V dnešnej dobe sa nie je čomu čudovať. Ľudia vymýšľajú rôzne vynálezy vďaka technologickému pokroku. Prenesme sa do roku 2009, kedy sa do kín dostala prvá filmová adaptácia seriálu z roku 1963, Astroboy. Príbeh bol o chlapcovi, čo má na nohách raketový pohon. Možno práve toto inšpirovalo firmu Acton k vytvoreniu svojich elektricky poháňaných kolieskových korčúľ. Táto takpovediac ,,športová obuv“ zaujala širokú verejnosť, ktorá dopomohla financovať tento Kickstarter projekt.
Ak vezmeme do úvahy vašu predstavivosť, tak si možno poviete, že ide o náhľad do budúcnosti alebo len drahý žart. A fungujú vôbec tieto „raketové korčule„? Pozrite si video a uvidíte.
{embed_video &list=UU3GU_S7olmT-C-1rmPzgExA}
Ich pohon zabezpečuje lítium-iónový zväzok batérií a predávať sa budú v troch farebných variáciách. Každý variant má odlišnú kapacitu.
- Rocket Red: výdrž 45 minút na jedno nabitie alebo 9,5km
- Teminator Chrome: výdrž 70 min. / 12,8km
- Deep Space Black: výdrž 90 min. / 16km
Tu nám nedá nepozastaviť sa nad ,,reálnou výdržou“ pri zachovaní rovnakej rýchlosti. Napríklad, jeden nemenovaný nemecký výrobca elektrických zubných kefiek tiež deklaruje výdrž kefky na jedno nabitie 20 minút, ale skutočnosť je iná. Síce kefka vydrží ísť po dobu 20 minúť na jedno nabitie, ale, keď jej kapacita klesne pod 50%, tak sa počet oscilácií za minútu rapídne zníži, tým aj celková účinnosť. To isté sa týka elektrických holiacich strojčekov, určite to niektorí z vás poznajú. V prípade týchto korčúľ môže vzniknúť rovnaký problém. Teda, ak si to štípete plnou možnou rýchlosťou, akú tieto korčule ponúkajú, povedzme 25km/hod., tak sa jednoducho môže stať, že vám v polovici začne dochádzať výkon a rýchlosť sa obmedzí na 15km/hod.
Každá jedna korčuľa je vybavená dvojicou motorčekov a palubným mikroprocesorom. Vďaka tomu prebieha vzájomná synchronizácia medzi jednotlivými korčuľami, teda sa vám nemôže stať, že jedna pôjde rýchlejšie než tá druhá. Pravdepodobne jeden z najinovatívnejších prvkov je to, že k ich ovládaniunie je potrebný žiadny diaľkový ovládač. Na zrýchlenie vám stačí nakloniť korčule dopredu a na spomalenie dozadu. Navyše vám bude umožnené kontrolovať kapacitu batérie a sledovať prejdenú trasu pomocou aplikácie pre android a iOS.
Presná cena týchto raketových korčúľ ešte nie je známa ani z webovej stránky výrobcu, ale možno sa nazdávať, že sa cena bude pohybovať okolo 375 € za najnižší model. Vážiť majú niečo málo cez 3kg. Ďalším benefitom údajne bude aj to, že s nimi môžete vyjsť po schodoch, bez toho, aby ste si ich zložili z nôh. To podľa nás ukáže až prax. A je to vôbec možné bez rizika pádu?
Samotné video síce ukazuje, aká veľká zábava môžete byť s takýmito korčuľami, ale taktiež otvára otázku bezpečnosti. Áno, zariadenie funguje, ako má, ale len na rovnom povrchu. Čo ak na ceste budú malé skalky, nerovnosti, nebodaj diery, akých je neúrekom na našich slovenských cestách. Ak do jednej z nich vbehnete, máte zaručené zranenie kolena alebo celej nohy. A čo ak v meste narazíte do obrubníka? Tiež to môže dopadnúť zle. Na rozdiel od bicykla alebo skateboardu nebudete môcť vyskočiť, a tak sa vyhnúť prekážke. Korčuliari veteráni predsa vedia, aké jednoduché je poraniť sa, ak dopadnete hoci len na malý kúsok zničenej cesty. Pridaním motorizovaného pohonu sa toto riziko môže ešte zvýšiť.
Pamätáte si ešte na Heelys? Sú to botasky poháňané vami samými. Aj oni zniesli vlnu kritiky pri otázke bezpečnosti. Dokonca v roku 2007 skupina doktorov vydala správu o tom, aké je nebezpečné takú obuv používať u detskej populácie. V tom istom roku jedno z miest v Spojenom kráľovstve vydalo zákaz na používanie takéhoto druhu obuvi.
Napriek všetkému, ľudia majú záujem. V kampani na Kickstarteri sa vyzbieralo z pôvodných 50 000 dolárov, suma prevyšujúca 455 tisíc. A to je viac, než deväťnásobok pôvodnej sumy, ktorú firma Acton potrebovala.
Ak vás tento článok zaujal, vyjadrite svoj názor na túto technologickú hračku v príspevku. Radi si ho prečítame.