AMD na CES 2016: Polaris, AM4 a ďalšie novinky

AMD na CES 2016: Polaris, AM4 a ďalšie novinky

 

AMD počas CES predstavilo architektúru ďalšej generácie grafických kariet, budúcu CPU platformu AM4, nový boxovaný chladič Wraith, či nový FM2+ APU procesor.

Hádam najväčšie oznámenie od AMD bolo predstavenie štvrtej iterácie GCN (Graphics Core Next) nazvanej Polaris. Nová architektúra bude podporovať HDMI 2.0a (a aj HDMI FreeSync), DisplayPort 1.3 a ako prvá bude podporovať aj 4K h.265 encode/decode. Grafické karty s touto architektúrou budú navyše vyrábané na 14nm FinFET technológii, čo by dokopy s novou architektúrou malo zapríčiniť najväčší skok efektivity v celej histórii AMD.

Neostalo však len pri slovách a AMD prekvapilo funkčným prototypom Polaris grafickej karty, ktorý si v porovnaní s NVIDIA GTX 950 viedol priam až neuveriteľne. Pri hraní Star Wars Battlefront na stredných detailoch, uzamknutých 60FPS a 1920x1080 rozlíšení spotreboval systém s NVIDIA kartou 140W a systém so spomínaným Polaris prototypom len 86W. Áno, nie je to super výkonná karta, ale je dosť pravdepodobné, že na trh najskôr dorazia low-endové a notebookové grafiky, podobne ako to spravila NVIDIA s kartou GTX 750Ti.

Ďalej bola predstavená aj nadchádzajúca platforma AM4, ktorá bude jedinou platformou pre celú škálu AMD procesorov vrátane CPU a APU (procesory s integrovanou grafikou) nadchádzajúcej CPU architektúry "Zen", s ktorou sa AMD plánuje vrátiť do segmentu vysokovýkonných procesorov a získať späť svoju konkurenčnoschopnosť s Intelom.

AMD takisto ukázalo svetu nový CPU chladič "Wraith". Je ohodnotený na 125W termálneho rozptylu (oproti 95W súčasného boxovaného chladiča) a je väčší a oveľa tichší ako súčasný boxovaný chladič. AMD nešpecifikovalo s akými procesormi ho bude možné dostať, ale je viac ako pravdepodobné, že pôjde o nový štandardný boxovaný chladič k najvýkonnejším procesorom na AM4 platforme. Vo videu nižšie si môžete pozrieť porovnanie hlučnosti tohto a súčasného boxovaného chladiča.

Počas CES bol tiež predstavený nový FM2+ APU procesor, A10-7890K. Ide však len o Godavari (Kaveri refresh) čip, teda v podstate A10-7850K s vyššími taktami. Tento čip bude mať 2 Steamroller moduly a 4 jadrá (2 jadrá pre 1 modul), 4MB L2 Cache, dvojkanálový DDR3 pamäťový radič s podporou až 2133MHz pamätí a Radeon R7 integrovanú grafiku s 512 stream procesormi. A10-7890K bude dosahovať Turbo frekvenciu 4,3GHz, no základná frekvencia procesoru a ani frekvencia grafickej časti neboli uverejnené.

Počas CES oznámilo AMD, že viacero výrobcov základných dosiek pracuje na novej generácii AM3+ a FM2+ dosiek. Tieto nové dosky by mali obsahovať USB 3.1 Gen2 a M.2 sloty pre SSD disky. Pridanie týchto moderných funkcií na tieto platformy je vítané, ale predaje FX či A-línie AMD procesorov to s najväčšou pravdepodobnosťou nezvýši.

Zdroj: PCPerspective, Anandtech

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk