Všetko čo vieme o Xbox Series S – najlacnejšej next-gen konzole

Všetko čo vieme o Xbox Series S – najlacnejšej next-gen konzole

 

Aké hry, za koľko a kedy?

Microsoft včera po leaku plne odhalil svetu konzolu Xbox Series S. Konzolu, ktorá príde síce bez Blu-ray mechaniky a s nižším výkonom, ako Xbox Series X, no vykompenzuje to nižšou cenou. Tento článok je určený ako kompletné zhrnutie všetkých informácií, ktoré o tejto konzole vieme. Aby ste sa v prípade, že sa neviete rozhodnúť dozvedeli všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete vedieť, aby ste si vybrali tú konzolu pre vás.

Najprv však prehľadná tabuľka, ktorá vám prezradí dôležité technické špecifikácie novej Xbox konzoly.

Ako môžete sami vidieť, Xbox Series S ponúka tretinový grafický výkon oproti Xbox Series X a taktiež o 6GB RAM menej a s nižšou rýchlosťou (RAM je rozdelená na 8GB rýchlejšej a 2GB pomalšej, pričom tá pomalšia je rezervovaná pre operačný systém) Je to primárne kvôli tomu, že zatiaľ čo Xbox Series X cieli na 4K rozlíšenie, tak Xbox Series S cieli skôr na 1080/1440p rozlíšenia, čomu práve zodpovedajú „slabšie“ parametre. Dôležité však je, že procesor a SSD disk je v oboch konzolách úplne rovnaký (takto procesora je o 200MHz nižší), akurát kapacita disku je v Xbox Series S polovičná.

Naproti tomu však Xbox Series S ponúkne atraktívnu cenu, ktorá bola u nás potvrdená na úrovni 299€ a dátum vydania je stanovený na 10. novembra, aj keď tento dátum ešte nie je oficiálne potvrdený aj v našom regióne.

Cieľ konzoly je teda zrejmý. Ľudia, ktorí nechcú za novú hernú konzolu míňať veľké peniaze, no napriek tomu chcú mať prístup k next-gen hrám, alebo ľudia, ktorým jednoducho nezáleží na 4K rozlíšení pri hraní hier.

Výkon

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Xbox Series S je dokonca menej výkonný ako Xbox One X z predchádzajúcej generácie, no to jednoducho nie je pravda. Odhliadnuc od obrovského skoku v procesore a ešte väčšom skoku vďaka výmene HDD disku sa SSD disk jednoducho nie je možné porovnať teoretický výkon v TFLOPoch.

Xbox One X je totiž postavený na GCN architektúre od AMD a Xbox Series S je postavený na novej, modernej RDNA 2 architektúre od AMD. V tomto prípade to teda znamená, že 4TFLOP RDNA2 > 6TFLOP GCN.

Čo sa týka kapacity pamäte, tak menej RAM v Xbox Series X pramení z faktu, že konzola cieli na nižšie rozlíšenia, kde nie je potrebovaná ani tak veľká kapacita a ani tak veľká priepustnosť.

PODPORA HIER

Microsoft už má čierne na bielom, že všetky hry, ktoré budú vydané na Xbox Series X budú vydané aj na Xbox Series S. Či sú to bežné športové hry, populárne FPS série, či chystané hry od Xbox Games Studios. Podľa zákulisných informácií má totiž Microsoft v platnosti mandát, že vývojári jednoducho nemôžu Xbox Series S obísť a vydať hru iba na Xbox Series X. Takže – všetky next-gen hry si budete môcť zahrať na oboch konzolách.

PRECHOD Z KRABICOVÝCH VERZIÍ NA DIGITÁL

Ako ste si určite všimli, Xbox Series S nemá zabudovanú Blu-ray mechaniku a teda nebude schopný prehrávať vaše Blu-ray filmy a taktiež ani krabicové verzie hier. Aj keď sa šuškalo o tom, že Microsoft ponúkne program výmeny krabicových verzií hier za digitálne, tak nakoniec sa to nepotvrdilo. Namiesto toho Microsoft odkázal, že ak máte veľkú kolekciu krabicových hier, tak bohužiaľ, vašou jedinou next-gen možnosťou je Xbox Series X. Alebo jednoducho svoju krabicovú kolekciu predať a nakúpiť rovnaké hry digitálne.

Spätná kompatibilita

Xbox Series S pokrýva cez spätnú kompatibilitu rovnaké množstvo hier, ako Xbox Series X. Čiže „takmer“ všetky hry z Xbox One generácie (okrem Kinect hier), a všetky hry z generácií Xbox 360 a Xbox, ktoré spätnú kompatibilitu podporujú už aj teraz.

Microsoft potvrdil, že Xbox Series S nebude schopný pri spätnej kompatibilite používať tzv. Xbox One X enhancements a hry v spätnej kompatibilite budú spúšťané, ako keby ste ich hrali na Xbox One S. Stále sa však pri hraní týchto hier dočkáte autoHDR módu, ktorý pridá High Dynamic Range aj do hier, ktoré túto technológiu v základe nepodporujú. 

Xbox All-Access? Nope

Microsoft zverejnil zoznam regiónov, kde bude svoje next-gen konzoly predávať cez program All-Access. Pre tých, ktorí o ňom nepočuli ide o program, ktorý vám za jeden mesačný poplatok (25€ mesačne pri Xbox Series S a 35€ mesačne pri Xbox Series X počas dvoch rokov) ponúkne novú Xbox konzolu a k tomu aj dva roky predplatného Xbox Game Pass Ultimate.

Bohužiaľ, Slovensko sa medzi podporovanými krajinami nenachádza a nám tak zostávajú iba oči pre plač. Najbližšou krajinou, kde bude program podporovaný je Poľsko.

Podpora príslušenstva

Všetky ovládače však budú kompatibilné medzi zariadeniami a aj medzi staršími Xbox konzolami, takže ak máte starší Xbox One gamepad, tak by ste ho mali bez problémov rozbehnúť na aj na novej generácii konzol. A ak si plánujete zaobstarať obe konzoly, tak gamepady si môžete bez problémov zameniť

To isté platí aj pri ďalšom príslušenstve. Microsoft napríklad umožňuje rozšírenie pamäte cez špeciálne pamäťové karty, ktoré sa budú určite predávať s kapacitou 1TB (v budúcnosti možno prídu aj iné kapacity) a tú istú rozširujúcu kartu, ktorú kupujete pre Xbox Series X kupujete aj pre Xbox Series S.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk