xCloud je tu a funguje prekvapujúco dobre. Za lokálnu konzolu ho však určite nemeňte

xCloud je tu a funguje prekvapujúco dobre. Za lokálnu konzolu ho však určite nemeňte

 

Čo sme sa dozvedeli pri prvej ochutnávke cloud hrania?

Od včera Microsoft sprístupnil svoj Xbox Game Streaming na otestovanie pred oficiálnym septembrovým spustením a Slovensko je v podporovaných krajinách, takže od včerajšieho dňa si môžete hrať Xbox hry bez toho, aby ste vlastnili konzolu. Je to však vhodný spôsob hrania? A ako zložité to všetko je?

V tomto článku nečakajte rozsiahlu analýzu, nakoľko služba je stále v beta testovaní, ale skôr pôjde o postrehy, ktoré sme získali po niekoľkých hodinách testovania tejto sľubnej služby.

Takže, čo k hraniu potrebujete? Video vám to povie lepšie ako my, no ak sa vám ho nechce pozerať, tak princíp je jednoduchý. Potrebujete Android aplikáciu Xbox Game Pass (Beta), Ovládač s bluetooth pripojením (alebo riešenie na štýl Razer Kishi) a predplatné Xbox Game Pass Ultimate. A ste vystaraní.

Potom sa stačí v aplikácii prihlásiť pod vašim Xbox účtom, zvoliť si sekciu Cloud a vybrať hru, ktorú chcete hrať. Ponuka hier je v beta testovaní značne obmedzená, no nájdete tam hry rôznych žánrov a štýlov, ako napríklad Gears 5, A Plage Tale, Halo Wars 2, The Bard’s Tale, ReCore a ďalšie

Potom už len stačí stlačiť čarovné tlačidlo Play a môžete hrať.

Spojenie so serverom je z časového hľadiska veľmi rôznorodé. Niekedy to trvalo menej ako 10 sekúnd, no inokedy sme čakali aj takmer pol minúty predtým, ako vyskočila chybová hláška, ktorá pravdepodobne naznačuje naplnenú kapacitu serverov. Čo sa samotného serveru týka, tak asi sme v minulom článku uhádli správne, pretože cloud servery na hranie Xbox Game Streaming na Slovensku sú z Nemecka, čo nie je práve najkratšia vzdialenosť a na zlepšenie si budeme musieť asi počkať, pokiaľ Microsoft dostavia svoje cloud stredisko v Poľsku, čím by sa odozva mala okamžite zlepšiť.

Z ktorého serveru máte dostupný xCloud sa dá povedať veľmi jednoducho. Pri synchronizácii uložených pozícií je totiž menu lokalizované v tom jazyku, kde sa nachádza xCloud server.

Poďme však na samotné hranie. Hneď na začiatku musím skonštatovať, že cloud hranie ešte veľmi dlhú dobu nebude ideálnym spôsobom hrania a preto je spôsob, akým Microsoft smeruje svoju službu oveľa rozumnejší ako napríklad Google so službou Stadia, ktorá sa výlučne spolieha na streamovanie. Herné streamovanie v roku 2020 nemá iný zmysel ako doplnková služba v prípade, že ku svojej konzole nemáte prístup. A túto funkciu plní dobre.

Je tu však jeden veľký problém. Odozva. Nehovorím, že hry sú nehrateľné, no ak ste zvyknutí na okamžité reakcie lokálneho hrania, tak vám to predsa len bude vadiť. Asi by som to prirovnal k hraniu Killzone 2 na PS3, ktorá je známa obrovským input lagom. Bohužiaľ to však znamená, že veľa z dostupných hier si cez xCloud veľmi neužijete. Halo 5 multiplayer? Asi nie, Absolver? Tiež nie. Ori? Možno, ale zážitok nebude veľmi okay.

xCloud žiari práve v hrách, pri ktorých na reakčnom čase až tak nezáleží. Wasteland 2 sa tam hrá skvelo, Sea of Thieves tiež, Halo Wars 2 detto a úplne najlepším zážitkom zatiaľ boli A Plage Tale a Hellblade, ktoré si tak môžete odteraz pokojne pustiť aj v momente, keď vaša milovaná polovička chce silou-mocou sledovať seriál.

Veľkým problémom však je, že môj zážitok sa vôbec nemusí rovnať tomu vášmu. Len pre ozrejmenie, xCloud som testoval na zariadení Huawei P Smart Z s Xbox ovládačom pripojeným cez Bluetooth na domácom internete (Antik s rýchlosťou 1Gbit/s) a taktiež aj na 4G sieti nemenovaného slovenského operátora.

Pri testovaní domáceho internetu som iba málokedy narazil na problémy pri hraní. Kľúčom je však, aby zariadenie a aj router podporovali 5GHz sieť, pretože na 2,4GHz sieti (Môj router vie dynamicky prepínať z jednej na druhú v závislosti od vzdialenosti zariadenia) to už poriadne šklbalo. Bez domáceho internetu, no v pokrytí 4G internetu bol zážitok veľmi podobný, ba dokonca by som povedal, že input lag bol nižší. Keď je na tom vaše pripojenie biedne tak sa vám počas hrania zobrazí prehľadná ikona, ktorá vás na to upozorní.

Kvalita hier je taká, akú môžete očakávať na Xbox One S konzole, pretože servery sú tvorené práve zo súčiastok konzol Xbox One S. Rozlíšenie streamovania je nastavené na 720p, takže ani z hľadiska spotreby dát to nie je až tak veľká katastrofa, no ako dobre poznáme dátové balíčky na Slovensku, tak to veľká sláva nebude. Kvalita obrazu je však na pomery smartfónov dobrá artefakty sa objavujú v minime prípadov a keď nastane zádrhel, tak obraz zamrzne až pokiaľ sa pripojenie nestabilizuje.

Dashboard v Xbox Games Streaming spoznáte na prvý pohľad, aj keď ide o značne osekanú verziu oproti klasickej Xbox konzole. Všetko, čo potrebujete tu však máte, od svojich priateľov, cez party až po achievementy.

Kľúčom k hraniu Xbox Game Streaming tak bude jednoznačne postupné znižovanie odozvy. Ideálne bude mať gamepad pripojený na priamo, aby sme eliminovali jeden zdroj odozvy a budovanie 5G sietí by mohlo taktiež pomôcť veľkým spôsobom. Na pomery súčasnej infraštruktúry však služba fungovala prekvapujúco dobre. Nie natoľko dobre, aby som povedal, že sa celý Game Pass Ultimate oplatí predplatiť iba kvôli tomu, ale prekvapujúco dobre, keď to beriete ako doplnok k bežnému hraniu na konzole.

Je zrejmé, že spustenie Xbox Games Streaming je skôr o prísľube do budúcnosti a nie o súčasnej použiteľnosti. Tá totiž vzhľadom na infraštruktúru na Slovensku poskytuje solídny zážitok z hrania, aj keď existujú určité podmienky, ktoré musíte spĺňať. S pribúdajúcimi rokmi to však môže byť pre niektorých ľudí pohodlný spôsob, ako sa dostať k hrám. Bude záležať na Microsofte, ako ďalej. Služba by potrebovala podporu dotykového ovládania, prístup k počítačom a taktiež aj aplikáciu pre televízory. Všetko však hádam príde. Momentálne ide o perfektný doplnok ku konzole, kde si síce asi sotva užijete všetky ponúkané hry, no niektoré žánre sa hrajú veľmi dobre.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk