sa podarí okamžite po prvom traileri zaujať tak, že sa zaradí medzi najočakávanejšie tituly u niektorých hráčov. Niečo takéto v každom prípade spôsobí väčší tlak na vývojárov, ktorí už nie sú len tak ticho v kúte, ale ocitnú sa na popredných stránkach herných webov. Zrazu sú tu vysoké očakávania a pohľady tisícok hráčov, a to najmä v prípade, že ste nové vývojárske štúdio. V takejto situácii sa ocitlo štúdio Aurora 44 s hrou Ashen.

Tá okamžite po svojom ohlásení prilákala veľkú pozornosť hlavne vďaka unikátnemu vizuálnemu štýlu, hoci úprimne sme nevedeli, čo od nej očakávať. Stálo teda to čakanie za to? A čo je vlastne Ashen?

V jednoduchosti, Ashen je RPG hra z pohľadu tretej osoby, ktorej najdôležitejším prvkom hrateľnosti je manažovanie staminy, čo znamená konštantné porovnávania so sériou Dark Souls – a vlastne právom. Asi najväčším problémom Ashen je to, že sa nevie až tak dobre odlíšiť od svojej konkurencie, čo sa základných herných mechanizmov týka. Ak ste však fanúšikovia takýchto hier, tak aspoň viete, do čoho idete.

Tajomný svet nápadne pripomína tajomné zákutia konkurenčnej série a všetko funguje tak, akoby ste hrali low-budget verziu Dark Souls. Premety majú síce iné názvy, no svet a jednotlivé mechanizmy fungujú rovnako. Budete teda bojovať, odskakovať a manažovať svoje zdroje len preto, aby ste zachránili svet.

Hoci Ashen nepatrí medzi príbehové tituly, ak sa vám podarí ponoriť do herného sveta, nájdete celkom pekný príbeh o tom, ako musíte priniesť svetlo zomierajúceho sveta, aby ste ho zachránili. V ceste vám však stoja stvorenia temnoty, ktoré vašu cestu určite neuľahčia, práve naopak. A, samozrejme, nechýbajú ani bossovia. Prakticky by som tu mohol sedieť a vysvetľovať vám, ako veci fungujú, no mám pocit, že vám stačí napísať slovné spojenie klon Dark Souls a to povie viac ako tisíc riadkov.

Inšpirovať sa, samozrejme, nie je hriechom, hoci v tejto hre je inšpirácia často na hranici toho, čo by sa už mohlo nazvať kopírovaním. Aj pri týchto klonoch však existujú tie podarené a tie menej podarené, a Ashen patrí k tým skvelým.

Od toho, ako skvelo je spracované ovládanie, že je promptné a hrá vo váš prospech (pozdravujem The Surge), až po súboje s nepriateľmi, ktoré sú férové, pretože nepriateľské útoky sa viete naučiť a následne sa im efektívne vyhýbať (taktiež pozdravujem The Surge). To všetko završuje solídna implementácia kamery, ktorá vám nebude spôsobovať vyrážky na čele a chuť rozbiť ovládač (do tretice pozdravujem The Surge). V snahe vytvoriť čo najlepšiu hru sa síce vývojári rozhodli nevložiť žiadne výrazne inovácie, no odmenou za to je titul, ktorý je vypiplaný do posledného detailu. Taký, ktorý je veľmi ťažký, no zároveň nie je neférový a nefrustruje. Pokiaľ teda nepatríte k tým menej trpezlivým hráčom, ako som ja.

Asi najväčším rozdielom medzi dvoma spomínanými hrami je to, že Ashen používa zaujímavý art štýl. Na jednej strane to môžete vidieť ako spôsob na zakrytie nízkeho budgetu, no na strane druhej práve to vdychuje hre jedinečnosť a odlišuje ju od konkurencie. Hlavná postava napríklad nemá črty tváre, čo dáva pocit, že hráte za avatara, ktorým ste vlastne vy - niečo ako hlavné postavy v FPS tituloch, ktoré nerozprávajú a vy neviete, ako vyzerajú. Zároveň však otvorený svet v Ashen vďaka tomu vyzerá nádherne bez toho, aby vyzeral príliš komplexne. Ak by ste mali použiť vetu „v jednoduchosti je krása“, tak toto je presne hra, na ktorú sa to hodí.

Otvorený svet navyše poskytuje obrovské množstvo obsahu. Samozrejme, niťou, čo drží všetko pokope, je hlavný quest s jasným poslaním, počas ktorého budete stretávať obrovských bossov, zaujímavé postavy, otvorený dizajn sveta ale poskytuje množstvo skrytých vecí, tajných dungeonov a nepovinných úloh, ktoré zabavia na dlhú dobu, hoci mnohé z nich spadajú do kategórie otravných questov typu „prines toto, nazbieraj niečo“, ktorým sa rád vyhýbam. Temné jaskyne, masívne vyzerajúce mestá, lesy, to všetko navštívite počas svojho putovania, ktoré určite nepatrí medzi najjednoduchšie. A ak by ste náhodou mali pocit, že vám to ide príliš ľahko, tak po dohraní hlavného príbehu sa odomkne bonusový mód Children of Sissna, ktorý vám pod nohy položí ďalšie kláty v podobe menšieho množstva zdravia a staminy.

Počas svojho putovania navyše vidíte vplyv svojich činov na svet, pretože vo vašom „domácom“ prostredí, ktoré sa nazýva Vagrant’s Rest, sa začne objavovať čoraz viac NPC postáv, budujú si lepšie obydlia a celá táto dedina sa rozrastá. Tu si zároveň môžete craftovať nové predmety, vylepšovať výbavu alebo oddychovať pri kameni, kde si vylepšujete postavu.

Špecifickým prvkom pre Ashen však je implementácia co-op režimu. Ten sa síce nachádza aj v sérii Dark Souls prostredníctvom Invasion systému, no tu je riešenie oveľa obyčajnejšie a viac zamerané na pomoc hráčovi ako na sťaženie jeho života. K dispozícii máte totiž NPC postavu, ktorá vám počas putovania pomáha pri boji s nepriateľmi. Vie tým pádom odlákať pozornosť jednotlivých nepriateľov a zároveň tak uľahčiť niektoré situácie. Zároveň však túto NPC postavu môže nahradiť iný živý hráč, ktorý môže byť nápomocnejší.

Samozrejme, v hre takéhoto rázu sa nevyhnete frustrácii. Prvé strety s bossmi a s novými typmi nepriateľov budú často rezultovať vo vašu smrť, no ako som spomínal, hra vás núti učiť sa, spoznávať nepriateľov a prispôsobovať sa ich štýlu boja. To, že pri tom stratíte hromadu Scoria (to je herná mena, ktorá je variantom duší z Dark Souls) a že budete musieť prechádzať tými istými prostrediami dookola, je nutnou súčasťou, ktorá síce občas naštve, ale ak už sa autori inšpirovali sériou Dark Souls, tak so všetkým.

V Ashen sa sem-tam vyskytnú aj bugy. Postava sa mi raz prepadla pod hernú mapu a aj pathfinding nepriateľov a vašej priateľskej NPC postavy majú občas problém dostať sa tam, kam potrebujete, aby šli. Počas osemnástich hodín som v každom prípade zažil mnoho skvelých momentov, pretože nič vám nedodá toľko adrenalínu ako zdolanie obrovského bossa, ktorému ste sa venovali poslednú hodinu a ktorý vám spôsobil niekoľko úmrtí. To dokážu len takéto hry.

Naše hodnotenie

Ashen nie je originálna hra, ani zďaleka, ale ani sa za to nehanbí. Je to Dark Souls like titul, ktorý vám poskytne presne to, čo od neho čakáte. Férovú, náročnú a krásnu hru, pri ktorej zažijete všetky možné emócie. Zopár pridaných vecí, skvelý vizuálny štýl a taktiež aj malé zakopnutia, a to všetko vo familiárnom balíčku. Pre fanúšikov žánru must have hra.

Klady

 • skvelý súbojový systém a herné mechanizmy
 • krásny otvorený svet
 • vzhľadom na cenu veľké množstvo obsahu
 • pekný audiovizuál

Zápory

 • občasné bugy
 • občasná frustrácia

Informácie o hre

Ashen

Ashen 2019

Ashen je hra jasne inšpirovaná sériou Dark Souls, ktorá vám sprostredkuje príbeh postavy, ktorá má možnosť zmeniť osud sveta, ktorý pohltila temnota.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: Aurora44
 • Distribútor v GB: Annapurna
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Annapurna

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk