Základom spokojného počítačovania je… Dobrý zdroj. A výkonné komponenty. A kvalitná matičná doska. Ale dôležitou súčasťou je, samozrejme, aj chladenie. Akokoľvek výkonné komponenty pri privysokých teplotách jednoducho stratia výkon, alebo sa nedajbože vypnú, prípadne spáchajú seppuku saunou. Dobré chladenie procesora je preto často vyzdvihované ako jedna z najdôležitejších oblastí pri stavaní počítačov. A to nielen pre bezpečné fungovanie, ale aj potenciálne zisky výpočtového výkonu. Do redakcie nám zavítal chladič od spoločnosti SilentiumPC s názvom Fortis 5 ARGB, ja som preto neváhal a dal mu čo preto pri testoch aj bežnom používaní.
Niektoré počítače naozaj potrebujú vodné chladenie, no správne vybrané a kvalitné vzdušné chladenie sa dokáže postarať o drvivú väčšinu procesorov a oproti zákazkovým vodným či AIO chladičom ponúka rad výhod. Zo vzdušného chladiča sa vám totiž nikdy neodparí voda, neriskujete poškodenie, ak prestane fungovať pumpa a ani záplavu elektroniky, ak odíde nejaké tesnenie. Odhliadnuc od pár nebezpečenstiev, ktoré sa spájajú s ťažkými chladičmi, nárazmi či nešetrnou prepravou, je to najhoršie, čo sa pri vzdušnom chladiči môže stať, že prestane fungovať ventilátor, pričom ten je väčšinou jednoducho nahraditeľný za zlomok ceny nového chladiča. Hor sa teda na zrecenzovanie SilentiumPC Fortis 5 ARGB.
Obal a jeho obsah
SilentiumPC Fortis 5 ARGB sa radí k chladičom strednej váhy a rozmerov. Nie je to žiaden drobček ako Intel stock chladiče, ale zase nekonkuruje ani behemotom od značiek ako Noctua, Scythe či Arctic. Vonkajší obal na prednej strane znázorňuje samotný chladič a celkovo je ladený do kombinácie bielej a čiernej a s veľkým písmom, takže pôsobí príjemne moderne. Vnútri obalu sa nachádzajú dve krabičky – jedna s príslušenstvom na inštaláciu, druhá s Fluctus ARGB 140mm ventilátorom – brožúrka s informáciami a pod nimi samotný chladič. Čo sa príslušenstva týka, v malej krabičke je ho vcelku dosť. Od úchytov na všetky možné platformy, malej tuby s teplovodivou pastou, uťahovacieho kľúča, úchytov pre dva ventilátory (čo poteší, keďže v balení je len jeden ventilátor, ale majitelia si môžu časom dokúpiť druhý, prípadne osadiť svoj vlastný) až po konvertor ARGB na 3pin RGB plus RGB ovládač.
Prvé dojmy a spracovanie
Po vybalení poteší Fortis 5 ARGB úctyhodnou váhou takmer 1 kilogram, čo je často samo o sebe znakom dobrého výkonu pri chladení. Chladič je celý v lesklom kovovom prevedení, ponúka až šesticu „heatpipe“, teda chladiacich výmenníkov prepájajúcich miesta, kde sa chladič dotýka procesora s rebrovaním. To je hliníkové a presne prispôsobené pre 140mm ventilátory. Poteší asymetria chladiča, vďaka čomu je možné ho nainštalovať aj do systémov, kde sú osadené 4 aj vyššie RAMky. Dotyková plocha, ktorá dosadá na samotné procesory, je medená, čo pomôže pri výmene tepla, avšak uvítal by som možno lepšie spracovaný povrch, ktorý nevyzerá úplne vyleštene, čo môže, naopak, ublížiť chladiacim schopnostiam.
ARGB a jednoduchosť inštalácie
Mať možnosť zapnúť si v počítači z času na čas podsvietenie je fajn. To je teda aspoň môj názor, je mi jasné, že iní ľudia radi ohurujú známych aj neznámych doma či na LAN párty vianočnými stromčekmi. Fortis 5 ARGB preto ponúka nielen ARGB ventilátor (Fluctus ARGB 140 mm, 300-1400 otáčok), ale aj podsvietený kryt chladiča s vyrezaným logom SilentiumPC, všetko, samozrejme, s náležitými káblikmi, ktoré je možné zapájať v sérii a ktoré by si mali rozumieť s všetkými používanými softvérovými riešeniami, teda ASRock Polychrome Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion a MSI Mystic Light.
Po stránke jednoduchosti inštalácie je možné samotný chladič k matičnej doske pripevniť bez väčších ťažkostí v priebehu pár minút. Obával som sa však faktu, že v SilentiumPC použili na prichytenie ventilátorov podobný systém, ktorý ma ešte stále prenasleduje v snoch (skôr nočných morách) vždy, keď som niekomu odporúčal, prípadne sám kúpil a inštaloval chladiče Arctic Freezer 34 eSports Duo. Tenké kovové drôty, ktoré treba simultánne „zakvačiť“ do ventilátora a následne do chladiča, nie sú ten najjednoduchší systém, no pri tomto chladiči to fungovalo prekvapivo bezbolestne. Palec hore, SilentiumPC, že sa hádam nebudem budiť obliaty studený potom a kričať pritom, že mám príliš veľké prsty na prácu v počítačových skrinkách.
Testovanie
SilentiumPC Fortis 5 ARGB bol otestovaný najprv na Intel platforme, no následne aj s procesorom AMD Ryzen 7 5700g. Teplota okolia sa pohybovala medzi 20 a 22 stupňami Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách a používaní profesionálnych programov.
Galéria
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
SilentiumPC Fortis 5 ARGB 2022
- Kategória: Chladenie
- Šírka: 159 mm
- Výška: 144 mm
- Hĺbka/hrúbka: 107 mm
- Hmotnosť: 835 g
- Farba: čierna/strieborný
- Orientačná cena: 50 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SilentiumPC
Technické špecifikácie
- Číslo modelu: SPC308
- Podporované Intel CPU: Intel LGA 2066/2011-v3/2011/775/1366/115*/1200
- Podporované AMD CPU: AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1
- Materiál chladiča - Hliník/Meď
- Rozmery ventilátorov - 140mm
- Počet ventilátorov - 1 (1 v balení, podporované 2)
- Rýchlosť ventilátorov - 300 ~ 1400 RPM (PWM) ± 10%
- Konektory - 4 pin PWM + 2x3 pin ARGB
- Záruka – 6 rokov
Korekcia: Marián Paulíny