Rozširujúce karty pre Xbox sú CFexpress karty. Ľubovoľná však fungovať nebude

Rozširujúce karty pre Xbox sú CFexpress karty. Ľubovoľná však fungovať nebude

 

Rozobratie prinieslo nové informácie.

Ak budete niekedy chcieť rozšíriť kapacitu disku svojej Xbox Series X/S konzoly, pravdepodobne budete musieť siahnuť po tzv. Expansion Card. Externé disky síce fungovať budú, no iba pre hry zo starších Xbox generácií. Ak chcete hrať hry optimalizované pre next-gen, tieto karty budú vašou jedinou možnosťou.

A aj keď Microsoft potvrdil, že postupom času sa dočkáme modelov od rôznych výrobcov, tak pri vydaní konzol bude dostupná iba karta od Seagate s 1TB diskom za (pravdepodobne) 249,99€.

Redaktorovi VentureBeat Jeffovi Grubbovi sa však podarilo k jednej karte dostať a pre naše potešenie ju rozobral a my tak máme jedinečný pohľad na vnútro tohto kúsku hardvéru.

Seagate Expansion Card má kovové šasi, ktoré je na konci obalené do plastového obalu pre jednoduchú manipuláciu. Kov je logicky použitý na distribúciu tepla, pretože SSD disky majú tendenciu dosahovať vysokých teplôt a účinné chladenie je preto dôležité, aby si disk udržal vysoké rýchlosti.

Rozširujúca karta je však zvnútra veľmi jednoduchá. Na zadnej strane sa nachádza teplovodivá pasta a predná strana je na tom podobne s výnimkou samotného SSD čipu a SSD PCIe 4.0 radiča, ktoré sú odhalené.

Ten „špeciálny“ port, ktorým sa karta pripája do konzoly je vlastne štandardný CFexpress port, ktorý sa nachádza v mnohých zariadeniach. Preto je určite na mieste otázka, či budete môcť do konzoly zapojiť ľubovoľnú CFexpress kartu a odpoveď je nie.

Microsoft totiž v tomto čipe používa kombináciu SK Hynix 4D NAND pamätí, ktoré sa dokážu navrstviť v 128 vrstvách (práve to umožnilo, aby bola karta tak malá) a to všetko v kombinácii a Phison E19T PCIe Gen 4 radičom. Len tak mimochodom. V tom je ďalší rozdiel medzi riešením Sony a Microsoftu. Zatiaľ čo Microsoft má samostatný radič na rozširujúcej karte, tak NVMe disky do Playstation 5 sa budú napájať priamo na radič, ktorý je v konzole.

Práve táto kombinácia dodáva rýchlosti, ktoré Microsoft od týchto kariet požaduje. CFexpress síce v rovine teórie dokáže poskytnúť rýchlosti až do 4GB/s, no letmý pohľad na ponuku vám prezradí, že reálne rýchlosti na trhu sú oveľa nižšie a za omnoho vyššiu cenu (SanDisk napríklad ponúka 256GB CFexpress kartu s rýchlosťou 1,7GB/s a 1,4GB/s za vyše 440€).

Toto riešenie však napovedá, že cena týchto kariet by mohla relatívne rýchlo padnúť nadol. Na to však bude potrebné, aby tieto karty začali vyrábať ďalší výrobcovia a vytvorili na trhu zdravú konkurenciu.

Zdroj: VentureBeat

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk