Analytik: Xbox exkluzivity v 2023 nebudú stačiť na to, aby sa Xbox dotiahol na PlayStation

Analytik: Xbox exkluzivity v 2023 nebudú stačiť na to, aby sa Xbox dotiahol na PlayStation

 

Je to však nutné?

Po dosť tragickom roku 2022 z pohľadu first-party hier Microsoftu to v roku 2023 vyzerá nekonečne krát lepšie. Nie len že Microsoft už vydal jednu z najlepšie hodnotených hier v roku 2023 (Hi-Fi Rush), ale už na budúci mesiac si pre hráčov pripravil Minecraft Legends a v máji Redfall. Následne v septembri príde Starfield a Forza Motorsport údajne cieli svoje vydanie na október. A ešte stále tu máme júnovú prezentáciu, ktorá možno odhalí ďalšie exkluzivity pre tento rok.

Napriek tomuto solídnemu zoznamu hier sa však podľa DFC Intelligence nepodarí Microsoftu siahnuť na podiel PlayStation z hľadiska počtu predaných konzol. A ak aj áno, tak iba v kozmetickej podobe.

DFC Intelligence tvrdí, že medzi 200 väčšími hrami, ktoré majú prísť na trh v roku 2023 sa nachádza 26 exkluzivít pre Xbox Series X/S a 22 pre PlayStation 5: „Hlavnou otázkou je, či tieto významné tituly budú stačiť na to, aby si zákazníci kúpili Xbox Series X/S namiesto PlayStation 5," píše DFC Intelligence. "V súčasnosti sa spoločnosť DFC Intelligence domnieva, že odpoveď znie nie. Tieto tituly sa už nejaký čas očakávali a pravdepodobne boli zohľadnené pri rozhodovaní o kúpe. Naopak, ak titul ako Starfield nesplní očakávania, môže to poškodiť predaj konzoly Xbox Series X/S.„Väčším dlhodobým problémom je úloha, ktorú budú softvérové exkluzivity naďalej zohrávať v multiplatformovom prostredí. V súčasnosti si môžu hráči základných hier kúpiť PlayStation 5 a Nintendo Switch a predplatiť si službu Game Pass, aby si mohli zahrať hlavné tituly pre Xbox na počítači. Neexistuje zásadná potreba kupovať hardvér Xbox. Dôležité je tiež poznamenať, že spoločnosti ako Electronic Arts a Activision Blizzard sa zameriavajú na pokračujúce hry v rámci živých služieb oproti vydávaniu nových hier. Tieto hry bývajú multiplatformové. Exkluzivity sú teda hlavnou hnacou silou pri výbere konkrétnej hardvérovej platformy. Spoločnosť Nintendo sa z toho určite poučila.

„Je zrejmé, že akvizícia spoločnosti Activision Blizzard by mohla výrazne prispieť k vyrovnaniu konkurenčného prostredia. Momentálne to vyzerá tak, že sa transakcia uskutoční. Ak nebude schválená, pozícia Microsoftu v odvetví videohier bude ohrozená. Áno, Xbox má v príprave niekoľko veľkých exkluzivít, ale v súčasnosti nestačia na to, aby osekali podiel PlayStation na trhu."

Je dôležité podotknúť, že vzhľadom na prístup Microsoftu k first-party softvéru (hry vychádzajú na PC v rovnaký deň vydania) možno nie je pre Microsoft kľúčové, aby predal väčšie množstvo konzol ako Sony, no na druhej strane by bolo pre Microsoft asi dosť smutné, ak by sa na konci generácie nepodarilo prekonať predaje Xbox One, ktorá predala viac ako 50 miliónov konzol.

Podľa odhadov Microsoft predal v tejto generácii 21+ miliónov Xbox Series X/S konzol.

Zdroj: DFC Intelligence

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk