Prestigio GeoVision 7777 - Recenzia

 

Navigácia, čierna skrinka, televízia, tablet. K tomu štipku čítačky kníh, 3G pripojenie na internet a FM transmitter pre lepší zvuk. Jednoducho ultimátne zariadenie, ktoré dokáže všetko a stojí málo peňazí. Sníva sa nám alebo to spoločnosť Prestigio dokázala?

 

Spoločnosť Prestigio bola založená v roku 2002 a patrí pod skupinu Asbis International, ktorá v súčasnosti sídli na Cypre. Portfólio produktov zahŕňa mimo iných aj GPS navigácie, DVR do automobilov, tablety a čítačky elektronických kníh. Všetky tieto zariadenia majú jedno spoločné – sú jednoúčelové. Preto si inžinieri povedali dosť a vytvorili naozaj multifunkčné zariadenie, s ktorým môžete robiť naozaj veľmi veľa. Chceme navigáciu? Áno. Chceme DVR do auta? Áno. Chceme tablet? Áno. Chceme televíziu? Áno. Štyrikrát áno pre 7-palcové multifunkčné zariadenie.

PRVÉ DOJMY

Po vybalení zo škatule vás ako prvé, okrem zariadenia samotného, nadchne štýlové puzdro. Precízne spracované čiernočervené puzdro, pravdepodobne z koženky, za ktoré by sa nemusela hanbiť spoločnosť, ktorá predáva oveľa drahšie zariadenia. Je veľmi príjemné na dotyk a máte chuť ho nosiť všade so sebou. Očividne zvyšuje hodnotu zariadenia. Už len samotné puzdro, ak by sme ho chceli kúpiť samostatne, by sme ohodnotili na 10 – 12€. Ďalšie príslušenstvo je taktiež bohaté, zahŕňa, samozrejme, nabíjačku, nabíjačku do auta, USB kábel, micro USB to USB redukciu, držiak na uchytenie zariadenia do auta pomocou prísavky na čelné sklo a stojan, ktorý slúži takisto na uchytenie do držiaka alebo samostatne na pozeranie TV vysielania – vytvára tak písmeno „A“. Krátka používateľská príručka aj v slovenskom jazyku a záručný list je samozrejmosťou. Mini CD obsahuje používateľskú príručku v elektronickej podobe a návod na obsluhu navigácie, avšak len v anglickom jazyku. Niekomu by mohli chýbať slúchadlá, ale tých už má každý doma kopu, preto sú dojmy zatiaľ veľmi pozitívne. Výrobca uvádza tento produkt ako navigáciu, ktorá obsahuje mimo navigovania aj veľa ostatných funkcií. Preto radšej budeme namiesto navigácie používať termín tablet, ku ktorému má zariadenie najbližšie.

VZHĽAD A DIELENSKÉ SPRACOVANIE

Tablet je celočierny a kvalitou spracovania je na vysokej úrovni. Nič nevŕzga ani sa neohýba. Z prednej strany má tablet len obrazovku o veľkosti 7 palcov a miesto na prednú kameru o rozlíšení 0,3Mpx. Na hornej strane nájdete ovládanie hlasitosti a multifunkčné tlačidlo zapnutia/vypnutia a uspatia/prebudenia tabletu. Z pravej strany sa toho nachádza najviac: integrovaný mikrofón, slúchadlový konektor, priestor na micro SD kartu (označenú TF Card) do veľkosti maximálne 32GB, čomu zodpovedá špecifikácia micro SDHC. HDMI výstup, micro USB port a napájací port sú na tablete už štandardom. Napájací port však nie je možné zdieľať s inými nabíjačkami, ktoré využívajú micro USB port – konektor je pravdepodobne proprietárny. Ľavá a dolná strana neobsahujú žiadne ovládacie prvky. Zo zadnej strany je už len 2Mpx kamera a reproduktor, ktorý by však mohol hrať hlasnejšie. Zadná strana je vrúbkovaná, preto ak prejdete nechtom po vrúbkoch, budete počuť ten známy zvuk. Tablet sa dobre drží v ruke, má rozmery 191,8×123×9,8mm a váha je primeraná veľkosti tabletu – 290g.

HARDVÉROVÁ VÝBAVA

Vzhľadom na cenu nemôžeme očakávať top parametre hardvéru súčasnosti. Prezradíme však, že tablet svoju prácu zvláda až na pár neočakávaných situácií s prehľadom. Spomínaný 7-palcový displej o rozlíšení 800×480 bodov nie je ani zďaleka „retina“, ale to by sme od neho ani neočakávali. Jednotlivé body boli viditeľné, avšak používaniu to neprekážalo. Čo na displeji zamrzí viac, sú pozorovacie uhly, ktoré oceníte asi najviac v aute pri navigácii. Je vidieť, že bol použitý jeden z lacnejších displejov. Srdcom tabletu je procesor od kórejskej spoločnosti Telechips, ktorá si licencuje Cortex A5 a s mnohými úpravami ho predáva pod označením TCC8925. Procesor je jednojadrový a dosahuje maximálne 1,2GHz. Sekunduje mu takisto licencovaný grafický čip Mali-400. Pamäť RAM sa vyšplhala na 1GB DDR3, čo umožňuje svižnejšie prepínanie medzi spustenými aplikáciami. Pamäť je o veľkosti 8GB, z ktorých 6GB môžete využiť. Bezdrôtovo sa môžete pripojiť pomocou Wi-Fi so štandardom b/g/n. Dá sa pripojiť aj pomocou USB 3G modulu, ktorý sa pripojí do USB redukcie. Podporované sú Huawei a ZTE. Tretí modul Vtion nie je pre naše siete štandardizovaný. Akcelerometer je už dnes štandardom, avšak nižšia cenová hladina už nedokázala do tabletu vtesnať Bluetooth, gyroskop, kompas alebo svetelný senzor. Presvetľovania dióda tak isto absentuje. Tabletu to neškodí, práve naopak, umožňuje mu držať cenu nízko. Doteraz by to bol len tablet, ale GPS čip z neho robí navigáciu. Stojan do auta, predná a zadná kamera z neho robí čiernu skrinku a DVB-T čip prenosnú televíziu. A to sú hlavné ťahúne tohto multifunkčného zariadenia! Nevraviac o FM transmitteri, ktorý vám uľahčí pozeranie televízie alebo ozvučenie navigácie v aute.

SOFTVÉROVÁ VÝBAVA

Po prvom spustení a nastavení sa na vaše povolenie stiahne niekoľko veľmi užitočných aplikácií, vrátane navigácie a DVB-T aplikácie. Bol som milo prekvapený, že už nemusím pri každom novom zariadení riešiť inštaláciu sociálnych aplikácií ako Facebook, Twitter alebo Instagram. Potešili aj aplikácie Skype, Office Suite alebo Angry Birds. Tablet bol ihneď pripravený na použitie. Niektoré aplikácie však potrebovali ihneď aktualizáciu. Tablet pracuje so systémom Android vo verzii 4.0.3 Ice Cream Sandwich vydaným koncom roka 2011. Aktualizácia samotného systému (nie OS Android) výrobcu na verziu 4.0.3 bola takisto k dispozícii a opravovala chybu v Obchode Play. Systém je kompletne v slovenskom jazyku (okrem chýbajúceho prekladu položky FM transmitter v Nastaveniach) vrátane rozpoznávania reči, klávesnica má však najbližšie k češtine. Slovenčina chýba, čo môže zamedziť písaniu odlišných písmen v rámci oboch jazykov.

TEST

Testovanie prebehlo či už v aute ako navigácia a čierna skrinka, ale aj ako DVB-T televízia a tablet. 

Navigácia:

Navigácia je poháňaná aplikáciou iGo Primo s tridsať dňovou bezplatnou aktualizáciou máp. Nie je to žiadna doživotná záruka na mapy, ale to ani nepovažujem za zápor, nakoľko určite nebudem mať tento tablet 30 či 40 rokov. Normálne tablet zastará do štyroch rokov, kedy si záujemca môže kúpiť nové zariadenie alebo za poplatok v priebehu rokov aktualizovať mapy. Z iných zariadení už navigáciu iGo poznám a považujem ju za jednu z najlepších na trhu, a to vzhľadom na široké možnosti nastavenia navigácie, dodatočné úpravy navigovania a prehľadnosť máp. Zároveň získavate aj mapy 45 krajín Európy priamo do aplikácie. Nastavenie navigácie prebehlo bez problémov a poskytla vodičovi informácie aj o náhradných trasách, prípadne o rýchlostnom limite. Vodiča v Bratislave doviedla do cieľa bez najmenšieho zaváhania.

Čierna skrinka:

Ak chcete naozaj pripevniť správne tablet o sklo auta, budete potrebovať trochu zručnosti. Odporúčam trochu trpezlivosti a takisto, aby tablet bol presne zachytený medzi čelným sklom a palubnou doskou, inak by sa tablet veľmi triasol a výsledné video by bolo horšej kvality. Využijeme aplikáciu Záznamy o jazde, ktorá však trpí zlým prekladom samotných tlačidiel. Nahrávate pomocou tlačidla Nastavenia, nastavujete pomocou tlačidla Navigácia atď. Preklad textu je pravdepodobne posunutý o jeden riadok nižšie. Nahráva sa v štyroch kvalitatívnych úrovniach v 1, 3, 5 a 10 minútových slučkách. Možné je nahrávať cez zadnú aj prednú kameru. Zamrzia horšie pozorovacie uhly a vyobrazenie čiernej je na nižšej úrovni, a to vzhľadom na použitú kameru. Preto budete mať pocit, že vidíte horšie na displej. Pre lepšie svetelné podmienky na displeji treba v Nastaveniach aplikácie maximalizovať svietivosť. Nahrávanie funguje zároveň aj so spustenou navigáciou.

DVB-T televízia:

Televízia v tablete je veľkým benefitom. Určite ju ocenia vodiči z povolania, prípadne taxikári pri čakaní na ďalšieho zákazníka. Takisto je vhodná aj ako televízia do kuchyne či na chatu. Podmienkou je dobrý digitálny signál a vytiahnutá anténa, nenápadne ukrytá v ľavej časti tabletu. Vyhľadanie staníc prebehlo bez problémov. Jednotlivé programy slovenských televízií mali aj dve frekvencie, preto sú v ponuke viackrát, ale len druhá z nich má dostatočne silný signál. Obraz sa občas trhol alebo rozpadol, čo prisudzujeme horšej kvalite signálu alebo sťaženým podmienkam vo vnútri budov. Celkovo má však televízia pekný obraz, ktorý je možné pozerať aj za jazdy autom. Tablet umožňuje navigovať, nahrávať videozáznam z jazdy a tiež umožní prenos televízneho signálu. Pred zasadením tabletu do kolísky držiaka vysuňte anténu – po nasadení už sa k nej nedostanete. 

EPG nevedelo prečítať slovenskú diakritiku a časovo bolo posunuté o dve hodiny. Problém je s nastavením času všeobecne. Buď máte čas správne v EPG a nesprávne na tablete, alebo naopak. Prepínanie televíznych kanálov prebieha bez väčšieho zdržania. Televízny záznam sa dá odfotiť, ale aj nahrávať, čo mnohí ocenia. Podsvietenie odporúčam mať na maxime, a to vzhľadom na nižšiu kvalitu displeja. Zamrzí zabudnutá podpora hardvérových tlačidiel hlasitosti – fungujú iba tie elektronické.

Tablet:

Pre nižšiu hardvérovú výbavu nie je ohrozená plynulosť práce na tablete. Prechody medzi obrazovkami hlavného menu sú svižné, ako aj prepínanie medzi jednotlivými spustenými aplikáciami. Dopomáha tomu 1GB pamäte, čo pri konkurencii s polovičnou veľkosťou môže predstavovať väčší problém. Pri spustení viacerých aplikácií a ich rýchlom prepínaní najmä hardvérovo náročných môžeme občas badať zatuhnutie, prípadne aplikácia prestane odpovedať. Nie je to však časté. 

Tablet svojím výkonom skončil tesne za Samsung Galaxy S, s počtom bodov 3516 v benchmarku AnTuTu. V teste Quadrant Standard skončil pod Samsungom Nexus S, s 994 bodmi. Napočítať do miliardy vie za niečo viac ako 72 sekúnd a „pí“ dokáže vypočítať za 4 sekundy na 10 tisíc desatinných miest. Podľa Boot Benchmarku sa tablet zapne za približne 91 sekúnd.

Určite poteší Knižnica Prestigio, kde nájdete platené aj bezplatné knihy v mnohých jazykoch aj vrátane slovenčiny a češtiny. Nájdete tu státisíce kníh, z toho viac ako sedem tisíc v slovenskom alebo českom jazyku. Čítanie na tablete, ktorý viete chytiť do jednej ruky a cestovať na zadnom sedadle na dovolenku, určite nie je na zahodenie. Hranie hier, ako Tap Tap Revenge 4 a Angry Birds, prebehlo plynulo bez zasekávania. Pre občasných hráčov máte už predinštalovaných 250 kartových hier v jednej aplikácii alebo šachy. Bez problémov využijete aj sociálne siete, mail či kalendár. Načítavanie internetových stránok v Prehliadači prebieha primerane dlho hardvérovým parametrom tabletu a grafickej zložitosti internetovej stránky.

Nepotešia však lacné kamery vpredu a vzadu. Fotky sú zašumené, s ťažkosťami vyvažovania bielej farby. Panoramatickú fotografiu ako-tak tablet zvládne, snímanie je však trhané. Zaujímavosťou je aj to, že nabíjačka nevie dodať do tabletu viac energie ako spotrebováva, preto pre nabitie musí ostať tablet bez interakcie.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Je to navigácia na steroidoch! Toto je očividné ihneď, ako vyskúšate všetky možnosti mutifunkčného zariadenia. K jednoznačným pozitívam patrí spojenie štyroch zariadení do jedného. Môžeme pripočítať ešte aj čítačku kníh. Ďalším pozitívom je odporúčaná cena 139€, ktorá je naozaj veľmi príjemná a približne súhlasí s ponukami internetových predajcov. Z negatív môžeme spomenúť kvalitatívne horší displej s horšími pozorovacími uhlami a občasné padanie aplikácií – pri používaní a prepínaní aplikácií, ktoré vyžadujú záťaž hardvéru. Hlasnejší reproduktor by takisto nezaškodil.

Konkurencia ponúka napríklad GoClever TAB T76GPSTV, ktorý je skoro rovnaký, avšak disponuje o 200Mhz nižším taktom procesora a polovičnou pamäťou RAM. Dvojnásobná operačná pamäť sa za mierny príplatok vzhľadom na multitasking určite oplatí, aj keď je skoro o 30% lacnejší. Zdatnejším konkurentom je Ferguson S3plus, ktorý je skoro navlas rovnaký ako recenzovaný tablet, ale používa navigačný softvér MapaMap (zdarma je len mapa Poľska) a z príslušenstva obsahuje navyše slúchadlá a externú anténu na príjem DVB-T signálu. O niečo málo má aj vyššiu kapacitu batérie (3500 vs 2900mAh). Cena je nižšia približne o 10 – 20%. Potenciálny kupujúci si už zváži, či dá prednosť mape celej Európy recenzovaného tabletu alebo dodatočnému príslušenstvu a o niečo väčšej batérii.

Až na pár nedostatkov, ktoré sú limitované nízkou cenou a tomu zodpovedajúcemu hardvéru, je Prestigio GeoVision 7777 jasná voľba pre vodičov ako osobných, tak aj nákladných áut, taxikárov a príležitostných divákov televízie na chate alebo v kuchyni. A k tomu je to ešte aj tablet pre všetkých. Uznanie za nápad od nás určite dostal.


 

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Prestigio GeoVision 7777
TYP: navigácia/tablet
Vyrobil: Prestigio
Cena: 139€
Produkt zapožicala spoločnosť: ASBIS SK
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

87%
 
Všetko v jednom za skvelú cenu
  Klady
  • multifunkčnosť zariadenia
  • svižnosť systému
  • knižnica Prestigio
  • FM transmitter
  • cena
  Zápory
  • pozorovacie uhly
  • občasné zasekávanie aplikácií
  • kamery
  • reproduktor
  • nedostatočné nabíjanie
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk