Xbox Series X/S vs. Playstation 5: Aký je dopyt po jednotlivých next-gen konzolách podľa krajín?

Xbox Series X/S vs. Playstation 5: Aký je dopyt po jednotlivých next-gen konzolách podľa krajín?

 

Zostalo status quo?

Oba tábory fanúšikov konzol od Microsoftu a Sony netrpezlivo čakajú na to, aké budú úvodné predaje novej generácie konzol. Je však zrejmé, že dopyt po oboch konzolách je tak vysoký, že počas úvodných mesiacov predaja sa predá všetko, čo sa vyrobí, takže na nejaké súdy si budeme musieť počkať ešte veľmi dlhú dobu.

Agentúra RiseAtSeven sa však pokúsila na základe dát z reťazca retailových obchodov GAME, globálnych dát vyhľadávania a online podielov zistiť, ako sú na tom jednotlivé next-gen konzoly z hľadiska záujmu v konkrétnych krajinách sveta. Agentúra skonštatovala, že záujem o obe konzoly je obrovský.

Čo sa však podielu týka, tak je jasné, že v záujme víťazí Playstation 5. Tá prichádza do novej generácie s veľkým náskokom a s lepšou reputáciou a je na Microsofte, aby sa to pokúsil zvrátiť.

Microsoft má väčšinový podiel v krajinách ako Nový Zéland, Maďarsko, Čína, Mexiko, no Playstation 5 víťazí prakticky vo všetkých ostatných veľkých krajinách a to vrátane veľkých trhov, ako je USA, UK a Európske krajiny.

Zaujímavejší je však pohľad na jednotlivé percentá. Ten nám totiž čo-to môže napovedať. V USA a UK je situácia extrémne vyrovnaná a Playstation 5 tam vedie v pomere 57%:43%. Ak si to porovnáme so situáciou z tejto konzolovej generácie, tak sa žiadna zmena neudiala.

Baštou Playstationu je tradične Európa, kde v krajinách ako Francúzsko, Nemecko, Taliansko či Poľsko pomerne jednoznačne vedie konzola od Sony. V mnohých prípadoch však vidíme, že Microsoft tento náskok Sony pomaly znižuje oproti stavu, ktorý panoval v PS4 vs. Xbox One generácii.

Čo však Slovensko? Naša krajina je taktiež tradičnou Playstation baštou a podľa odhadu agentúry RiseAtSeven je záujem o PS5 u nás na úrovni 67,62% zatiaľ čo Xbox si uchmatol zvyšných 32,28%. A v Česku je situácia jednoznačná, pretože PS5 tam má podiel 91%. A o Japonsku ani nemá zmysel hovoriť.

Samozrejme, stále ide o prieskum trhu na malej vzorke dostupných dát a vo výsledku môže byť situácia úplne iná. 

Zdroj: RiseAtSeven

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk