Koľko stojí pridanie AAA hier do Game Passu? Ako reagoval Xbox na odklad Starfieldu? Uniknuté dokumenty Microsoftu odhalili fascinujúce informácie

Koľko stojí pridanie AAA hier do Game Passu? Ako reagoval Xbox na odklad Starfieldu? Uniknuté dokumenty Microsoftu odhalili fascinujúce informácie

 

Zvyšky z leakov.

Včera sme boli svedkami masívneho leaku Xboxu, za ktorý je zodpovedný samotný Microsoft, nakoľko do databázy uploadol interné dokumenty Xbox divízie bez toho, aby „začiernil“ citlivé informácie. Výsledkom je súbor fascinujúcich informácií a ak chcete vidieť tie najhlavnejšie, tak zamierte na článok nižšie.

Teraz je rad na tie menej dôležité, no stále fascinujúce informácie. Tak poďme na to...

Spencer nebol z odkladu Starfield a Redfall nadšený

Ako je známe, rok 2022 bol pre Xbox z hľadiska AAA first-party hier dosť tragický. A to primárne kvôli odkladu hier Starfield a Redfall. A aj keď minimálne v prípade Starfieldu bolo rozhodnutie odložiť hru správnym, tak Spencer z neho nebol nadšený. V internej e-mailovej komunikácií napísal  „Neustále hovoríme o vydávaní jednej AAA hry za štvrťrok, no vyzerá to tak, že sa dočkáme takmer 16 mesiacov bez veľkej exkluzivity na našej platforme. Halo Infinite bol poslednou 8. decembra 2021. Je to naozaj katastrofálna situácia vzhľadom na investície do obsahu naprieč štúdiami a naprieč obsahom pre Game Pass. Musíme sa z toho poučiť a vybudovať plán do budúcnosti.“

Spencer do tohto zoznamu zaradil aj S.T.A.L.K.E.R. 2, no aj tá hra bola odložená kvôli vojne na Ukrajine.

Dostať AAA hru do Game Passu v deň vydania nie je lacná záležitosť

Vzhľadom na odklady Starfield a Redfall začal Microsoft hľadať spôsoby, ako túto absenciu vynahradiť tým, že získa pre Game Pass veľkú third-party hru a to v deň vydania. A aké sú odhadované ceny?

  • Pri Star Wars Jedi Survivor Microsoft očakával, že EA si zapýta približne 300 miliónov dolárov
  • Pri Suicide Squad by to bolo 250 miliónov dolárov
  • Pri Assassin’s Creed Mirage 100 miliónov
  • Pri Gotham Knights 30 miliónov
  • Pri Dying Light 2 50 miliónov
  • Pri LEGO Star Wars 35 miliónov
  • Pri Baldur’s Gate 3 5 miliónov

Game Pass predplatitelia naozaj míňajú a hrajú viac

Manažéri Xbox divízie často verejne hovoria, že predplatitelia služby Xbox Game Pass hrajú viac a míňajú na platforme viac peňazí. A táto informácia je teraz potvrdená aj interným grafom. Ten prezradil, že priemerný Xbox Game Pass predplatiteľ hrá o 14 hodín viac mesačne a míňa v priemere o 1,92$ mesačne viac na platforme.

Aké čísla produkujú Game Pass hry

Dočkali sme sa aj aj dvoch tabuliek. Tá prvá zachytáva hlavné metriky popularity hier v predplatnej službe Xbox Game Pass za finančný rok 2020 (obdobie 1. apríl 2019 – 31. marec 2020). Rebríčku viedla hra GTA V so 127 miliónmi odohraných hodín, priemerným mesačným počtom hráčov 10 miliónov, ktorí odohrali v priemere 12,6 hodiny. Vysoko sa však nachádzajú aj hry Minecraft, Forza Horizon 4, Gears 5, Sea of Thieves či Rocket League.

Druhá tabuľka zas ukazuje najpopulárnejšie herné značky na Xboxe od roku 2015 do roku 2019. Rebríčku vládne Fortnite, nasledovaný sériami Call of Duty, FIFA a Grand Theft Auto. Z Xbox first-party hier tam nájdeme Minecraft na 6. mieste, Forzu na 10. mieste, Halo na 12. mieste a Gears of War na 18. mieste.

Microsoft chce masívne navýšiť tržby Xbox divízie

Plány Microsoftu na rast Xbox divízie sú naozaj agresívne. Do finančného roku 2030 chcú zvýšiť tržby na 30 miliárd ročne. V súčasnosti generuje Xbox divízia takmer 16 miliárd ročne, no po dokončení akvizície Activision Blizzard by to malo byť viac ako 24 miliárd ročne. Veľký nárast sa predpokladá v segmente predplatených služieb, ale aj v mobilných tržbách, hardvéri a predaji hier.

Dotovanie Xbox hardvéru je celkom brutálne

V internej komunikácii Microsoft prezradil, že v prvom roku predaja Xbox Series X/S konzol sa očakáva dotácia vo výške 1,5 miliardy dolárov. Dotovanie konzolového hardvéru nie je ničím zvláštnym, no aj tak ide o masívnu sumu.

Xbox zatiaľ vlastný handheld neplánuje

Táto pyramída zariadení nám ukazuje do ktorých oblastí Xbox investoval (konzoly, headsety, ovládače), kam momentálne peniaze neputujú a hlavne tie, ktoré sú mimo záberu Xbox divízie, kde patria aj handheldy.

Microsoft očakával, že Bethesda bude stáť viac

V komunikácii sa taktiež prejednáva akvizícia Bethesdy (Zenimax Media). V jednej z nich prezradil finančný šéf Xboxu Tim Stuart, že podľa ich vyhodnocovacieho modelu by mala byť cena spoločnosti 10,5 miliardy dolárov. Nakoniec sa však Microsoftu podarilo Bethedu získať za 7,5 miliardy dolárov.

Zdroj: X

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk