Microsoft ohlásil masívne prepúšťanie viac ako 10 000 ľudí a odniesli si to aj herní vývojári

Microsoft ohlásil masívne prepúšťanie viac ako 10 000 ľudí a odniesli si to aj herní vývojári

 

Technologický sektor pokračuje v redukciách.

Spoločnosť Microsoft včera oznámila masívne prepúšťanie, ktoré sa dotklo približne 10 000 ľudí naprieč celou spoločnosťou. Toto prepúšťanie súvisí so spomalením ekonomiky a v redukciách v oblastiach, ktoré pre Microsoft nie sú v budúcnosti až tak kľúčové (prepúšťanie zasiahlo napríklad HoloLens divíziu). Redukcia počtu zamestnancov prichádza po tom, čo Microsoft za štyri roky zvýšil počet svojich zamestnancov z 144 tisíc na 221 tisíc a podľa šéfa Microsoftu sa tak dotkla menej ako 5% zamestnancov spoločnosti.

Prekvapením však je, že toto prepúšťanie sa dotklo aj Xbox divízie a aj keď presné počty hovorca Microsoftu odmietol uviesť tak z reakcií vývojárov na sociálnych sieťach je zrejmé, že najtvrdšie bolo zasiahnuté štúdio 343 Industries, tvorcovia Halo Infinite. Podľa neoficiálnych informácií prišlo o svoju prácu približne 60 vývojárov štúdia a podľa analýzy na sociálnej sieti LinkedIn pracovala väčšina prepustených vývojárov na kampani Halo Infinite, čo môže naznačovať, že štúdio sa v budúcnosti bude venovať hlavne live service multiplayerovej časti hry.

V internej správe štúdia oznámil šéf 343 Industries Pierre Hintze, že štúdio spravilo ťažké rozhodnutie a reštrukturalizovalo niektoré elementy vývojárskeho tímu, čo znamená, že niektoré pracovné miesta boli eliminované. Prekvapením však je, že zo štúdia odchádza aj Joe Staten, ktorý prišiel do 343 Industries v roku 2020, aby dostal Halo Infinite cez „cieľovú rovinku.“ Staten sa vracia na miesto z ktorého do 343 Industries prišiel – do pobočky Xbox Game Studios Publishing.

Redukcia počtu zamestnancov sa dotkla aj Bethesdy (vrátane štúdia Bethesda Game Studios), ktorú Microsoft kúpil v roku 2020 za 7,5 miliardy dolárov. Tam však boli rezy oveľa miernejšie a podľa doterajších informácií sa týkali hlavne marketingových oddelení a tímov komunitných manažérov. Dotknutým bolo aj štúdio The Coalition, tvorcovia série Gears of War.

Bez ohľadu na dôvody to nie je pre Microsoft dobrá vizitka. K prepúšťaniu totiž došlo v momente, kedy sa spoločnosť snaží cez regulačné orgány pretlačiť akvizíciu vydavateľstva Activision Blizzard v hodnote 68,7 miliardy dolárov. Väčším paradoxom je aj to, že k prepúšťaniu došlo presne rok od ohlásenia tejto akvizície.

Microsoft však nie je jediný v technologickom sektore, ktorý začal s prepúšťaním. Spoločnosť Meta prepustila v novembri 2022 viac ako 11 tisíc zamestnancov. Amazon včera ohlásil prepúšťanie viac ako 18 tisíc zamestnancov a očakáva sa, že sa čoskoro pridajú aj ďalší.

Zdroj: Bloomberg/Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk