Apple povolil streamovacie služby na App Store. Ničomu to však nepomôže

Apple povolil streamovacie služby na App Store. Ničomu to však nepomôže

 

Najväčšia prekážka tam stále je.

Zatiaľ čo majitelia Android zariadení už v dnešnej dobe môžu pohodlne využívať možnosti herného streamovania v službe Xbox Game Streaming a službu Google Stadia (ktorá zatiaľ u nás podporovaná nie je), tak majiteľom iPhone zariadení ostávajú oči pre plač a to kvôli dosť hlúpym a nelogickým podmienkam, ktoré si Apple pre existenciu týchto služieb na App Store nastavil.

No Apple povolil. Aj keď nie tak, ako by si mnohí predstavovali a vo výsledku to znamená, že ani Xbox Game Streaming a ani Google Stadia na tejto platforme stále neuvidíme.

Aj keď Apple technicky po novom umožní existenciu herných streamovacích služieb vo svojom obchode, tak poskytovatelia týchto služieb musia každú jednu hru v ponuke stále posielať na samostatný proces schvaľovania a to v prípade každej hernej aktualizácie každej jednej hry.

Aby som to vysvetlil na príklade – Microsoft ponúkne od 15. septembra (oficiálne spustenie Xbox Game Streaming) na hranie viac ako 100 hier zo služby Xbox Game Pass. Na to, aby táto služba mohla fungovať na iOS by musel Microsoft každú jednu z týchto hier odoslať spoločnosti Apple na schválenie a následne by museli posielať na schválenie aj každú jednu aktualizáciu každej jednej hry vo svojej ponuke, čo je vlastne nemožné. Môžu teda vytvoriť aplikáciu, ktorá bude obsahovať katalóg týchto hier a streamovať ich cez svoje technológie, no každá aplikácia (v tomto prípade hra) musí byť v obchode samostatne a každá jedna transakcia musí podliehať povinnému 30% odvodu pre Apple.

Vyjadrenie hovorcu Microsoftu hovorí za všetko: „Je to zlý zážitok pre zákazníkov. Hráči chcú okamžite vstúpiť do hier z upravovaného katalógu z jednej aplikácie, rovnako, ako to robia pri filmoch a hudbe a nechcú si sťahovať 100 aplikácií, aby mohli hrať individuálne hry cez cloud. Sme odhodlaní dávať hráčov do centra pozornosti a všetko čo robíme je v centre tejto misie.“

Microsoft zároveň šikovne pripomína fakt, že na rozdiel od hier Apple nenúti aplikácie ako Disney Plus, Netflix či Spotify, aby museli každý jeden film/seriál/hudobný album dávať na samostatné schválenie a každému je jasné, že spoločnosti Apple ide v prvom rade o peniaze. Mikrotransakcie a 30% povinný odvod z nich tvorí totiž obrovskú časť príjmov spoločnosti Apple a spoločnosť chce, aby to tak zostalo aj naďalej.

Dá sa tak očakávať, že situácia ostane naďalej patová, Xbox Game Streaming a Google Stadia sa na platforme neobjavia a celé to jedného dňa skončí na súde. Podobne ako Epic Games...

Zdroj: TheVerge

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk