- Ubisoft čaká veľmi náročný rok 2025 spôsobený sériou komerčných neúspechov
- V tomto roku sa rozhodne o budúcnosti francúzskeho vydavateľstva
Ubisoft zažil absolútne katastrofálny rok 2024 plný komerčných neúspechov, zrušených hier a poškodenia reputácie. Situácia je tak kritická, že koncom roka sa už celkom nahlas hovorilo o tom, že vydavateľstvo môže mať nového majiteľa, ktorý tam konečne uprace. Prešli však sviatky a nič sa neudialo a preto je na mieste otázka, čo sa deje s Ubisoftom?
Presne na túto otázku priniesol odpovede Insider-Gaming. Podľa ich zdrojov panuje v Ubisofte napätie, ktoré je previazané s plánovaným vydaním Assassin’s Creed Shadows.
Hop alebo trop?
Koncom minulého roka sa hovorilo o tom, že Ubisoft by mohol odkúpiť čínsky Tencent, no podľa nových informácií sa zatiaľ nič také nestalo. Kameňom úrazu je totiž pozícia rodiny Guillemot v budúcnosti. Zakladatelia Ubisoftu sa svojej pozície nechcú vzdať a Tencent pochopiteľne nemá záujem o odkúpenie vydavateľstva, kde by nemali hlavné slovo. Navyše, práve rodina Guillemot je priamo zodpovedná za stav v ktorom sa Ubisoft momentálne nachádza a preto dáva zmysel, že Tencent by ich chcel čo najskôr postaviť nabok.
Efektívne sa tak v súčasnosti čaká na vydanie Assassin’s Creed Shadows. Ak bude hra komerčne úspešná, tak to posilní snahu rodiny Guillemot v odpore voči prevzatiu spoločnosti a nasmeruje Ubisoft k možnej reštrukturalizácii v podobe súkromnej spoločnosti. Ak však hra komerčne zlyhá, tak to posilní argumenty Tencentu a vystaví Ubisoft do tak komplikovanej finančnej pozície, že rodina Guillemot asi nebude mať na výber. Zdroje potvrdili webu Insider-Gaming, že predobjednávky Assassin’s Creed Shadows sú na vysokej úrovni, aj keď nižšie ako v prípade Assassin’s Creed Valhalla.
Zamestnanci sú nespokojní
Ubisoft ani zďaleka nie je idylickým miestom na prácu. Čo potvrdzuje fakt, že iba 15-20% zamestnancov vyjadrilo v internom prieskume dôveru súčasnému vedeniu. Ubisoft síce spustil interné vyšetrovanie na nájdenie dôvodov, prečo sa spoločnosti nedarí, no nakoľko vyšetrovací tím obsahuje až 5 členov rodiny Guillemot, tak sa neočakávajú žiadne veľké zistenia a ani zmeny.
Z pohľadu hráčov sú problémy Ubisoftu celkom jasné. Neefektívne naháňanie trendov, ktoré viedlo k zrušeniu veľkého množstva hier, idiotské nápady, ktoré nikdy nemali šancu priniesť spoločnosti peniaze (NFT iniciatíva, odchod zo Steamu) a hlavne šialene dlhé vývojové cykly niektorých hier s niekoľkými reštartmi vývoja, ktoré stáli stovky miliónov dolárov ako Skull & Bones či Beyond Good & Evil 2.
Rozhodujúci rok so svetlou budúcnosťou?
Ak sa Ubisoft nebude chcieť vzdať v prospech Tencentu, tak jednou z možností je premeniť spoločnosť na súkromnú. To si však pravdepodobne bude vyžadovať veľké škrty a to hlavne čo sa týka počtu zamestnancov. Ubisoft v súčasnosti zamestnáva viac ako 19 tisíc zamestnancov. To by mohlo ovplyvniť vývoj veľkého množstva projektov, ktoré má Ubisoft vo vývoji. A práve tie by mali stabilizovať finančnú situáciu Ubisoftu.
Okrem spomínaného Assassin’s Creed Shadows Ubisoft vyvíja aj Splinter Cell Remake, Far Cry 7, Assassin’s Creed Codename Hexe, Assassin’s Creed Black Flag Remake, Ghost Recon (Project Over), Prince of Persia: The Sands of Time Remake. Tieto hry by mali doraziť do konca 2026.
Následne tu sú The Division 3, Rayman Remake, Assassin’s Creed Remake (Stardust), ďalšia Assassin’s Creed hra, Beyond Good & Evil 2, Project U, Project Scout (Battle Royale hra), Project Alterra (hra inšpirovaná sériou Animal Crossing) a Project Maverick (Far Cry extrakčná strieľačka). A samozrejme hromada ďalších.
Každopádne, Ubisoft čaká naozaj kritický rok, kde si spoločnosť nemôže dovoliť opakovanie 2024.