Presne tak, ako sa predpokladalo.
Jeden z dôvodov, prečo sa FTC (Federal Trade Commision) rozhodlo zažalovať Microsoft kvôli plánovanej akvizícii Activision Blizzard za 68,7 miliardy dolárov bola snaha odstrašiť Európsku Komisiu od snahy schváliť akvizíciu po vyjednaní ústupkov. Pre Bloomberg to potvrdili viaceré zdroje z prostredia FTC.
Podľa týchto zdrojov absolvovali FTC a zástupcovia Európskej Únie 8. decembra 2022 dlhý telefonický rozhovor v ktorom sa rozprávali o priebehu vyšetrovania tejto akvizície. Niekoľko hodín po tomto rozhovore FTC oficiálne ohlásilo, že plánuje Microsoft kvôli tejto akvizícii žalovať, aby poslali Európskej Únii silný signál, aby s Microsoftom nerokovali o ústupkoch, ale celú akvizíciu zablokovali. Zástupcovia Komisie totiž v tomto telefonickom rozhovore údajne vyjadrili vôľu rokovať s Microsoft o ústupkoch.
Zdá sa však, že táto taktika nezabrala, pretože podľa nedávnych informácií má síce Európska Únia výhrady voči akvizícii, no je ochotná rokovať s Microsoft na odstránení všetkých problematických bodov. Finálne verdikty Európskej Únie a CMA (Veľká Británia) budú pravdepodobne známe až v apríli.
Rýchlym postupom by sa FTC mohla "dostať pred Európanov v snahe formovať príbeh", povedal Barry Nigro, šéf anti-trust praktík Fried Frank Harris Shriver & Jacobson LLP.
Postup Európskej Únie tak môže dostať FTC do problematickej situácie. Microsoft ešte koncom roka naznačil, že v prípade schválenia akvizície Activision Blizzard Európskou Úniou a CMA ju spoločnosť uzavrie bez ohľadu na postoj FTC a jedinou možnosťou regulačného orgánu v USA bude následne žalovať Microsoft na federálnom súde, kde sa FTC veľké šance na úspech nedávajú. Analytici taktiež poukázali na fakt, že FTC možno chce Microsoft jednoducho unaviť byrokraciou, aby z tohto obchodu redmondská spoločnosť vycúvala, čo by však Microsoft stálo v súčasnosti 2,5 miliardy dolárov ako odškodné spoločnosti Activision Blizzard.
Preto sa očakáva, že FTC bude vyčkávať na finálne správy CMA a Európskej Únie. Ak akvizíciu obe regulačné orgány schvália, tak FTC bude pravdepodobne ochotné rokovať o ústupkoch s vedomím svojej pozície v prípade súdneho sporu. Ak však obchod CMA a Európska Únia neschvália, tak sa dá očakávať, že Microsoft z celého procesu vycúva.
Microsoft už avizoval viaceré ústupky smerom k akvizícii. Spoločnosť ponúkla 10-ročný kontrakt spoločnosti Nintendo na vydávanie Call of Duty hier na platformách Japonskej spoločnosti. Rovnaký kontrakt bol ponúknutý spoločnosti Sony, ktorá ho však podľa posledných dostupných informácií neprijala. Microsoft zároveň ponúkol Sony aj možnosť pridávania Call of Duty hier do PlayStation Plus predplatného.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!