Asus Chromebit CS10: Tyčinka s ChromeOS

Asus Chromebit CS10: Tyčinka s ChromeOS

 

Mini počítače, ktoré na prvý pohľad skôr pripomínajú väčšie USB alebo USB modem, Intel uviedol už začiatkom tohto roku.

Musíte uznať, že išlo o výrazný krok vpred v oblasti miniaturizácie a integrácie jednotlivých komponentov. Príklad z Intel Compute Stick si zobral Asus a uviedol Chromebit CS10.

Asusu sa podarilo všetky komponenty vtesnať do tela, ktorého rozmery sú 12,3 × 3,1 × 1,7 cm a váha len 75g. O výkon sa stará čipset Rockchip RK3288-C, ktorý poháňa aj chromebook Asus C201. Skladá sa zo štvorjadrového procesoru a grafického akcelerátoru Mali T-764, ktorý dokáže prehrať H.264 video až v 4K rozlíšení, no je otázne, či to Asus využije. Neznámou je takt štyroch jadier čipsetu, ktorý je ale zrejme nižší ako referenčných 1,8GHz kvôli horšiemu odvodu tepla.

ChromebitCS10 je chladený pasívne a Asus ho odporúča používať v priestoroch, kde teplota nepresahuje 35 stupňov Celzia. 2GB operačnej pamäte sú pre nenáročné prehliadanie internetu viac než dostačujúce, no ak patrríte medzi používateľov, ktorí majú súčasne otvorených viac ako 10 kariet, môžete spozorovať mierne spomalenie chodu systému.

Poteší prítomnosť plnohodnotného USB 2.0 portu, ktorý dokáže dodávať 500mA prúd, no zároveň zamrzí, že interná 16GB eMMC pamäť sa nedá rozšíriť pamäťovými kartami. Chromebit CS10 taktiež nepodporuje napájanie prostredníctvom HDMI portu a preto ho budete musieť pripojiť k externému 18W zdroju, ktorý naznačuje, že TDP čipsetu nie je práve najnižšie. Zariadenia s ChromeOS ponúkajú najnovšie bezdrôtové štandardy a ani Chromebit CS10 nie je výnimkou. Takže dvojpásmová MIMO WiFi 802.11 ac a Bluetooth 4.0 sú samozrejmosťou.

Chromebit CS10 je dostupný na vybraných trhoch, kde Slovensko zatiaľ nepatrí, za 85 amerických dolárov.

Zdroj: anandtech.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk