Šéf Xboxu chce spustiť Xbox obchod pre smartfóny už na budúci rok

Šéf Xboxu chce spustiť Xbox obchod pre smartfóny už na budúci rok

 

Všetko závisí od toho, ako dopadne akvizícia.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Microsoft rozhodol investovať 68,7 miliardy dolárov do akvizície Activision Blizzard sú hry pre smartfóny. Microsoft totiž v tejto oblasti zatiaľ neprerazil a nič nenaznačuje tomu, že by sa mu to malo v najbližšej dobe podariť. Activision Blizzard má však na konte celé vydavateľstvo hier pre smartfóny (King) a taktiež aj niekoľko extrémne úspešných hier ako napríklad Call of Duty Mobile či Diablo Immortal.

Preto asi nikoho neprekvapí, že šéf Xboxu Phil Spencer v rozhovore pre Financial Times potvrdil, že cieľom Microsoftu je spustiť samostatných Xbox obchod pre smartfóny na platformách iOS a Android a to už možno v priebehu roka 2024 – všetko však závisí od toho, či regulačné orgány schvália akvizíciu Activision Blizzard. Práve v marci 2024 má totiž v Európskej Únii vstúpiť do platnosti Digital Markets Act, ktorý by mal umožniť fungovanie alternatívnych obchodoch na platformách iOS a App Store.

Chceme byť v pozícii, aby sme mohli ponúkať Xbox a obsah od nás aj od našich partnerov tretích strán na akejkoľvek obrazovke, kde by niekto chcel hrať," povedal Phil Spencer, výkonný riaditeľ hernej divízie spoločnosti Microsoft, v rozhovore pred výročnou konferenciou Game Developers Conference, ktorá sa koná tento týždeň v San Franciscu. "Dnes to nemôžeme robiť na mobilných zariadeniach, ale chceme budovať smerom k svetu, o ktorom si myslíme, že príde a v ktorom budú tieto zariadenia otvorené."

Spencer tvrdí, že dohoda môže podporiť hospodársku súťaž v oblasti, ktorú nazval "najväčšou platformou, na ktorej sa ľudia hrajú" - v oblasti smartfónov, kde Apple a Google v súčasnosti majú niečo, čo niektoré protimonopolné úrady označili za "duopol".

V tejto oblasti sa Microsoft a Apple dostali do celkom prudkého sporu. Apple totiž efektívne zablokoval na iOS platformách fungovanie služby Xbox Game Pass. Apple argumentuje faktom, že Microsoft musí poslať na schvaľovanie každú jednu hru, ktorú pridáva do predplatenej služby Xbox Cloud Gaming, čo je pochopiteľne nerealizovateľné. Spomínaný Digital Markets Act by však mal umožniť vzniku samostatného Xbox obchodu na iOS (a Androide), kde by mohol Microsoft bez problémov prevádzkovať svoju hernú streamovaciu službu a navyše používať hry ako Call of Duty Mobile, Candy Crush či Diablo Immortal, aby dostal tento svoj „obchod“ do povedomia hráčov na smartfónoch.

Zdroj: FT

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk