Ďalšie kolo za nami.
Britský regulačný orgán CMA zverejnil ďalšiu sériu dokumentov vrámci svojho schvaľovacieho procesu akvizície Activision Blizzard Microsoftom a už štandardne sme sa dočkali viacerých štipľavých odkazov medzi právnikmi Microsoftu a Sony. Sony je tak očividne naďalej na strane zablokovania akvizície.
Poďme však pekne po poriadku. Reakcia Microsoftu na predbežné zistenia CMA má 84 strán a okrem samotnej kritiky Sony Microsoft skritizoval aj samotný regulačný orgán za „fundamentálne a očividné chyby“ vo výpočtoch vplyvu vývoja trhu v prípade, že by Microsoft naozaj spravil z Call of Duty exkluzivitu. Microsoft označil pozíciu Sony za „samoúčelnú snahu chrániť svoje dominantné postavenie na trhu.“
„Microsoft je pripravený a bol pripravený od prvého dňa vstúpiť do dohody so spoločnosťou Sony, ktorá by zabezpečila budúcnosť Call of Duty na PlayStation. Microsoft opakovane potvrdil svoje snahy súkromne aj verejne. Na rozdiel od spoločností Nintendo a Nvidia, Sony opakovane odmietla dosiahnuť dohodu s Microsoftu a namiesto toho snaží o to, aby bola akvizícia zablokovaná. Pozícia Sony musí byť vnímaná taká, aká v skutočnosti je – samoúčelná snaha chrániť svoje dominantne postavenie na trhu a nejde tak o strach ohľadom ich prístupu ku Call of Duty, pretože tento prístup si mohli zabezpečiť už mesiace dozadu.“ Microsoft následne uzavrel svoj dokument vyhlásením: "Agentúra CMA stojí pred ťažkou voľbou. Jasná cesta vpred s nápravnými opatreniami [zvýšená hospodárska súťaž, podstatné výhody pre hráčov v Spojenom kráľovstve], alebo rozhodnutie o zákaze, ktoré by tieto výhody premrhalo s cieľom ochrániť postavenie dominantnej konzolovej platformy."
Sony vo svojej reakcii opäť zopakovala svoje stanovisko k akvizícii a priznala, že neexistujú žiadne pochybnosti, že Game Pass má masívny náskok pred PlayStation Plus z hľadiska podielu na trhu a zopakovala, že Microsoft by mohol po akvizícii zvýšiť cenu Call of Duty hier na PlayStation, znížiť kvalitu Call of Duty hier na PlayStation, alebo degradovať zážitok z hrania Call of Duty na PlayStation alebo prípadne zablokovať možnosť pridania Call of Duty do PlayStation Plus.
Zaujímavosťou však je, že svoj postoj k akvizícii vyjadrilo aj šesť nezávislých štúdií, pričom menované je iba jedno – 4J Games. Toto štúdio pracovalo na rôznych Minecraft projektoch a vo vyhlásení prezradilo, že Microsoft nikdy netlačil na to, aby degradovali Minecraft na iných platformách alebo uprednostňovali verzie pre Xbox. A aj zvyšných päť nezávislých vývojárov je v prospech akvizície.
Nezávislý vývojár B tvrdí, že Call of Duty nie je „must have“ hra a preto nie je dôvod akvizíciu zablokovať. Nezávislý vývojár C tvrdí, že Microsoft nikdy neporušil kontrakty a poukazuje na fakt, že ak by bola akvizícia zablokovaná, tak na kúpu Activision Blizzard môže počkať čínsky Tencent. Vývojár D nevie predpokladať dopady akvizície na herný trh, no nepredpokladá vplyv akvizície na biznis nezávislých vývojárov na konzolách. Vývojár F podporuje akvizíciu a tvrdí, že argumenty proti nej sú zveličované a podotýka, že zamestnanci ABK by sa mali lepšie pod vedením Microsoftu.
Zaujímavé však bolo vyjadrenie Vývojára E. Ten sa poriadne pustil do vzťahu nezávislých vývojárov so Sony a podporuje akvizíciu, aby sa vyrovnal pomer medzi Xboxom a PlayStationom: „V prípade PlayStation sme zistili, že naše predaje s každým vydaním stagnujú. To je najmä kvôli tomu, že napriek tomu, že PlayStation má leví podiel na počte hráčov a predaji konzol, tento podiel pripadá najmä na väčšie tituly od obrovských vydavateľstiev a/alebo vývojárov a vydavateľov, ktorí sú ochotní minúť veľa peňazí na na platený marketing v rámci konzoly PlayStation. To znamená, že na PlayStation jednoducho nie sú rovnaké podmienky pre každého vydavateľa a vývojára. To znamenalo, že ak ste v priebehu rokov vydali menší titul na PlayStation zariadenia, váš titul sa len zriedkakedy objaví hráčom na PlayStation. Namiesto toho, ste stopercentne odkázaní na to, že hráči už o vašej hre vedia a hľadajú ju v obchode.“
V prípade konzoly Xbox sa za posledných niekoľko rokov stal pravý opak. Existujú množstvo spôsobov, ako môžu hráči nájsť vašu hru na Xboxe, vrátane špeciálnych sekcií v obchode a prostredníctvom služby Xbox Game Pass. V dôsledku toho sme našli že napriek tomu, že Xbox má oveľa menší počet hráčov a predaj konzol ako PlayStation, naše hry sa na Xboxe predávajú rovnako dobre, pretože naše hry nájde viac hráčov. hier. Zvyčajne zisťujeme, že príjmy, ktoré teraz získavame z nových hier, sú viac na Xboxe ako na PlayStation, a to aj napriek tomu, že Xbox je menšia platforma v mnohých ohľadoch.“
„Akvizícia z Xboxu zrazu neurobí dominantnú platformu. Je to ďaleko pravdepodobnejšie, že pomôže vytvoriť rovnejšie podmienky medzi Xboxom a PlayStation, čo je v súčasnosti veľmi potrebné. PlayStation potrebuje lepšie konkurenciu, ktorá by ju prinútila zlepšiť svoju hru, a to určite pomôže.“
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!