Čas nasadiť si hliníkovú čiapku.
Regulačný orgán CMA včera zverejnil reakcie spoločností Microsoft a Sony na ich predbežné stanovisko voči akvizícii spoločnosti Activision Blizzard Microsoftom. A ide o naozaj pôsobivé, ba až konšpiračné čítanie. Hlavne v prípade spoločnosti Sony.
Právnici Sony si totiž očividne nasadili hliníkové čiapky a pustili sa do sveta konšpirácií. Samozrejme, asi nikoho neprekvapí, že Sony je aj naďalej proti akvizícii a jediné dve schodné cesty vidí v zablokovaní celej akvizície, alebo v štrukturálnych ústupkoch, ktoré by znamenali, že Microsoft by musel odpredať značku Call of Duty tretej strane.
Samotné argumenty sú však fascinujúce. Napriek tomu, že Microsoft ponúkol spoločnosti Sony 10-ročný kontrakt na Call of Duty, tak Sony naďalej tvrdí, že Microsoft môže zabrániť prístupu Sony k budúcim Call of Duty hrám a „obmedziť tak konkurencieschopnosť PlayStation.“
To môže Microsoft podľa Sony spraviť niekoľkými spôsobmi – zvýšením ceny hry na PlayStation, znížením kvality Call of Duty na PlayStation, ignorovaním špecifických PlayStation funkcií alebo umožnením pridania Call of Duty iba do predplatného Xbox Game Pass. Napriek tomu, že všetky tieto spôsoby by boli na základe 10-ročnej licenčnej zmluvy zakázané.
A teraz sa dostávame do krajiny konšpirácií. Právnici Sony totiž tvrdia, že Microsoft by mohol schválne nechávať alebo pridávať bugy v PlayStation verzii Call of Duty: „Napríklad spoločnosť Microsoft môže vydať verziu hry Call of Duty pre PlayStation, v ktorej sa chyby objavia až na poslednej verzii hry alebo po neskorších aktualizáciách. Aj keby sa takéto zhoršenia dali rýchlo odhaliť, akákoľvek náprava by pravdepodobne prišla príliš neskoro a hráčska komunita by už stratila dôveru v PlayStation ako v miesto, kde sa dá hrať Call of Duty," uvádza sa v dokumente.
Sony taktiež argumentuje, že Microsoft by uprednostňoval Xbox verziu Call of Duty, čo sa nezdá ako šialená myšlienka: „Po transakcii sa bude musieť spoločnosť Microsoft rozhodnúť, akú podporu poskytne pri vývoji akejkoľvek verzie hry Call of Duty pre PlayStation. Aj keby spoločnosť Microsoft konala v dobrej viere, bola by motivovaná podporovať a uprednostňovať vývoj verzie hry pre Xbox, napríklad využitím svojich najlepších inžinierov a väčšieho množstva svojich zdrojov.“
Sony zároveň priznalo, že Microsoft neporušil žiadne sľuby ohľadom exkluzivity Bethesda hier a dodržal teda všetky behaviorálne podmienky akvizície.
Celú argumentáciu Sony si môžete prečítať na tomto odkaze.
CMA vydá finálne stanovisko k akvizícii najneskôr 26. apríla.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!