Základné dosky ASUS pre procesory AMD Threadripper

Základné dosky ASUS pre procesory AMD Threadripper

 

ASUS predstavil základné dosky postavené na platforme AMD X399, ktorá je určená pre procesory Ryzen Threadripper s až 16 jadrami a 32 vláknami. Portfólio základných dosiek ROG (Republic of Gamers) a ASUS X399 zahŕňa modely navrhnuté pre užívateľov vyžadujúcich vysoký výkon, herných nadšencov a prosumer (professional & consumer).

Potenciál procesorov Ryzen Threadripper

AMD Threadripper predstavuje vysoko výkonný procesor pre stolové počítače. Využíva viac jadier, viac pamäťových kanálov a väčšiu šírku pásiem pre grafiku a úložisko než bežné desktopové procesory. Preto je určený pre užívateľov, ktorí vyžadujú vysoký výkon, kreatívcov, herných nadšencov a prosumer (professional & consumer). S až 16 jadrami a 32 vláknami zdvojnásobuje Threadripper výpočtový výkon najsilnejších stolových procesorov AMD. Zvládne komplexnú editáciu videí, 3D vykresľovanie, hranie hier a náročný multitasking a umožní využiť neuveriteľných 128 GB pamäte DDR4 SDRAM na jedinej doske. Radič PCI Express 3.0 sa môže pochváliť 64 jednotlivými linkami, z ktorých 60 je k dispozícii pre grafické karty, jednotky NVMe SSD a ďalšie periférne zariadenia. Disponuje ôsmimi portami USB 3.1 Gen 1. Ďalšie USB porty sú k dispozícii na postrannej čipovej sade, ktorá ponúka až šesť portov SATA a PCIe 2.0 liniek pre integrované zariadenia, ako napríklad sieťové pripojenie.

Chladenie podľa vašich potrieb

Všetky základné dosky ASUS X399 disponujú rozsiahlymi možnosťami pretaktovania a chladenia, ktoré sú k dispozícii ako v rozhraní UEFI, tak v softvérovej výbave. Základ tvorí funkcia 5-way Optimization, ktorá inteligentne pretaktuje systém a vyladí chladenia na základe individuálnych vlastností sledovaných komponentov. Začiatočníci môžu bez námahy optimalizovať celý počítač jediným kliknutím, zatiaľ čo skúsení používatelia si môžu prispôsobiť parametre ladenia tak, aby vyhovovalo ich špecifickým potrebám.

Vylepšenia základných dosiek sa dotklo aj dizajnu a štýlu dosiek. Výrazné monochromatické motívy predstavujú vhodný základ pre osvetlenie RGB. Modely ROG sú vybavené radom adresovateľných headerov. Každá LED dióda v adresovateľnej zostave môže byť ovládaná nezávisle, čím otvára cestu oveľa zložitejším svetelným efektom a možnostiam nastavenia. Obe rady základných dosiek sú súčasťou širokej platformy produktov Aura Sync, ktoré môžu synchronizovať farby a efekty naprieč celým systémom, od základnej dosky a grafickej karty až po periférne zariadenia a ďalšie komponenty.

Procesorom, ako je Threadripper, najlepšie vyhovuje kvapalné chladenie a základné dosky ASUS X399 sú na to uspôsobené. Ponúkajú vyhradený header pre čerpadlá a chladiče typu "All-in-one", takže ich inštalácia je jednoduchá a rýchla. Modely základných dosiek ROG sú zase vybavené headerom pre senzory prietoku a teploty chladiacej kvapaliny. Doska Zenith Extreme navyše ponúka konsolidovaný konektor pre vlastný monoblok. Inteligentná technológia FanXpert dokáže prispôsobovať rýchlosť jednotlivých ventilátorov na základe aktuálnych dát pripojených senzorov, vrátane teploty GPU na kompatibilných grafických kartách.

Pripojenie viac grafík pre VR výkon

Ďalším dôležitým atribútom platformy Threadripper je šírka pásma. Rozhranie PCI Express je pripravené pre pripojenie niekoľkých vysoko výkonných grafických kariet potrebných pre naozajstné herné a VR zážitky. Všetky základné dosky ASUS X399 podporujú pripojenie troch grafických kariet v zapojení SLI a CrossFireX. Model Zenith Extreme môže dokonca využiť aj štvrtú kartu pre extrémne posúvanie možností a ďalšie navyšovanie výpočtového grafického výkonu. Nové základné dosky disponujú technológiou SafeSlot - zosilneným slotom pre grafické karty, ktorý chráni ich konštrukciu kvôli hmotnosti GPU.

Threadripper je vybavený dostatkom PCIe portov pre jednoduché pripojenie viacerých NVMe SSD diskov priamo k CPU. Najrýchlejšie SSD disky sa môžu pri trvalých záťažiach prehrievať, čo vedie k poklesu výkonu v momente, kedy ho potrebujete najviac. Pre zlepšenie tepelných parametrov sú sloty M.2 na všetkých základných doskách ASUS X399 vybavené vlastnými chladičmi alebo umiestnené na doske priamo v dráhe prúdenia vzduchu. Okrem toho majú dosky porty U.2 pre káblové jednotky NVMe SSD odvodené z dátových centier.

Pre pripojenie externých zariadení slúžia porty USB 3.1 Gen 2 10 Gb / s - typu A, typu C priamo na čelnom paneli. Samozrejmosťou gigabitových sieťových pripojení sú spoľahlivé radiče Intel. Základná doska ROG Zenith Extreme však posúva konektivitu ešte ďalej. Prichádza nielen s 10Gb / s (10G) ethernetovou kartou, ale aj s Wi-Fi modulom 802.11ad. Nová generácie základných dosiek ASUS X399 prináša vylepšenia aj v oblasti audia, vrátane kodekov radu Realtek S1220 v kombinácii so zosilňovačom a prémiovými komponentami, ktoré vytvárajú neskreslený zvuk. ROG Zenith Extreme ide opäť o krok ďalej s ESS Sabre 9018Q2C DAC a ponúka kvalitu zvuku, ktorá konkuruje aj vybraným samostatným zvukovým kartám. Dosky ROG disponujú špeciálnymi softvérovými sadami Sonic Studio III a Sonic Radar III, rovnako ako podporou funkcie Sonic Studio Link, ktorá umožňuje virtuálny priestorový zvuk a ďalšie efekty v spojení s headsetmi HTC Vive alebo Oculus Rift VR.

Model ASUS X399-A sa bude v Česku a na Slovensku predávať za 8399 Kč, resp. 319 euro s DPH. ROG Zenith je už v predaji za 15 199 Kč, resp. 585 euro s DPH.

Zdroj: ASUS

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk