Asus je známy svojimi tabletmi série Transformer, ktoré sú populárne najmä pre svoju pripojiteľnú klávesnicu, ktorá z nich robí nástroj použiteľný nielen na zábavu. Tentokrát však prináša zase niečo nové, a to smartfón, ktorý môže fungovať aj ako tablet. A dokonca aj s klávesnicou. Je toto ďalší stupeň v evolúcii Transformerov?
Balenie
To, že PadFone sú vlastne dve plnohodnotné zariadenia, sa snaží Asus dokázať aj balením. Smartfón aj "tablet"PadFone Sation sa dodávajú v samostatných škatuliach, osobitne ich ale nekúpite. Menšia, samozrejme, obsahuje samotný Padfone a príslušenstvo v podobe "štupľových" slúchadiel s gumenými nadstavcami v troch rôznych veľkostiach, sieťový adaptér s usb portom a micro USB kábel, ktorý slúži okrem prenosu dát aj na nabíjanie. Príslušenstvo ku PadFone Station tvorí ďalší USB kábel, na jednej strane má však neštandardný systémový konektor známy z tabletov série Transformer. Nechýba ani ochranný obal pre ľahšie a bezpečnejšie prenášanie, ktorý zároveň slúži aj ako jednoduchý stojan. Najzaujímavejším kusom príslušenstva k PadFone Station je však stylus s funkciou bluetooth slúchadla, takže sa s ním dá aj telefonovať.
Vzhľad a dielenské spracovanie
Samotný PadFone má rozmery 128 x 65,4 x 9,2 mm (DxŠxV) a hmotnosť prijateľných 129 gramov. Telefón sa v ruke drží celkom dobre, lepšej ergonómii pomáhajú skosené boky smartfónu, tie však na rozhraní so stranou s displejom vytvárajú ostrejšie hrany, ktoré je cítiť najmä pri dlhšej práci s telefónom. Konštrukčné spracovanie je ne veľmi vysokej úrovni, nikde sa nič neprehýba ani nevŕzga. Čelnej strane dominuje dotykový displej s uhlopriečkou 4,3", ten je chránený sklom Gorilla. Nad ním sa nachádza slúchadlo, malá VGA kamera pre videohovory, senzor okolitého osvetlenia a senzor priblíženia. Sklo chrániace displej po obvode lemuje tenký plastový rám, ktorý sa na spodnej časti rozširuje, čím vytvára akúsi "bradu" telefónu. Boky, okrem malej časti na spodnej strane, tvorí sivý kov, do ktorého sú umiestnené všetky hardvérové ovládacie prvky a konektory. Na vrchnej strane sa nachádza tlačidlo vypínania/zamykania displeja spolu s 3,5 mm konektorom pre pripojenie slúchadiel. Tlačidlá na ovládanie hlasitosti sú umiestnené na pravej strane. MicroUSB a microHDMI konektory sú umiestnené vedľa seba na ľavej strane smartfónu. Zadný kryt je vyrobený z pevného vrúbkovaného plastu a sú v ňom otvory pre 8 megapixlový fotoaparát, LED blesk a reproduktor.
PadFone Station má rozmery 273 x 176,9 x 13,55 mm a hmotnosť až 724 gramov. Aj napriek precíznemu spracovaniu nepôsobí tabletová časť takým dobrým dojmom ako smartfón. Môže za to práve vysoká hmotnosť, pre porovnanie tablet Transformer Prime váži približne 560 gramov a to má navyše kovovú zadnú časť. Displej PadFone Station má uhlopriečku 10,1 palca a jeho povrch je tak ako u telefónu krytý sklom Gorilla, ktoré povrch chráni pred poškriabaním. Nad displejom sa nachádza 1,3 megapixlová kamera a senzor okolitého osvetlenia. Ovládacie prvky a konektory sú rovnako ako u smartfónu rozmiestnené po stranách. Na hornej strane sa nachádza tlačidlo vypínania/uzamknutia displeja a posuvný zámok vyklápacích dvierok pre PadFone. Dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti spolu s 3,5mm konektorom pre slúchadlá je na pravej strane. Spodná strana obsahuje systémový konektor pre pripojenie USB kábla a úchyty pre dok s klávesnicou, ten sme však na recenziu nedostali, takže ako v ňom tablet drží zhodnotiť nevieme. Na základe informácií z diskusných fór je údajne možné pripojiť tablet aj ku klávesnici dodávanej k úplne prvému modelu Asus Transformer.
Zadná strana tabletu je ale najzaujímavejšia, pod dvierka v jej vrchnej časti sa totiž zasúva samotný PadFone. Po ich vyklopení pomocou posuvného zámku sa telefón vloží do útrob tabletu tak, že zadná časť smeruje von a displej sa dotýka hladkého plastu vo vnútri, poškriabať by sa tak nemal. Na dôsledné zastrčenie je potrebné silnejšie zatlačiť, sila akou potom PadFone v tablete drží trochu sťažuje jeho vyberanie. Asus sľubuje, že prístroj zvládne bez poškodenia najmenej 5000 vložení a vytiahnutí z PadFone Station. Dvierka sú vyrobené z rovnakého plastu ako zadný kryt smartfónu a majú dva výrezy, jeden pre fotoaparát a druhý pre blesk. Zvyšok zadnej steny je tvorený mäkčeným plastom, vďaka čomu sa tablet pri držaní aj napriek vyššej hmotnosti v ruke/rukách nešmýka.
Strieborný stylus má dĺžku približne 15cm. Na jeho špici je gumená vodivá membrána, ktorá umožňuje ovládať akýkoľvek kapacitný dotykový displej na rozdiel od stylusu, dodávaného ku smartfónu Samsung Galaxy Note. Na boku stylusu sa nachádza malé tlačidlo pre zapínanie/párovanie/ovládanie hovorov a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti reproduktora. Pod ním je za gumenou krytkou skrytý microUSB konektor, cez ktorý sa stylus dobíja. Reproduktor je umiestnený takmer na samom konci stylusu a je krytý sivou mriežkou, mikrofón je však umiestnený trochu neprakticky, a to približne v polovici dĺžky stylusu. Ak sa priloží slúchadlo k uchu, dierka mikrofónu sa ľahko zakryje, ak sa stylus priloží k tvári ako telefón.
Displeje
Displej PadFonu má rozlíšenie 540×960 bodov a je typu Super AMOLED, čo zaručuje skvelú čitateľnosť aj na slnku a výborné pozorovacie uhly. Jedinou nevýhodou použitého displeja je, že používa PenTile maticu. To znamená, že miesto klasickej kombinácie RGB subpixlov na jeden zobrazovací bod pripadajú striedavo len dva subpixly RG a BG. Rovnakú technológiu používa aj napríklad Samsung Galaxy S3, za čo bol aj zo začiatku kritizovaný. Ľudia s lepším zrakom si totiž z menšej vzdialenosti (cca 20cm a menej) všimnú, že pri vysokom kontraste písma s pozadím nie je text práve najostrejší.
Displej v PadFone Station má uhlopriečku 10,1", rozlíšenie klasických 1280×800 bodov a je typu LCD. Kvalitou, samozrejme, na AMOLED alebo LCD IPS displeje nedosahuje, no má slušné farebné podanie a ani s pozorovacími uhlami to nie je najhoršie. Najväčšou slabinou displeja je jeho nerovnomerné podsvietenie, na recenzovanom kuse bol tento problém najviditeľnejší v ľavom dolnom rohu, kde aj pri najnižšej intenzite podsvietenia bola časť o veľkosti približne 1x1cm výrazne svetlejšia ako jej okolie. Podobné nedostatky, ale v menšej miere, sa vyskytovali aj na pravej strane displeja na troch miestach. Tento problém je však postrehnuteľný len pri veľmi tmavých farbách a čiernej, no určite nepoteší.
Hardvér
Srdcom celého systému je nový dvojjadrový procesor Snapdragon S4 8260A od Qualcommu, ktorý beží na frekvencii 1,5GHz. O grafické výpočty sa stará čip Adreno 225. Pamäť RAM má kapacitu 1GB, kapacita úložného priestoru závisí od verzie PadFonu a môže byť 16,32 alebo 64GB. Recenzovaný model bol v 16GB prevedení a ten je aj jediný, ktorý sa zatiaľ na Slovensku predáva. Pamäť je ďalej možne rozšíriť microSD kartami až do veľkosti 32GB. Pamäťová karta, rovnako ako aj SIM karta, sa dajú vymeniť bez vypnutia telefónu, je však potrebné odobrať zadný kryt. Z bezdrôtových technológií podporuje Padfone WiFi 802.11 b/g/n, GSM sieť na frekvenciách 850/900/1800/1900MHz a WCDMA (3G) až do rýchlostí 21Mbps pre download a 5,76Mbps pre upload. Nechýba ani GPS modul.
Softvérová výbava
V PadFone beží operačný systém Android vo verzii 4.0.4 a je prisľúbená aktualizácia na najnovšiu verziu 4.1, čiže Jelly Bean. Dobrou správou je, že Asus nijako nemenil užívateľské prostredie a jedná sa takmer o "čistý" Android. Najviac viditeľnou zmenou je upravená výsuvná lišta, do ktorej bolo pridaných niekoľko prepínačov, najčastejšie používaných funkcií a posuvník pre nastavenie intenzity podsvietenia. Ďalšou malou zmenou je nová záložka v zozname aplikácií. Okrem záložiek "Aplikácie" a "Miniaplikácie" sa tu nachádza novinka s názvom "Pad Only", pod ktorú je možné umiestniť ikony aplikácií, ktoré sú určené hlavne pre tablet. Takto označená aplikácia sa však aj naďalej zobrazuje v zozname všetkých aplikácií a je ju možné bez problémov spustiť.
Označenie "Pad Only" tak slúži najmä pre lepší prehľad v aplikáciách a ich organizáciu. Samotný systém beží väčšinu času veľmi svižne, pri veľkom počte widgetov (miniaplikácií) na hlavnej obrazovke sa však občas na zlomok sekundy zasekol pri posúvaní medzi jednotlivými plochami. A čo sa týka samotných widgetov, tak tie sú jediná vec, ktorá nie je automaticky synchronizovaná medzi telefónnym a tabletovým rozhraním.
Ak napríklad pridáme na jednu z piatich plôch hlavnej obrazovky v tablete widget s počasím, v telefóne sa neobjaví, a naopak. Všetky nastavenia, rozmiestnenia ikon v menu ako aj samotné aplikácie sa zdieľajú medzi jednotlivými prostrediami. Ak teda nainštalujete aplikáciu na telefóne, objaví sa aj v tablete. Samotné aplikácie však podkopávajú celý koncept PadFonu, väčšina aplikácií sa nedokáže počas behu prepnúť medzi telefónnym a tabletovým rozhraním. Ako príklad môžeme uviesť aplikáciu Gmail, v telefóne otvoríme prijatý email, no má veľkú prílohu, ktorá sa pohodlnejšie prečíta na veľkom displeji, tak vložíme PadFone do PadFone Station a namiesto emailu sa objaví „hláška“, že aplikácia nepodporuje dynamické zobrazenie a musíme ju spustiť odznova, tentokrát v tablete.
Chyba však nie je na strane Asusu, ale v aplikácii. PadFone je prvým zariadením svojho druhu, ktoré prepína medzi rôznymi prostrediami Androidu bez potreby reštartu celého systému a na to nie sú dnešné aplikácie zatiaľ pripravené. Niekoľko vstavaných aplikácií našťastie túto novú funkciu podporuje, ide napríklad o aplikácie Telefón, SMS, Kontakty, Fotoaparát, Internetový prehliadač, Galéria, Email (iná aplikácia ako vyššie spomenutý Gmail) alebo Hodiny. Tieto aplikácie sa prepnú bez akýchkoľvek problémov a uchovávajú aj vykonané zmeny. Ak začneme písať sms v tablete, dá sa bez prerušenia dopísať v telefóne. Samotné prepínanie pri vložení/vybratí Padfonu z Padfone Station netrvá nikdy viac ako 2-3 sekundy, Asus síce udáva, že by prepínanie malo trvať najviac 30 sekúnd, no to je pravdepodobne príprava na výkonovo náročnejšie aplikácie do budúcnosti.
Multimédiá
Otvorený operačný systém je zárukou širokého spektra podporovaných multimediálnych formátov. Čo systém od výroby nepodporuje, je, samozrejme, možné doinštalovať. Už po vybalení si PadFone poradí s formátmi ako MPEG4, H.263, H.264, WMV (až do 1080p), MP3, 3GP, AAC a AAC+. Hardvér je dostatočne výkonný na to, aby si poradil aj s niekoľko gigabajtovými videosúbormi vo FullHD rozlíšení, to sa hodí napríklad po prepojení telefónu s televízorom prostredníctvom HDMI kábla.
Zabudovaný fotoaparát zhotovuje snímky s rozlíšením najviac 8 megapixlov. V aplikácii fotoaparátu je možné nastaviť niekoľko grafických efektov, vyváženie bielej farby, hodnotu expozície, citlivosť ISO od 50 do 800, pomer strán alebo rozpoznávanie tváre. Podobné nastavenia sa dajú aplikovať aj pri nahrávaní videa, kde sú na výber rozlíšenia od 352×288 až po FullHD (1920×1080). Fotografie patria v porovnaní s ostatnými smartfónmi skôr medzi priemer, ich najväčším nedostatkom je vysoká miera kompresie. Pre porovnanie, fotografia zhotovená na rovnakom mieste v rovnakom čase má pri 8Mpix rozlíšení veľkosť len 1,7MB, zatiaľ čo u Samsungu Galaxy S2 má takmer 3MB.
Predinštalovaný hudobný prehrávač podporuje rôzne možnosti triedenia skladieb a nechýbajú ani funkcie ako opakovanie a náhodné prehrávanie. Pokročilejšie funkcie však chýbajú. Zvukový výstup je na veľmi dobrej úrovni, aj keď to závisí od kvality pripojených slúchadiel. Reproduktor v telefóne je dostatočne hlasný, no kvalitatívne patrí skôr medzi priemer. Veľkým prekvapením je reproduktor v PadFone Station, ten nesie značku spoločnosti SonicMaster a v porovnaní s inými tabletmi hrá veľmi dobre, je preto trochu škoda, že neboli vzhľadom na rozmery použité reproduktory dva.
Výkon a Výdrž
Čo sa týka výkonu, tak nový Snapdragon S4 dokazuje, že nie vždy sú štyri jadrá lepšie ako dve. V benchmarku Quadrand bol celkový výkon ohodnotený na 5559 bodov, čím prevyšuje o značný kus aj HTC One X a Asus Transformer Prime s Tegrou 3. Podobný výsledok bol aj v benchmarku Vellamo, ktorý je zameraný na výkon webových aplikácií, tam dosiahol PadFone skóre 2306. V treťom benchmarku Antutu v 2.9.1 bolo dosiahnutých 6718 bodov. V rámci testovania bola nainštalovaná aj graficky náročná hra Dead Trigger, ktorá aj pri nastavení najvyšších detailov bežala úplne plynulo a neprejavili sa žiadne náznaky sekania či už pri hraní na telefóne, alebo na tablete. Výkonu má teda PadFone viac než dosť, preto ostáva len dúfať, že Asus odstráni problémy s občasným zasekávaním sa na hlavnej obrazovke. Počas doby recenzovania ponúkol PadFone až dve veľké aktualizácie, ktoré mnohé nedostatky odstránili, čo dáva nádej do budúcna, že budú aktualizácie naďalej rovnako časté.
Batéria v PadFone má kapacitu 1520mAh a vydrží aj pri intenzívnejšej záťaži celý deň. Pri bežnej prevádzke sa dá dostať aj na úroveň dvoch až necelých troch dní. PadFone Station obsahuje väčšiu batériu s kapacitou 6600 mAh a ak je úplne vybitá, tablet sa nedá používať ani keď je batéria v PadFone nabitá na 100%. Pri používaní tabletu je výdrž približne rovnaká alebo o niečo kratšia ako pri používaní smartfónu samostatne. Rozmernejší displej tabletu si logicky vypýta viac energie a vyššie rozlíšenie kladie väčšie nároky na procesor. V režime tabletu sa navyše neustále dobíja batéria v telefóne, ak by sa tablet používal len ako nabíjačka, je možné batériu v telefóne nabiť doplna 1-2x.
Záver a hodnotenie
Asus znova ukázal, že vie vyrobiť niečo, čo tu ešte nebolo a pritom to dobre funguje už na prvýkrát. PadFone je vhodným zariadením pre tých, čo váhajú nad kúpou tabletu napríklad preto, že by museli neustále prenášať dáta z jedného zariadenia do druhého. Navyše tu stačí jeden dátový paušál a môžete používať internet na cestách aj v telefóne, aj v tablete. Skvelá výdrž batérie s možnosťou dobíjania smartfónu z PadFone Station, slušný výkon a bohaté príslušenstvo aj v podobe Bluetooh stylusu sú pozitívne vlastnosti, no dobrý dojem zráža cena. Tá sa pohybuje na úrovni necelých 700€ za PadFone a PadFone Station.
Technická špecifikácia:
Rozmery (v x š x h): PadFone: 128 x 65.4 x 9.2 mm, PadFone Station: 273 x 176.9 x 13.55 mm
Hmotnosť: PadFone: 129 g, PadFone Station: 724 g
Operačný systém: Android 4.0.4 (ICS)
Procesor: 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 8260A Dual-Core
Operačná pamäť: 1 GB
Displej: PadFone: 4.3", qHD 960×540, Super AMOLED, kapacitný s multitouch, PadFone Station: 10.1", WXGA 1280×800, TFT , kapacitný s multitouch
Pamäť: 16GB/32GB/64GBGB + MicroSDHC (max. 32GB)
2G siete: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G siete: UMTS 900/2100 MHz, HSDPA 21 Mbps
WLAN: Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth: 4.0, A2DP
Batéria: PadFone: 1520 mAh Lithiová,940 minút hovoru, pohotovostný režim až 370 hod, PadFone Station: 6600 mAh Lithiová,
Zistenie polohy: GPS, A-GPS
Rozlišenie fotoaparátu: PadFone: 8 Mpx,
Rozlíšenie nahrávaného videa: VGA (640×480)
Blesk: LED dioda
Predný fotoaparát: PadFone: VGA 640×480 px, PadFone Station: 1,3 Mpx
Konektor: Micro USB 2.0, 3,5 mm audio jack
|
![]() ![]() ![]() |
|
|
85% |
![]() |
Dostupná cena |
cca 699€ |
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ |
![]() |