Bol som to práve ja, kto sa v minulom roku toľko rozplýval nad nečakanou kvalitou vtedajšej vlajkovej lode, na našom trhu novej, značky vivo. Ak si dobre spomínam, z mojich prstov dokonca padali výrazy ako najlepší fotomobil súčasnosti a vlajková loď hodná obdivu. V recenzii som neváhal predmetnému telefónu udeliť maximálnu možnú známku aj s medailou a sám som k tomu celému dodal, že netuším, kam sa o rok vivo chce posunúť, keďže tú povestnú dokonalosť práve dosiahlo. Vývoj hardvéru však napreduje v nezadržateľnom tempe a to, čo bolo pred rokom unikátne, dnes už aj vďaka snahe mnohých firiem dávno neplatí. Spoločnosť vivo preto musí skúšať naplniť nové očakávania a v ostro sledovanom segmente prémiových telefónov tlačiť na pílu zase o kúsok viac než v minulom roku. Výsledkom jej snahy je nedávno vydaný nástupca X80 Pro, ktorého kvality si spoločne rozoberieme.
Ešte než začneme, musím upozorniť na skutočnosť, že okrem X90 Pro vydalo vivo aj verziu X90 Pro+, avšak tá sa na náš trh, nanešťastie, nepozrie. Držme sa preto toho, čo si môžeme aj reálne zobrať do rúk. Ja som posledný mesiac takto činil s konfiguráciou 12 GB RAM lomka 256 GB internej pamäte (cena cca 1 100 eur) verzie X90 Pro. Po otvorení veka štvorcovej krabice, ktorá má svojou povrchovou úpravou navodiť pocit, že si kupujete šperk a súčasne vás má pripraviť na materiál použitý pri tvorbe zadnej časti mobilu samotného, na vás vyskočí viac ako bohatá výbava. Okrem telefónu ide o adaptér s výkonom 120 W a s USB-C slotom, príslušnú kabeláž a ako bonus transparentný gumový obal. Predtým, než prejdem k opisu dizajnu a celkového spracovania konštrukcie, určite je dobré spomenúť, že ako u X80 Pro, tak aj pri jeho nástupcovi využilo vivo úzku spoluprácu s nemeckou spoločnosťou Zeiss špecializujúcou sa na produkciu optiky, čo má zároveň priamu spojitosť s kvalitou fotomodulov, ktoré som tak velebil aj minulý rok.
Jedinečný šperk
Odporcov zaoblených hrán v prípade veľkých mobilných telefónov asi nepoteším, keďže výrobca od tohto neupustil ani tentokrát, ak si však pri výbere mobilu dávate pozor na to, aby ste siahli po unikátnom a jedinečnom dizajne, tak X90 Pro je tým pravým orechovým. Zadnú časť vnímam naozaj ako hardvérový šperk, keďže vizuál krásne rámcuje tenký lesklý pásik s nápisom „Extreme Imagination“, nad ktorým sa vypína pýcha už spomínanej spolupráce medzi spoločnosťami vivo a Zeiss. Proporčne výrazný fotomodul kruhového tvaru, ktorý odkazuje na ďalekohľad, je ako ostrovček uprostred čierneho mora plného rias – drsná textúra na imitácii kože krytu bola zo strany strojcov geniálny nápad a celá tá metafora so šperkovnicou razom nabrala reálne kontúry.
Hmotnosť zariadenia je 215 gramov a hoci ide o telefón s takmer 7-palcovou obrazovkou a s extrémne vystúpeným fotomodulom, držať ho v ruke je radosť. Tlieskam za ten balans a istotu, ktoré sa tu podarilo dosiahnuť, ale, samozrejme, stále platí, že predmetná vlajková loď je z kategórie tých väčších a keď si ju zasuniete do nohavíc, nie je šanca, aby ste na ňu zabudli. Hrúbka v mieste fotoaparátu je 14 mm a mimo neho klesá na úroveň 9 mm. Rám šasi je z hliníka a na jeho pravej strane môžeme nájsť tradičnú trojicu fyzických spínačov, pričom zásuvka pre USB-C kábel sa nachádza dole a hornú hranu si uzurpoval už druhý nápis, ktorý vám odkazuje, že máte čo dočinenia s profesionálnym náradím na fotografovanie. O tomto tvrdení by sme mohli polemizovať, ale ako doplnenie onoho šperku je to vlastne úplne v PoRiadku. Apropo, zariadenie má certifikát odolnosti IP68, čiže sa nemusíte obávať, keď vám padne do záchoda, prípadne do vedra s pieskom.
Nastal čas porovnávať. Vivo X90 Pro prichádza s AMOLED panelom s rozlíšením 2800 x 1260 px, skákaním medzi úrovňou 60 a 120 Hz, so slušným jasom niekde okolo 1 300 nitov a hustotou pixelov 453 na jeden palec. Vivo X80 Pro malo v tomto smere všetky parametre posadené vyššie a ak dám bokom skutočnosť, že jeho nástupca zvláda lepšie potláčať nechcený efekt modrého svetla, papierovo mal navrch práve predchodca. Napriek tomu sa na obrazovku pozerá viac ako dobre, výška jasu stačí aj na boj s ostrejšími slnečnými lúčmi a všetky súčasné HDR štandardy dostanete pekne podané, a to aj v Netflix aplikácii. A čo je pod kapotou? Pri prémiových telefónoch sa automaticky očakáva, že svojím výkonom budú sekundovať bežnému pracovnému notebooku, čo nové vivo zvláda naplniť. Máme tu čip MediaTek Dimensity 9200 (4 nm), ktorý spolupracuje s 12 GB operačnou pamäťou a úložiskom UFS 4.0 (keďže absentuje slot pre microSD karty, mimo 256 GB úložiska sa musíte spoľahnúť už len na Cloud). Spoločne zvládajú náročné operácie bez toho, aby si používateľ všimol akékoľvek nechcené spomalenie, pričom počas testu som to patrične overil aj cez komplikovanejšiu postprodukciu videí a obrázkov.
Najväčšie mínus?
Model X80 Pro bol vybavený ultrasonickým 3D snímačom odtlačkov prstov, vďaka čomu sa vstupovanie do mobilu realizovalo behom milisekúnd s chybovosťou na úrovni priemernej manželky. Je preto smutné, že vivo sa rozhodlo do nasledovníka vložiť len bežný snímač a jednu z dôležitých predností minulého modelu tak odsunuli na bok. Nechcem, samozrejme, tvrdiť, že tento spôsob biometrie je diametrálne horší než predchádzajúci, ak už však ochutnáte z tej proklamovanej dokonalosti, ťažko sa vám vracia o pár schodov nižšie. Testovaná vzorka beží na Android trinástke s nadstavbou Funtouch 13, ktorá sa nesnaží veci nijako komplikovať, ba dovolím si tento operačný systém priblížiť termínu čistý Android. Treba si však dávať pozor, koľko energie spotrebovávajú niektoré aplikácie spustené na pozadí, najmä tie, ktoré vlastne ani v bežnom režime nebudete využívať. Výdrž batérie s kapacitou 4 870 mAh sa v prípade testu dokázala pri intenzívnej záťaži dostať na hranicu jedného dňa a pri bežnej prevádzke dokonca na dva dni. Veľkou výhodou je bezdrôtové tankovanie energie pri výkone 50 W a už spomínané káblové s výkonom do 120 W. Práve káblom ste schopný dostať sa na polovicu kapacity batérie už za desať minút nabíjania.Prepracovali sme sa k poslednému a zároveň asi najsilnejšiemu argumentu, prečo by ste o zaobstaraní telefónu vivo X90 Pro mali reálne premýšľať.
Ten extrémne veľký fotomodul je totiž viac než len na vypichovanie očí. Oproti X80 Pro síce ide o chudobnejšiu výbavu, keďže nám tu absentuje päťnásobný optický periskop a gimbalová stabilizácia, avšak stále môžeme hovoriť o dostatočnom prémiovom efekte. Hlavnou hviezdou je jeden palec veľký snímač, ktorý má u nás v ponuke len konkurenčné Xiaomi 13 Pro. Vďaka nemu viete do svojich obrázkov dostať variabilnosť v zmysle hĺbky celkovej ostrosti a aspoň čiastočne vyrovnať ten stále pretrvávajúci nepomer medzi zrkadlovkou a prémiovým telefónom. Roztiahnutejší snímač znamená väčšiu priepustnosť svetla a preto aj výrazné navýšenie kvality nočných snímok, resp. obrázkov v zle osvetlených lokalitách. Sotva by ste dnes našli mobil, ktorý by vedel lepšie fotiť práve v noci. Rozprávať sa potom o vysokej kvalite za denného svetla, kde si hardvér umne pomáha dodatočnou úpravou, je už asi úplne zbytočné – živé farby, pestré detaily a chuť hrať sa s nastavením. Potenciál v rámci zberu videozáznamov ide trocha nižšie (predchodca má jeden z mnohých plusových bodov aj v tomto), hoci stále tu máme možnosť zaznamenávať 8K pri 24 fps / 4K pri 60 fps a Full HD 60 fps v rámci selfie snímača.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Vivo X90 Pro 2023
- Kategória: Mobilné telefóny
- Šírka: 7453 mm
- Výška: 16407 mm
- Hĺbka/hrúbka: 934 mm
- Hmotnosť: 215 g
- Farba: čierna
- Orientačná cena: 1100 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Vivo
Technické špecifikácie
Základné parametre
- Uhlopriečka displeja: 6,78"
- Rozlíšenie displeja: 2800 × 1260
- Operačný systém: Android
- Konfigurácia kariet: Dual SIM
- Slot na pamäťovú kartu: Nie
- Rozlíšenie zadnej kamery: 50 Mpx
- Rozlíšenie prednej kamery: 32 Mpx
- Funkcie: Rýchle nabíjanie, Bezdrôtové nabíjanie, Čítačka odtlačkov prstov v displeji, Podpora MMS, OTG, Rýchle bezdrôtové nabíjanie, Reverzné bezdrôtové nabíjanie
- Rok predstavenia: 2023
Typ zásuvky
- Krajina: Česko, Slovensko, Maďarsko, Nemecko, Rusko, Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko
Konštrukcia
- Typ: Dotykový displej
Displej
- Uhlopriečka displeja: 6,78" (17,22 cm)
- Typ displeja: AMOLED
- Vlastnosti displeja: Adaptívna frekvencia
- Obnovovacia frekvencia displeja: 120 Hz
- Jemnosť displeja: 452 PPI
- Svietivosť displeja: 1 300 Nits
- Pomer veľkosti displeja k telu: 93,53 %
Fotoapará
- Typ fotoaparátu: Širokouhlý
- Počet objektívov zadného fotoaparátu: 3 ×
- Počet objektívov predného fotoaparátu: 1 ×
- Rozlíšenie hlavného zadného fotoaparátu: 50 Mpx
- Svetelnosť zadného fotoaparátu: f/1,75
- Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu: 50 Mpx
- Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu: f/1,6
- Rozlíšenie makro fotoaparátu: 12 Mpx
- Svetelnosť makro fotoaparátu: f/2
- Rozlíšenie predného fotoaparátu: 32 Mpx
- Svetelnosť predného fotoaparátu: f/2,45
- Maximálna svetelnosť: f/1,6
- Maximálne rozlíšenie videa: 7680 × 4320 (8K Ultra HD)
- Podporované rozlíšenie videa: 1080p 240fps, 720p 480fps
- Funkcie fotoaparátu: Prisvetľovacia dióda
- Zaostrovanie: Hybridné laserové ostrenie (LAF), Automatické zaostrovanie
Výdrž a výkon
- Kapacita batérie: 4 870 mAh
- Používateľsky vymeniteľná batéria: Vstavaná batéria
- Max. výkon drôtového nabíjania: 120 W
- Max. výkon bezdrôtového nabíjania: 50 W
- Operačná pamäť: 12 GB
- Vnútorná pamäť: 256 GB
- Značka procesora: MediaTek
- Počet jadier procesora: 8 ×
- Frekvencia procesora: 3,05 GHz (3 050 MHz)
- Označenie procesora: MediaTek Dimensity 9200 5G
Komunikácia a porty
- Konektory: USB-C
- Bezdrôtové technológie: WiFi, Bluetooth, Infraport, GPS, NFC, Galileo
- Dátové služby: 5G, LTE (4G), UMTS/CDMA (3G), GSM/GPRS (2G)
- Senzory: Digitálny kompas (magnetický senzor), Pohybový senzor (akcelerometer, G-senzor), Gyroskop, Svetelný senzor, Senzor priblíženia (proximity)
- Typ hlavnej SIM karty: Nano SIM
- Typ vedľajšej SIM karty: Nano SIM
- Verzia Bluetooth: 5.3
- Frekvencia LTE: 2600 MHz, 2500 MHz, 2300 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 850 MHz, 800 MHz, 700 MHz
Obsah balenia
- Príslušenstvo v balení: Nabíjačka (adaptér s káblom)
Software
- Verzia operačného systému: Android 13
- Nadstavba: Funtouch OS
Korekcia: Marián Paulíny