Facebook predstavil budúcnosť v ovládaní augumentovanej reality

Facebook predstavil budúcnosť v ovládaní augumentovanej reality

 

Aktivity na poli virtuálnej a augumentovanej reality od Facebooku môžeme sledovať dlhšie, teraz nám predstavili svoj prvý prototyp AR ovládača. 

A máme tu ďalší počin, ktorý by mohol podporiť stále viac a viac rozširujúci trend vo virtuálnej realite. A je to práve zápästný ovládač, ktorý je rozšírený o umelú inteligenciu a vstup nervového systému na interakciu s virtuálnou a augmentovanou realitou, teda AR a VR headsety. Inžinieri s FB nám predstavili prvú verziu tohto ovládača. 

Pre lepšiu predstavu, ako tento prototyp ovládača funguje, si predstavte, že ekvivalent klasického akčného tlačítka (napríklad ľavé ťuknutie na myši),je jednoduché gesto rukou, ako ohnutie palca. Toto ovládanie má byť veľmi jednoduché a hlavne intuitívne. A práve pre túto jednoduchú manipulácie, budete môcť napríklad vystreliť z virtuálneho luku, kde pocit streľby je umocnený spätnou haptickou odozvou (Mrk mrk Dualsense)

Keďže sa jedná len o prototyp, tak inžinieri s Facebooku hovoria, že v budúcnosti ich ovládač dostane pokročilejšie funkcie, ako je dotýkanie sa virtuálnych rozhraní objektov alebo ich interakciou ako je ovládanie objektov na diaľku. Pridanie virtuálneho rozhrania na komunikáciu akou je klávesnica, kde dokonca tvrdia, že písanie na takejto klávesnici má byť oveľa rýchlejšie ako na fyzickej.

Riaditeľ neuromotorických rozhraní v spoločnosti Facebook reality Labs dodal
“Keď neurónové rozhranie, pracuje správne - Kde nás čaká, ešte kopec práce aby to
tak bolo - Je, ako keby ste ovládli mágiu”

To, že Facebook investuje nemalé čiastky peňazí, práve do tejto technológií, nie je vôbec prekvapenie, keďže v roku 2014 prišla pomerne zaujímavá akvizícia s firmou Oculus VR, ktorá sa práve zameriavala na vývoj a výrobu VR headsetov. Facebook sa už viac krát nechal počuť, že tejto technológií verí a vidí v nej budúcnosť. K čomu práve takéto ovládače pochopiteľne veľmi napomôžu.

Okrem týchto controllerov, FB technology Labs pracuje aj na kontextovo uvedomelé rozhranie, pre AR okuliare. V preklade, rozhranie obohatené o umelú inteligenciu (Terminátor by vám o tom vedel porozprávať). Je to rozhranie určené pre ich vlastný rad okuliarov, ktoré predstavili v roku 2020 a majú vyjsť práve tento rok na trh. Pre milovníkov módy, tu budú modely aj značky Ray-Ban. Tešíme sa na cenovku :)

Facebook ale zdôrazňuje, aby si ľudia pod AR ovládačom nepredstavovali “Ovládanie pomocou mysle”. Funguje to na princípe elektromyografie, teda EMG (Technika na hodnotenie a zaznamenávanie elektrickej aktivity produkovanej kostrovými svalmi, díky Wiki).Tento elektrický prenos, ktorý prechádza cez zápästie, zaznamená senzor na ovládači a preloží ho do digitálneho rozkazu.

Pre lepšiu predstavu ako daný ovládač funguje, si môžete pozrieť TU

Zdroj: Theverge, FB
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk