Analytik: Ekonomická kríza výrazne ovplyvní dopyt po nových konzolách v roku 2021

Analytik: Ekonomická kríza výrazne ovplyvní dopyt po nových konzolách v roku 2021

 

Cena je zrazu veľkým hendikepom.

Ako sme už včera informovali – Sony momentálne bojuje so stlačením predajnej ceny svojej Playstation 5 konzoly na čo najrozumnejšiu hranicu, no vzhľadom na výrobnú cenu (odhad tej je okolo 450$) neexistuje veľa manévrovacieho priestoru a je jasné, že za integrovaný SSD disk a ďalšie rýchle komponenty bude musieť zaplatiť zákazník. Preto je odhad finálnej ceny Playstation 5 v rozmedzí 499$ až 549$, pričom Xbox Series X na tom bude pravdepodobne podobne.

Problémom je však fakt, že na svet sa rúti ekonomická recesia. V USA je už teraz odhad, že nezamestnanosť po korone dosiahne 20%+ a je zrejmé, že hranie a herné konzoly pôjdu v mnohých domácnostiach na okraj záujmu. Veď aj to je jeden z dôvodov, prečo údajne Sony očakáva menej vyrobených konzol oproti vydaniu Playstation 4.

Analytik Piers Harding-Rolls tvrdí, že recesia zastihne konzoly v roku 2021 a bude mať veľký dopad na predaje nových konzol. Podľa neho sa dá totiž predpokladať, že rok 2020 ešte potiahnu zákazníci, ktorí po konzole veľmi túžia a majú dostatočné finančné zázemie, no v momente keď sa skonči táto „vlna“ tak obe konzoly tvrdo narazia.

Harding-Rolls v tomto vyzdvihuje spätnú kompatibilitu konzol a aj fakt, že vydavatelia sa budú snažiť v úvodnom roku existencie konzol vydávať cross-gen hry, čo by malo pomôcť hernému trhu prežiť. Predsa len je jednoduchšie investovať menšiu sumu do novej hry, ako rozbiť „prasiatko“ pri kúpe novej konzoly. Zároveň to však zníži motiváciu zákazníkov siahnuť po novej konzole, čo taktiež prispeje k pomalšiemu nástupu novej generácie, čo je paradoxne presne to, čo Sony nechcelo (spoločnosť sa dávnejšie vyjadrila, že chce hráčov čo najskôr presunúť na Playstation 5).

Zároveň očakáva, že cena konzol sa bude pohybovať od 450-500$, nakoľko aj Sony a aj Microsoft sa ju budú snažiť stlačiť čo najnižšie, aby si ju mohlo dovoliť čo najviac potencionálnych zákazníkov a to aj napriek tomu, že ju budú predávať so stratou. 

Analytik však v tomto celom vidí dva potencionálne tromfy pre Microsoft. Prvým je služba Xbox All Access, ktorú Microsoft zaviedol pred niekoľkými mesiacmi. Ide prakticky o konzolu „na paušál,“ kde Microsoftu platíte mesačný poplatok v ktorom je zahrnutá konzola Xbox One X so službou Xbox Game Pass a následne je v tom zahrnutý aj upgrade na Xbox Series X. Týmto spôsobom by Microsoft vedel efektívne hráčov presunúť na ďalšiu konzolu bez potreby veľkej úvodnej investície. Tento program je však zatiaľ dostupný iba v niektorých krajinách a pochybujeme, že Microsoft ho tak rýchlo rozšíri.

Druhým tromfom Microsoftu by mohol byť Lockhart. Táto tajuplná konzola, ktorú má údajne Microsoft vo vývoji by mala byť podľa slov iných „lacnejšou bránou na vstup do ďalšej generácie“ a malo by ísť o menej výkonnú konzolu zameranú na hranie v 1080p, ktorá však bude schopná rozbehnúť všetky hry určené pre Xbox Series X. Dá sa totiž predpokladať, že táto konzola bude výrazne lacnejšia ako Xbox Series X/Playstation 5 a tým pádom môže prilákať viac hráčov, ktorí otáčajú každé €.

Je však zrejmé, že ani Sony a ani Microsoft s touto krízou nerátali a tá im môže spôsobiť veľa vrások na čelách. Najdôležitejšie je však to, že zatiaľ nikto nepozná reálny dopad korony na ekonomiku a na kúpyschopnosť zákazníkov.

Zdroj: Wccftech

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk