Čínsky výrobca prevažne cenovo dostupných mobilných telefónov Xiaomi, nám už dávnejšie poslal na test nové verzie svojej aktualizovanej modelovej série Redmi Note 12 a dnes si povieme trochu viac o 12 Pro 5G verzii.
Bohaté balenie
Xiaomi už štandardne nezoštíhľuje obsah balenia, a preto vám po odklopení veka od krabičky Redmi Note 12 Pro 5G skončí v rukách nielen samotné zariadenie, ale aj transparentný plastový obal, už z továrne nalepená fólia na displeji, USB-A/USB-C kabeláž, adaptér, spinka na slot pre dve SIM karty a jednu microSD kartu a manuál. Tam, kde iní výrobcovia do balenia svojho prémiového telefónu v hodnote ojazdeného auta dnes už nedávajú ani chlp navyše, tak Xiaomi sa stará o všetko to, čo ich verná sorta zákazníkov očakáva – dúfajme, že im to vydrží čo najdlhšie. Dominantou prednej časti je dozaista 6,67 palcov veľký AMOLED displej s tradičným priestrelom pre selfie kameru s rozlíšením 16 Mpx – produkuje priemerné snímky, a to aj za jasného dňa. Po rozžiarení panelu si dozaista všimnete výraznejších čiernych okrajov, avšak nejde o nejaký zásadný nedostatok, najmä ak si uvedomíte, v akej cenovej relácii sa tu pohybujeme. Mobil má plastový chrbát, a logicky, z plastu je aj celý jeho rám. Cez to všetko pôsobí na dotyk príjemne a dobre sa drží aj v stredne veľkej dlani. Zadná strana ďalej obsahuje vyvýšený foto modul s trojicou snímačov a jedným LED prisvietením, ktorý sa snaží navonok pôsobiť ako keby bol zo skla, avšak pri bližšom ohmataní si uvedomíte, že ide rovnako o plast.
Na pravej hrane sa nachádza dobre fungujúca čítačka odtlačkov prstov a hore, teraz príde prekvapenie, môžete nahmatať záhadnú dierku odkazujúcu na dobu dávno minulú – teraz príde malé literárne okienko:
Za siedmimi horami, za siedmimi dolami a za siedmimi infarktmi, bola raz krajina, kde sa nepoužívala žiadna bezdrôtová technológia. V tejto zemi dávno zabudnutej, kde si ešte vedeli vážiť ľudský dotyk, sa taká hudba počúvala zásadne pomocou archaických káblových slúchadiel. Keďže miestny kráľ chcel zachovať dobre fungujúce zvyky a sám odmietal technologickú modernu, zakázal vstup všetkým predajcom zvrátenej technológie nesúcej skratky BT a Wi-Fi. Práve v tomto kraji sa preto najviac využíval slot pre 3,5 mm jack, ktorým si tamojšia omladina cestujúca do školy deň čo deň skracovala čakanie na dostavník počúvaním najnovšieho albumu skupiny…
Doba skutočne nezadržateľne napreduje. Pred pár rokmi by bolo priam nemysliteľné, aby ste si pri telefóne za pár drobných, ak to tak môžem povedať, dopriali pohľad na AMOLED panel s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Nový Note 12 Pro je však dôkazom pokroku, keďže okrem krásnych a plynule servírovaných obrázkov ponúka aj dostatočné rozlíšenie 2 400 x 1 080, čo je skutočne ďalšou zásadnou prednosťou uvedeného modelu. Svietivosť na hranici 900 nits je dostatočná aj pre používanie vo vonkajších scenériách.
Operačným systémom je v tomto prípade trinástka Android okorenená nadstavbou na MIUI 14. Mohli by sme sa v tomto prípade rozprávať zas raz o tom, ako tieto výrobcom korigované riešenia v praxi skutočne fungujú, ale mám pocit, že posledné Xiaomi telefóny, a to aj z oveľa drahších cenových kategórií, nám jasne potvrdili, že fungovanie nie je problém. Problémom je skôr užívateľská ochota sa v tom celom lepšie vyznať a mať chuť si daný operačný systém prispôsobiť k svojim potrebám. Za mňa; Xiaomi sa naďalej snaží svojich zákazníkov potešiť množstvom užitočného softvéru a aj u vyššie opisovaného telefónu to celé funguje tak ako má. Aby však MIUI 14 bežalo ako dobre naolejovaný stroj, potrebuje mať aj dostatočný výkon. V tomto konkrétnom prevedení ide o MediaTek Dimensity 1080 doplnený o 8 GB RAM.
Pod plastovým krytom sa nachádza batéria s kapacitou 5 000 mAh, ktorá bola schopná pri bežnom využívaní systém podržať v chode viac než dva dni. Vďaka pribalenému adaptéru s výkonom 67W je možné batériu doplniť do polovice behom štvrť hodinky. Na samotný záver som si nechal kvalitu fotoaparátov. Je paradoxné, že nami už dávnejšie testovaná 4G verzia Redmi Note 12 je voči 5G v tomto ohľade na tom papierovo o niečo lepšie (o dva Mpx konkrétne). Každopádne hlavný snímač s 50 Mpx je nasledovaný 8 Mpx ultra širokouhlým snímačom a zbytočnosťou v podobe 2 Mpx na makro. Najlepšie výsledky logicky lezú práve z hlavného snímača, a to počas ideálneho vonkajšieho svetla. Akonáhle sa opona zatiahne, nastáva dosť očakávaný efekt degradácie, aj keď interiérové foto zvláda zachrániť schopná umelá inteligencia. Ostrosť, podanie farieb a kontrast idú viac či menej ruka v ruke a pochybujem, že sa na tejto planéte nájde niekto, kto by od mobilu v tejto cene očakával niečo viac – to sa týka aj zachytávania videa, ktoré si môžete dopriať maximálne v 4K pri 30 fps.
Akokoľvek si Xioami už dávno necháva za svoju prémiovú triedu mobilov rázne zaplatiť, jednou nohou naďalej ostáva vo vodách cenovo výhodných želiez. Model Redmi Note 12 Pro v 5G prevedení je toho jasným dôkazom, keďže ponúka slušnú IP ochranu, výborný AMOLED panel s vysokou obnovovacou frekvenciou, pekný dizajn, priemerný fotoaparát a rovnako tak slušnú batériu.
{zootable: 1599 }