Gamesite.sk
    Facebook Instagram YouTube X (Twitter)
    Gamesite.sk
    Facebook Instagram YouTube Threads
    • HERNÉ NOVINKY
      • PC
      • PlayStation
      • Xbox
      • Nintendo
      • Mobil
      • Hardvér
    • TECHNOLÓGIE
    • RECENZIE
      • Herné recenzie
      • Hardvérové recenzie
    • HRY
      • Adventúrne
      • Akčné
      • Bojové
      • Fantasy
      • Historické
      • Hororové
      • Open world
      • Pretekárske
      • Role-playing (RPG)
      • Sandbox
      • Športové
      • Stealth
      • Strategické
      • Strieľačky
      • Survival
      • Vojnové
    • PODCAST
    • KOMENTÁRE
    • TEMATICKÉ ČLÁNKY
    • OSTATNÉ
      • Generation Magazín
      • TV a multimédiá
      • PR článok
      • GAMESITE NEWS
    Gamesite.sk
    Domovská stránka » RECENZIA: MSI GS66 Stealth – Vysoký výkon, vysoká cena, veľký potenciál, ale…
    Hardvérové recenzie Recenzie 8 Minúty čítania

    RECENZIA: MSI GS66 Stealth – Vysoký výkon, vysoká cena, veľký potenciál, ale…

    Daniel PauliniDaniel Paulini20.09.2020
    Zobraziť galériu (28)
    Zdieľať
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit

    Herný notebook už dávno nemusí byť hrubý ako stredoveké almanachy, ani nemusí vážiť toľko, čo malá chladnička. Vďaka posunom na poli technológií, či už ide o výkonnejšie, no na energiu menej náročné komponenty, miniaturizáciu iných súčiastok, či prechod od plastových šasi k naozaj odolným kovovým zliatinám, prémiové herné notebooky dokážu uspokojiť aj tých najnáročnejších používateľov. Teda až na ceny, nakoľko tie sú pri naozaj top kúskoch vždy astronomické. Spoločnosť MSI si po dobre adresovanej kritike pri modeli GS65 vzala viacero vecí k srdcu a nový model GS66 prináša rad vylepšení. A keďže sa u nás v redakcii práve tento model, dokonca v jednej z najvyšších konfigurácii zastavil, neváhal som a pustil som sa do jeho testovania.

    Modely z MSI radu Stealth vždy vynikali medzi konkurenčnými výrobkami. Respektíve, ako ich meno už napovedá, vynikali svojím nevynikaním. Stealth je totiž utajenie, a hoci vždy išlo o herne zamerané kúsky, často nebol problém ich ukryť medzi kancelársky vyzerajúcimi zariadeniami. To však vôbec nemusí byť zlé, nakoľko nie každý potrebuje do celého sveta kričať, akým veľkým hráčom je.

    300 Hz obrazovky ako nový high-end štandard

    Nie som si úplne istý, prečo sa monitory s 240 a 300 Hz obnovovacou frekvenciou objavujú častejšie v notebookoch ako pri stolných počítačoch, no brániť sa im určite nebudem. Tam, kde v minulosti stačili 120 či 144 Hz monitory je dnes 240 a 300 Hz novým štandardom. Avšak na to, aby bol takto rýchly monitor aj plne využitý, treba naozaj vysoký výkon, menej náročnú hru alebo najlepšie kombináciu oboch týchto faktorov. Predsa len aj na stolových počítačoch majú karty ako RTX 2080, 2080 Super či 2080 Ti problém presiahnuť 200 snímok za sekundu pri graficky náročnejších tituloch. Pre hry ako CS:GO, Trackmania či iné, kde na každom FPS záleží, bude rýchly monitor v spojení s dobrou grafikou a procesorom darom z nebies.

    Zobraziť galériu

    Tenký a príjemný na používanie

    GS66 Stealth sa radí medzi tenšie notebooky, no nedá sa o ňom povedať, že by bol kompaktný alebo ľahký. S 15.6-palcovou obrazovkou a hrúbkou 2 cm bude pasovať do každého batohu, no váha niečo cez dva kilogramy bude pri dlhšom nosení naozaj citeľná. To je však daň za výkonné komponenty, ich masívne chladenie, obrovskú 99.9 Wh batériu a prémiový pocit, ktorý GS66 Stealth sprostredkováva. Klávesnica je na tomto notebooku naozaj príjemná na používanie, teda aspoň, čo sa pocitu pri písaní týka. O trochu horšie je na tom ergonómia zo stránky rozloženia klávesov, ktorá je zameraná hlavne na hráčov, a preto napríklad veľké tlačidlo CTRL v ľavom spodnom rohu posunulo medzerník viac doprava a pravé tlačidlá CTRL a FN natislo k sebe. Pri používaní mi mierne prekážal aj jednoriadkový Enter a veľkým čiernym bodom, najmä pri 15.6-palcových zariadeniach je aj absencia numerickej klávesnice.

    Zobraziť galériu

    Je však pravda, že vďaka jej odstráneniu môžu byť tlačidlá o niečo väčšie ako tradične a pri hraní či písaní tohto textu na GS66 Stealth som bol schopný pozorovať menej preklepov ako na iných notebookoch. A čo sa mierne odlišného rozloženia týka, po dvoch týždňoch testovania som si naň už takmer kompletne zvykol a myslím, že s navyknutím naň nebudú mať problém ani potenciálni budúci majitelia. Čo sa ale MSI podarilo naozaj na jednotku, aj s povestnou hviezdičkou, je touchpad. Ten síce nemá dedikované tlačidlá pravého a ľavého kliknutia, avšak je široký až 14 cm a vysoký 6.5 cm. Áno, nie je to žiadny priamy konkurent zariadení od spoločnosti s ovocím, ale oproti tradičným touchpadom na herných notebookoch je to naozaj príjemná zmena. Touchpad perfektne zaznamenával všetky pohyby a dotyky, samozrejme, až na dotyky a pohyby na samotných krajoch dotykovej plochy a pristihol som sa, že na ňom oveľa častejšie používam gestá viacerých prstov, nakoľko fungovali zakaždým a počítač ich vždy správne detegoval.

    Moderná konektivita áno, múdre rozloženie už nie

    Keď sa pred pár rokmi na trhu objavili notebooky, ktoré konečne inteligentne presunuli väčšinu veľkých a najviac používaných konektorov do zadnej časti notebooku, moje srdce plesalo šťastím. Je totiž naozaj nepríjemné snažiť sa užívať si na notebooku nejakú hru s limitovaným priestorom na stole, či už doma alebo na LAN párty, neustále narážať do konektoru myši, nabíjacieho adaptéru či iného zariadenia. Veľa spoločností aspoň presunie tieto porty na ľavú stranu (ospravedlňujem sa všetkým ľavákom, no ste v menšine), no kvôli chladeniu a rozloženiu iných komponentov sa jednoducho aj na pravej strane notebookov často nejaké konektory nájdu. Pri GS66 Stealth sú to, nanešťastie, porty, do ktorých sa pripínajú väčšinou rozmernejšie káble. Naľavo sa teda nachádza konektor napájania, Thunderbolt 3 konektor, HDMI 2.0 a USB 3.1 Gen2 Typ A.

    Zobraziť galériu

    Na pravej (podľa mňa dôležitejšej strane) je kombo audio konektor, USB-C, ďalšie dva USB 3.1 Gen 2 Typ A a na záver plnohodnotný RJ45 konektor pre 2.5Gb Killer Ethernet. Kto vlastní kvalitnejšie slúchadlá, najmä tie cez celé uši značiek ako Sennheiser či Audio-Technica vie, že ich konektory sú vždy masívne. Nehovoriac o LAN kábloch či nutnosti pripojiť nejaký USB kľúč a myš zároveň. A zážitok z hrania je instatne horší. Na zariadení tiež absentuje akákoľvek čítačka SD kariet a prekvapivo na ňom nie je ani slot na kensington zámok, samozrejmosťou je však najnovšia bezdrôtová komunikácia za pomoci WiFi 6 AX.

    To naozaj najlepšie od Nvidie a to najlepšie, čo má v ponuke Intel

    GS66 Stealth je dostupný v rade konfigurácií, s grafickými kartami Nvidia RTX od 2060 Super až po 2080 Super (všetky s Max-Q dizajnom), avšak v každom je procesor Intel Core i9. Nami testovaná konfigurácia sa mohla pochváliť 32 GB RAM, grafickou kartou RTX 2080 Super Max-Q a na záver aj procesorom Intel Core i9-10980HK s ôsmimi jadrami a šestnástimi vláknami. Papierovo je táto konfigurácia naozaj nadupaná, nakoľko zatiaľ nie sú výkonnejšie mobilné grafické karty, ako RTX 2080 Super (hoci Max-Q) a 32 GB RAM by nemalo byť limitom ani pri tých najnovších, či najmenej optimalizovaných hrách. Kde sa nachádza menší kameň úrazu, je procesor. Hoci sa už pýši menom v tvare desiatej generácie, ide o ďalší s refreshov 14 nm architektúry. Iba podotknem, že tá prišla s procesormi radu Skylake v roku 2015.

    Zobraziť galériu

    Preto je síce naozaj úctyhodné, že sa inžinierom z Intelu podarilo vyrobiť mobilný 8-jadrový procesor s 16. vláknami a aj jeho takty nie sú vôbec zlé. Intel udáva základný takt 2.4 GHz a TurboBoost až 5.3 GHz, čo sa naozaj zapáči mnohým hráčom, avšak toto sú papierové čísla. Pri normálnom používaní v reálnom svete je možné očakávať Turbo takty pri využívaní jedného jadra skôr na hodnotách od 4.4 do 4.9 GHz. A pri zaťažení všetkých jadier sa takt procesora hýbe v okolí 3.7 GHz. Tieto čísla nie sú príliš tragické a na mobilné procesory stále dobré, avšak plný potenciál tohto notebooku by bol využitý skôr v hrubšom notebooku s ešte agresívnejším chladením. Preto sa mi osobne táto konfigurácia s RTX 2080 Super a i9 procesorom príliš nepáčila a oveľa viac by som si vedel predstaviť lacnejší i7, schopný využiť svoj potenciál naplno.

    Bleskurýchly displej, farebná klávesnica a fajn zvuk

    Zrak, hmat a sluch sú naozaj dôležité schopnosti, ktorými ľudia disponujú. Pre potešenie zraku MSI v tomto notebook ponúka monitor s 300 Hz obnovovacou frekvenciou. Matný IPS panel s označením B156HAN12.0 od spoločnosti AU Optronics ponúka okrem 300 Hz frekvencie, rozlíšenie 1920×1080 pixelov, kontrast 1500:1 a maximálny jas na hodnotách okolo 310 nitov. 100 % pokrytie sRGB spektra je fajn, hoci profesionálov neohúri, no stále ide o IPS panel, takže farby sú oproti TN a VA panelom vždy o jednu úroveň vyššie. Pri 300 Hz obnovovacej frekvencii a silnej grafickej karte nie je synchronizácia snímok až taká dôležitá, takže absencia G-Syncu síce mierne zamrzí, no nie je žiadnym koncom sveta. Na druhej strane by sa koniec sveta možno dal dobre animovať na klávesnici, ktorou GS66 Stealth disponuje a ktorú som už mierne spomínal.

    Zobraziť galériu (28)

    Nie, nie je natoľko zlá, že by kvôli nej mal nejaký svet skončiť, práve naopak, odhliadnuc od mierne netradičného rozloženia bolo jej používanie nadmieru príjemné. Ale ide o klávesnicu poháňanú Steelseries softvérom, vďaka ktorému je možné nastaviť podsvietenie každého jedného tlačidla. A kto by sa teda veľmi nudil, by s ňou zvládol možno aj animovať nejaké zaujímavé video. Do tretice všetko dobré, pre sluch v MSI do GS66 Stealth osadili reproduktory, ktoré nehrajú priamo dole, do stola alebo nôh, na ktorých je notebook položený, ale zvuk vypúšťajú cez škáry na vrchnej časti. Ich umiestnenie v prednej časti notebooku však nie je úplne najšťastnejšie, pretože pri mojom testovaní a najmä hraní FPS hier moja dlaň často blokovala ľavý reproduktor, nakoľko som mal prsty položené na klávesoch WASD.

    Softvér a bonusový softvér

    Počítače a notebooky od rôznych výrobcov často ponúkajú programy, vďaka ktorým sa dajú nastaviť alebo prispôsobiť podľa vlastných predstáv. MSI s modelom GS66 ponúka svoj MSI Dragon Center, v ktorom sa dajú nastavovať nielen prvky ako úroveň výkonu a rýchlosť ventilátorov, ale aj monitorovať stav systému, meniť nastavenia obrazovky a nastavovať zálohovanie. Nachádza sa v ňom aj Mystic Light, čiže možnosť nastavovať RGB podsvietenie pripojených zariadení kompatibilných s týmto programom. No na prispôsobenie klávesnice si treba spustiť program Steelseries Engine 3. Ten však neposlúži iba na nastavenie podsvietenia klávesnice, no je v ňom možné vytvárať a upravovať makro príkazy.

    Zobraziť galériu

    Galéria

    Zobraziť galériu

    Naše hodnotenie

    MSI GS66 Stealth je top. Nielen, čo sa týka komponentov a ceny, ale aj po stránke prémiového a kvalitného spracovania. Jediných pár chybičiek, ktoré som si na tomto notebooku počas jeho testovania všimol, je menej tradičné rozloženie klávesnice, horšie umiestnené porty na pravej strane a škáry reproduktorov. Mierne smutný pocit mám aj z použitia silného procesora a jeho následného nevyužitia na 100 %. Ale monitor s 300 Hz frekvenciou, silnou grafikou, príjemnou klávesnicou a, na herné notebooky obrovským s touchpadom, z GS66 Stealth robia napriek prémiovej cene stále zaujímavú voľbu.

    Klady

    • skvelý a veľký touchpad
    • obstojná výdrž batérie
    • kvalitné celokovové telo
    • IPS panel s 300 Hz frekvenciou
    • Thunderbolt 3

    Zápory

    • nevyužitý procesor
    • netradičné rozloženie klávesnice
    • porty zavadzajúce na pravej strane
    • vysoká cena

    Informácie o produkte

    MSI GS66 Stealth

    MSI GS66 Stealth 2020

    • Kategória: Notebooky
    • Šírka: 3583 mm
    • Výška: 248 mm
    • Hĺbka/hrúbka: 183-198 mm
    • Hmotnosť: 2100 g
    • Farba: čierna
    • Orientačná cena: 3700 €
    • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

    Web

    Technické špecifikácie

    • Operačný systém: Windows 10 Pro
    • CPU: Intel Core 10980HK (8 jadier, 2.4GHz, TB 5.3GHz, HyperThreading)
    • RAM: 32GB DDR4-2666 dual-channel
    • Grafická karta: Nvidia GeForce RTX 2080 Super Max-Q
    • Displej: 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300Hz
    • Úložný priestor: 2 TB NVMe SSD (WD SN520)
    • Podsvietená klávesnica: Áno, RGB LED
    • Konektory: 3xUSB 3.2 Gen 1, 2xUSB-C (1xUSB-C, 1xThunderbolt 3), HDMI
    • Ďalšie konektory: RJ-45 (LAN), Audio kombo jack
    • Čítačka SD kariet: Nie
    • Bezdrôtová komunikácia: Wi-Fi 6 + Bluetooth v5.1
    • Batéria: 99.9 Wh
    • Číslo modelu: 10SGS-256CZ
    • Záruka: 2 roky

    Korekcia: Marián Paulíny

    GS66 msi stealth
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit Email

    Súvisiace články

    ROG Pelta
    Hardvérové recenzie

    RECENZIA: ROG Pelta – Nie je to preklep?

    15.06.2025
    Elden Ring Nightreign
    Herné recenzie

    RECENZIA: Elden Ring Nightreign – Noci sa už nebojím

    14.06.2025
    Kia EV3
    Hardvérové recenzie

    RECENZIA: Kia EV3 – Mestský ekoinfluencer

    14.06.2025

    Odporúčané hry

    Tenchu 2: Birth of the Stealth Assassins

    Tenchu 2: Birth of the Stealth Assassins

    Tenchu: Stealth Assassins

    Tenchu: Stealth Assassins

    Tomb Raider: The Angel of Darkness

    Tomb Raider: The Angel of Darkness

    Syphon Filter 2

    Syphon Filter 2

    MaxMMA.sk

    Hashtag.sk

    Najčítanejšie za týždeň

    Máte v mobile jednu z týchto aplikácií? Okamžite ju vymažte – kradne kryptomeny cez Google Play!

    09.06.2025

    Tieto hry majte určite v hľadáčiku, pretože vyzerajú skvelo

    10.06.2025

    Totálne fiasko umelej inteligencie: ChatGPT prehral šach s počítačom s procesorom z 1977 – a to na plnej čiare!

    11.06.2025

    Generation Magazín

    Stiahnuť
    magazín Generation 162
    Gamesite logo
    • Redakcia
    • Kariéra na Gamesite.sk
    • Partneri
    • Kontaktný formulár
    Facebook Instagram YouTube Threads
    Gamesite logo mobil
    • Redakcia
    • Kariéra na Gamesite.sk
    • Partneri
    • Kontaktný formulár
    Facebook Instagram YouTube Threads

    Píšte vyššie do určeného pola a stlačte Enter pre vyhľadávanie. Pre zrušenie vyhľadávania stlačte Esc.