Všetko, čo vieme (a tušíme) o najlacnejšej next-gen konzole – Xbox Lockhart

Všetko, čo vieme (a tušíme) o najlacnejšej next-gen konzole – Xbox Lockhart

 

Jedno je zrejmé: Konzola príde.

Najhoršie strážené hardvérové tajomstvo budúcej generácie konzol je tzv. Project Lockhart. Next-gen konzola Microsoftu, ktorej úlohou nie je búrať bariéry TFLOPs, ale naopak – zaujať možných zákazníkov čo najnižšou cenou a zabezpečiť tak vstup hráčov do next-genu, za predpokladu, že im nebude vadiť, že sa nebudú môcť pochváliť 4K hraním.

A nakoľko špekulácií, informácií a leakov je veľké množstvo, prišiel čas, aby sme to zhrnuli do jedného článku a poskytli vám pohodlný prehľad o konzole, ktorú mnoho ľudí nazýva Xbox Series S.

V prvom rade si odpracme jednu vec z cesty. Konzola je reálna a aj keď si nie sme istý, či príde na trh spolu s Xbox Series X, tak určite príde. Hlavne po tom, čo Sony za účelom stlačenia ceny next-genu ohlásilo Playstation 5 Digital Edition. A aj keď stratégia Sony je jednoduchá – ponúknuť dve konzoly s rovnakými parametrami, pričom jednej z nich chýba mechanika – tak Microsoft ide na to trochu inak.

Tou drahšou konzolou bude Xbox Series X. Ultimátna, 4K konzola, ktorá sa môže pýšiť titulom najvýkonnejšej konzoly na svete. Lockhart však ponúkne o dosť nižší výkon, no za nižšiu cenu.

Takže. Aký je vlastne rozdiel medzi Xbox Series X a Lockhartom z hľadiska výkonu?

  • Konzoly by mali mať navlas rovnaký procesor, to znamená AMD Zen 2 s taktom 3,6GHz (alebo 3,8GHz bez SMT)
  • Lockhart ponúkne pravdepodobne 10GB GDDR6 pamätí, pričom 7,5 bude dostupných pre vývojárov (Series X má 16GB GDDR6 a 13,5GB dostupných pre vývojárov)
  • Akurát včera sa Tom Warren podelil s informáciou, že grafický čip Lockhartu bude mať 20CU (XsX má 52CU) a keď je pravdou, že Microsoft cieli na výkon 4TFLOPs, tak to by čipu prisúdilo takt okolo 1,563MHz
  • Kapacita disku je zatiaľ neznáma, no Lockhart ponúkne rovnako rýchly NVMe SSD disk ako jeho výkonnejšia sestra a taktiež bude podporovať rovnaké rozširujúce karty
  • Konzola by mala prísť bez Blu-Ray mechaniky
  • Otázna je samozrejme cena. Tu sa však odhaduje niečo v rozmedzí 249€-349€, čo má byť výrazne menej ako Playstation 5 a Xbox Series X

Vzhľad konzoly

Mock-up Lockhartu je doslova nádherný a sála z neho Nintendo GameCube. Faktom ale zostáva, že takto finálna konzola pravdepodobne vyzerať nebude. Totižto, podľa dostupných informácií Lockhart nebude mať systém dvoch základných dosiek, ako Series X (čo taktiež zníži výrobnú cenu konzoly), pretože vzhľadom na nižší výkon nie sú nároky na chladenie tak vysoké. To znamená, že Lockhart bude skôr pripomínať tradičnú konzolu a Tom Warren dodal, že by ho vôbec neprekvapilo, ak by Lockhart vyzeral podobne ako devkit. Konzola by mala byť vydaná v základnej „tmavosivej farbe“ aby sa Microsoft vyhol podobnosti so súčasnou generáciou konzol, hlavne s Xbox One S All-Digital.

Samozrejme, komunita má na to vlastný názor a niekoľko obrázkov už vzniklo.

Interne v Microsofte je táto konzola označovaná ako Xbox Series S a Xbox Series ES, no aký bude jej finálny názov, to nevieme.

Myšlienka za Lockhartom je jednoduchá. Táto konzola bude vedieť spustiť všetky hry, ktoré spustí aj Series X, akurát v nižšom rozlíšení. Jedna z nich je teda 4K mašina a druhá 1440p/1080P mašina. Vývojári majú k dispozícii dev-kit s označením Dante v ktorom si vývojári vedia pohodlne prepínať medzi „Anaconda“ a „Lockhart“ profilom, čo by malo uľahčiť optimalizáciu na obe zariadenia. Vývojárske prostredie s názvom GameCore má byť extréme flexibilné a okrem priblíženia Xbox a Windows prostredia má zabezpečiť, aby vývojárom optimalizácia na dve rôzne zariadenia nespôsobovala vrásky na čele.

KEDY?

Asi najdôležitejšia otázka – Kedy Microsoft prizná existenciu zariadenia? Konzola mala byť odhalená v mesiaci jún, no okolnosti (protesty BLM) spôsobili, že Microsoft sa rozhodol odložiť predstavenie konzoly až na august. Samozrejme, asi ťažko sa dá očakávať, že sa spoločnosť bude chváliť výkonom zariadenia a skôr môžeme očakávať, že sa bude neustále spomínať nízka cena a fakt, že táto konzola vám umožní hranie všetkých hier, ktoré budú fungovať na Series X.

Ďalšou otázkou je, či sa Microsoft odváži vydať dve, parametrovo odlišné konzoly v rovnaký deň. Včera sme vás informovali, že plán Microsoftu bol vydať Series X v auguste a Lockhart v októbri, no vzhľadom na posun všetkých týchto dátumov to vyzerá, že Microsoft bude nútený vydať obe konzoly buď v rovnaký deň, alebo aspoň v rovnakom období. Či to však tak aj bude, to sa dozvieme už čoskoro.

Plán Microsoftu je však určite odvážny. Vydať dve odlišné konzoly na začiatku novej generácie, to je niečo, čo sme ešte nevideli. S ekonomickou krízou, ktorá nás bude sprevádzať najbližšie mesiace to však možno bude neplánovaná trefa do čierneho.

Zdroj: Twitter/WindowsCentral/Thurrott

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk