Vo svete, kde je originality menej ako šafránu, sa cení každá inovatívna či netradičná hra. Tokyo Jungle medzi ne rozhodne patrí, aj keď má svoje nedostatky. Avšak tí, ktorí sú už „mainstreamovými“ hrami znudení, jej to ľahko odpustia.
Po veľkej apokalypse vymreli všetci ľudia. V hmotných pozostatkoch civilizácie, vyľudnených mestách, sa rozrastá nová civilizačná džungľa kráľovstva zvierat. Vitajte v Tokiu budúcnosti, kde kráľom môže byť trebárs aj chiwawa.
O čom to vlastne je?
Tokyo Jungle je netradičnou hrou, ktorá stavia na obmenenej premise post-apokalyptického sveta. Nehrá sa na žiadnu hlbokú psychologizáciu a príbehová línia je vlastne podradená voľnej hre. Centrom zábavy sú absurdné a neférové pravidlá a zbieranie čohokoľvek (od nových hrateľných zvierat, cez množstvo oblečenia až po príbehové levely).
Spočiatku nám hra neodhalí takmer nič z príbehu. Vieme len, že ľudstvo vymizlo a Tokio ovládli zvieratá z okolitej krajiny, zo Zoo a domáci miláčikovia. K dispozícii sú dva herné módy, Story a Survival, pričom príbehová línia je najprv uzamknutá. Jednotlivé levely príbehu sa odomykajú zbieraním „archívnych záznamov“ v Survival móde. Okrem toho, že sprístupnia ďalšiu kapitolu príbehu, vysvetľuje sa v nich aj dôvod zmiznutia ľudstva.
Grafika hry pôsobí, aspoň v tutoriali, dosť mizerne. Tento pocit však pretrváva len do chvíle, kým si uvedomíme, že zvyšok hry je snímaný viac vzdialenou kamerou. Prostredia sú bohaté na detaily, aj keď sa mnohé prvky neustále opakujú. Po cestách stoja autá, pohodené motorky, kadejaké škatule a haraburdie. Z popraskaného betónu vyrastajú trsy trávy a stromy, vo väčších dierach sa zhromažďuje dažďová voda, prípadne vedú do podzemného systému kanalizácie. Ulicami sa preháňajú čriedy sŕn, gaziel či kôz, v horšom prípade zdivočené svorky mačiek, psov, diviakov, kengúr, hyen, šakalov, vlkov či iných dravých zvierat. Často narazíme na králiky a sliepky, ktoré slúžia ako vďačný zdroj bezbrannej potravy (aj keď ich treba vystriehnuť alebo dobehnúť). Na strechách áut a domov oddychujú vrany a holuby.
Úplne „normálna“ je situácia, keď s treťou generáciou svojho zlatého retrívera utekáte z toxicitou zamorenej oblasti, umierate od hladu, a tak hľadáte nejakého bezbranného králička alebo srnku na zahryznutie, keď sa na vás zrazu vyrúti krokodíl alebo tiger, ktorého ste vyrušili pri spánku. Naraziť na krutý súboj klanu pouličných mačiek s klanom teriérov či na bojujúce skupiny pánd a kengúr tiež nie je až také nezvyčajné.
Bohatosť detailov v netradičnom ekosystéme pôsobí veľmi prirodzene. Zmeny počasia a dennej doby sú nielen vizuálne, ale majú vplyv aj na hrateľnosť. Toxický dážď a plyn postupne zabíjajú, pričom niekedy k otrave postačí zjesť infikované zviera. A ľahko sa dajú chytiť aj nepríjemné blchy.
Takže… čo je to vlastne za hru?
Ak čakáte, že hru zaradíme do nejakého žánru, tak nepochodíte. Tokyo Jungle je niečo také bizarné a unikátne, že nie je možné definovať nejaký konkrétny žáner, do ktorého zapadá. Preto je dosť náročné nájsť aj silné a slabé stránky hry.
Vo všeobecnosti ide o nelineárnu akčnú hru s RPG prvkami. Najviac času sme strávili, a nepochybne strávite aj vy, v Survival móde. Otvorený svet Tokia, v ktorom sa náhodne pohybujú zvery najrôznejších druhov, sa nemení. Mení sa však počasie, osídlenie zverstvom a úlohy.
Na začiatku si vyberiete jedno z dvoch dostupných zvierat, tucty ďalších ostávajú uzamknuté. Odomykajú sa plnením úloh v Survival móde, ale niektoré dostanete, keď prejdete celý Story mód a niektoré si musíte zakúpiť v PS Store.
Značnú časť pozornosti venovalo Japan Studio aj kustomizácii zvierat. V hre sme našli mnoho doplnkov pre nášho zvieracieho hrdinu. Ide o rôzne čiapočky, vestičky či topánočky, ktoré zvieratám vylepšujú štatistiky.
RPG elementy nespočívajú len v zbieraní oblečenia. Zbierať sa dajú aj iné objekty, napríklad šampón proti blchám, psie žrádlo či fľaša vody. V kritických situáciách sú neoceniteľné. Za plnenie úloh získavate bonusové body k štatistikám. Časť z nich sa potom prenáša na potomstvo. Áno, v Tokyo Jungle platia pravidlá prírody a pokiaľ do 15-teho roku života vaše zvera nespárite, rod vymrie. Prežije len najsilnejší, a tak každý jedinec musí stúpať po pomyselnom rebríčku od nováčika, o ktorého samičky nejavia záujem, až po „bossa“, ktorého neodmietne ani prvotriedna samička, a tá vrhne prvotriedne potomstvo.
A nemusíte to hrať len sami!
V hre nechýba ani multiplayer. Je však len pre dvoch hráčov na jednej obrazovke. Môžu spolupracovať, chrániť sa, nosiť si žrádlo, ale často je to chaos a bitka o posledný kus jedla.
Súťaživosť s ostatnými hráčmi však podporuje kvalitne prepracovaný on-line rebríček so štatistikami z daného dňa, týždňa, mesiaca a celkovo.
Táto PS3 exkluzivita od renomovaného štúdia vyšla v Japonsku ako pultová hra za plnú cenu. U nás vychádza len na PSN za pár eur. Je to pochopiteľné, naše publikum by asi tak ľahko nestrávilo podobne bizarnú a pritom brilantnú hru. Áno, grafika je slabá, ale kompenzuje ju cena a komplexnosť hry. Príbeh sa odomyká len pomaly, dlho a dosť náročne? Nevadí! Veď Survival mód je tým hlavným lákadlom hry.
Japan Studio prišlo na skvelý koncept, ktorý je konečne niečím nový a poskytuje množstvo zábavy za málo peňazí. Výhodou je, že hra vydrží naozaj veľmi, veľmi dlho, a tak rýchlo neomrzí. Neustále sa náhodne meniaci svet a tucty hrateľných charakterov vytvárajú priestor pre takmer nekonečné možnosti.
|
![]() ![]() ![]() ![]() |
|
|
80% |
![]() |
ŽÁNER | nelineárna akčná hra s RPG prvkami |
VÝROBCA | Japan Studio |
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU |
SCEE |
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ | |
Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na PlayStation Network |