Nedávno som čítal zaujímavú štatistiku istej (dnes zámerne nemenovanej) spoločnosti so spotrebnou elektronikou, ktorá podľa zámorského merítka definovala segment takzvaných powerbaniek ako prežitok odsúdený na nevyhnutný zánik. Okamžite, ako som sa nad podobnou predstavou hlbšie zamyslel, prišla mi celá táto vízia – údajne podložená aj vierohodnou anketou – ako nelogická hlúposť. Zvlášť dnes, keď najmodernejšie telefóny po jednom dni fungovania sotva lapajú po dychu a kde povolanie mnohých z nás odrezalo od vyhriateho pohodlia vlastného domu. Domu s neobmedzeným prísunom elektrickej energie a tak veľkej hromady káblov s rôznymi prípojkami, že by to stačilo na unikátnu gumovú rohožku do kúpeľne. Dajme však teraz proroctvá okolo prípadného pochovania všetkých externých akumulátorov bokom a poďme si spoločne prezrieť výhody a nevýhody najnovšieho zástupcu v tejto sekcii, ktorý nesie známe logo Trust.
Táto holandská firma pôsobiaca na trhu už viac než tridsaťšesť rokov dokázala opäť nazrieť do bohatej studnice interných skúseností s takzvanou energiou do vrecka, čoho výsledkom je nový zástupca série Primo s kapacitou 20 000 mAh a funkciou bezdrôtového nabíjania. Pri takto vysokej zbernici energie sa, pochopiteľne, treba pripraviť na istú formu nekomfortu, zvlášť pri preprave vo vrecku bežných nohavíc (na bermudy rovno zabudnite). Nové Primo totiž váži 440 g, čím vás odsudzuje na niekoľko scenárov v zmysle transportu. Máte možnosť si okolo pása uviazať tradičný kus predlžovacej šnúry a zabiť takpovediac dve muchy jednou ranou, alebo túto tehličku umiestniť kamkoľvek do priestorov bundy, prípadne ruksaku. Výhoda okolo podobných ústupkov je však, samozrejme, spätá hlavné s počtom nabití telefónu a iných zariadení. Práve v prípade mobilných telefónov deklaruje výrobca celých osem cyklov dobitia, ktoré vám powerbanka údajne má byť schopná zaručiť. Pokúšal som sa tento proklamovaný fakt hlbšie overiť v praxi, rovnako ako aj na krabičke uvedených a čo do PR sloganu oveľa lákavejších 92 hodín prevádzkovej energie na jedno nabitie samotnej powerbanky, avšak pravdepodobne sa opäť potvrdila istá miera účelového zavádzania a skreslenia.
Za akých podmienok to dokáže?
Aby sa vám podarilo naplniť všetky tie na oko lákavé popisky z prebalu tohto produktu, je nutné spadať do úzko profilovaného nastavenia tak, aby ste sa zmestili do tabuliek. Nechcem tu teraz tvrdiť, že táto vysoko kapacitná powerbanka nie je schopná vás podržať vždy, keď je elektrina nedostatkovým tovarom, v každom prípade jej ideálna prevádzková funkcia závisí od niekoľkých zásadných faktorov. Do nich som sa so svojím zariadením Samsung Galaxy Note 10 ale nedokázal ani náhodou dostať, a práve tento telefón mi nové Primo nabilo vždy len šesťkrát, pričom podľa inak prehľadného ukazovateľa stavu energie ostalo v banke ešte zopár percent šťavy. Keďže som však k celej testovacej vzorke neprišiel ako úplne prvý novinár, je dosť možné, že sa vplyvom predchádzajúcej zlej manipulácie s ňou samotný výrobok jemne degradoval. V prípade takéhoto scenára sa, samozrejme, výrobcovi musím aspoň touto záložnou cestou čiastočne ospravedlniť. Vráťme sa ale späť k opisu jasne overených a deklarovaných funkcií. Dôvod, prečo by ste mohli chcieť práve túto externú nabíjačku, môže spočívať v prítomnosti certifikátu na Qi, teda bezdrôtového nabíjania. To, mimochodom, funguje pohodlne aj cez obal široký 3 mm, takže nie je nutné mobil neustále vyzliekať ako seba u obvodného lekára.
V zmysle dizajnu sa tu nemáme veľmi o čom rozprávať. Primo vyzerá ako dva centimetre široká doštička v tmavočiernom prevedení a jeho skelet je z tvrdeného plastu s protišmykovým povrchom. Ide o nenápadný, ale zároveň funkčný dizajn, ktorý zariadenie podrží aj pri menších pádoch. Jediné tri vstupy nájdete na spodnej hrane prístroja, kde je priestor venovaný konkrétne klasickému USB-A, USB-C a jednému Micro-USB. Tieto brány (až na USB-A) fungujú obojsmerne a je cez ne teda možné dobíjať aj samotnú powerbanku. Samozrejmosťou je prítomnosť ochrán ako poistka na prebitie, preťaženie, skrat a prehriatie. V prípade, ak sa nakoniec rozhodnete investovať svoje peniaze práve do tejto vysoko kapacitnej powerbanky, vedzte, že v balení na vás čaká len jeden jediný a tradične aj dosť krátky USB-C kábel. Pri cene atakujúcej momentálne hranicu štyridsiatich eur to je s ohľadom na Qi certifikáciu a celkovo vysokú kapacitu viac ako rozumná investícia, treba však pre tohto takmer pol kilogramového kamaráta nájsť ideálne miesto na transport. Keďže som ho sám využíval hlavne na rýchle doplnenie šťavy pre svojho drona alebo záchrannú brzdu u umierajúcej konzole Nintendo Switch, je jasné, že nebol prvou ani poslednou nadváhou na mojom tele. S oboma menovanými zariadeniami nemal, mimochodom, väčší problém a dokázal ich viac než tri razy naplniť, a to až po samotný okraj.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Trust Primo Wireless Powerbank
- Kategória: Ostatné
- Šírka: 78 mm
- Výška: 162 mm
- Hĺbka/hrúbka: 24 mm
- Hmotnosť: 440 g
- Farba: čierna
- Orientačná cena: 40 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust
Technické špecifikácie
- Kapacita: 20 000 mAh
- Určené pre: Mobilný telefón
- Vstupný konektor: MicroUSB, USB-C
- Výstupný konektor: USB-A 1x
Korekcia: Marián Paulíny