Vzkriesený supertím s medzinárodnou súpiskou prekvapivo hladko triumfoval vo finále nad dánskym celkom Astralis.
Turnaj Intel Extreme Masters Sydney 2018 v CS:GO s celkovou dotáciou $250,000 privítal začiatkom mája v impozantnej Qudos Bank Aréne 16 tímov z celého sveta, ktoré si to v rozpätí týždňa rozdali o ligotavú trofej a finálovú prémiu $100,000.
Slovenské farby v Austrálii hájili Martin „STYKO“ Styk hrajúci v drese nemeckej organizácie mousesports a Ladislav „GuardiaN“ Kovács, ktorý sa mohol s FaZe Clanom radovať z celkového víťazstva. GuardiaN zároveň zaslúžene získal prestížne ocenenie najužitočnejšieho hráča turnaja, keď z finálového zápasu vzišiel s hodnotením 1.28 a pozitívnym skóre +25. GuardiaNovu dominanciu na turnaji potvrdzuje aj jeho celkové prvenstvo v štyroch ďalších kategóriách.
Najlepšie čísla a štatistiky si pripísal v celkovom skóre (KDD +104), počte zabití s AWP (254), počte killov s AWP za jedno kolo (0.52) a v počte otváracích fragov (72). V ďalších piatich tabuľkách sa umiestnil v TOP 5, pričom v kategórii celkového počtu zabití skončil tesne druhý (396) za svojim bosnianskym spoluhráčom Nikola „NiKo“ Kovačom (399). GuardiaN sa tak môže pochváliť prvým titulom MVP vo farbách FaZe a celkovo siedmym v jeho doterajšej kariére.
„Víťazstvo na turnaji Grand Slam ma samozrejme teší. Popri Major šampionátoch to má pre nás najväčšiu hodnotu. Už to je nejaký čas čo sme sa naposledy mohli tešiť z turnajového víťazstva. Bol to ťažký deň a ťažký zápas. Sú to však skvelé pocity,“ povedal GuardiaN v pozápasovom rozhovore pre HLTV.
Diváci v Sydney spoznali svojho šampióna po napínavom, no výsledkovo hladkom finále, v ktorom sa stretli hviezdami nabité mužstvo FaZe Clan a v dobrej forme hrajúca dánska zostava Astralis. Prvé dve mapy sa rozhodli až v predĺžení, keď po počiatočnom pohodlnom vedení na Cache predviedli hráči FaZe rozporuplný druhý polčas a dovolili tak Dánom dotlačiť mapu do predĺženia, ktoré sa však skončilo 19-17 v prospech neskorších víťazov. V mape č. 2 (Overpass) bola nadstavba ešte napínavejšia, keď FaZe dokázal triumfovať až po 42 kolách (22-20).
Tretia mapa Train predstavovala pre Astralis jedinečnú šancu dostať sa späť do zápasu. Vlakové depo totiž rozhodne nepatrí medzi obľúbené destinácie hráčov FaZe. V úvodnom dejstve sa tieto predpoklady jednoznačne potvrdzovali. Dánske mužstvo si vypracovalo priepastný náskok 10-0, no potom začal úradovať GuardiaN. Jeho víťazný 1V3 clutch naštartoval FaZe Clan k nevídanému výkonu, keď jeho hráči dokázali otočiť nepriaznivý stav mapy a napokon zvíťaziť 16-14.
Najväčším prekvapením turnaja bol čínsky celok TyLoo, ktorý sa prekvapivo umiestnil na lichotivom 3. mieste. V semifinále podľahlo ázijské mužstvo neskoršiemu víťazovi Faze Clan 1:2 na mapy. Bolo to vôbec prvýkrát, čo tento tím stál vo dverách finále Grand Slamu po tom, ako ovládol skupinu A víťazstvom nad domácimi miláčikmi Renegades. Nikdy predtým sa čínskemu tímu nepodarilo uchmatnúť mapu gigantom z FaZe.
Najbližšie bude môcť elita CS:GO dokázať svoje kvality v rámci finále siedmej sezóny ESL Pro League, ktoré sa uskutoční medzi 15. a 20. májom pod žiarivým slnkom Dallasu.