Lenovo ThinkPad Edge E531 - Recenzia

 

Odkedy Lenovo prebralo počítačovú divíziu od IBM v roku 2005, vždy sa pýšilo svojou ThinkPad Classic rodinou počítačov, ktorej úlohou bolo poskytnúť prémiovú kvalitu a výkon, hrdiac sa nad ostatnými značkami (tento dojem značne zrážala aj „prémiovo vysoká cena“, ale to je iná téma). 

 

O celých päť rokov, na CES 2010, Lenovo uviedlo na trh druhú sériu s názvom ThinkPad Edge, ktorá mala priniesť zákazníkom časť prémiových vlastností pôvodnej ThinkPad Classic rodiny za rozumnú cenu a so zopár kompromismi vo výbave. ThinkPad Edge tento rok zažíva už tretiu generáciu produktov a E531 je taktiež jedným z nich. Dokáže sa tento mainstreamový laptop udržať v mori konkurencie? Čítajte ďalej.

Začneme s tým, v čom E531 vyniká. Hneď na prvý pohľad, po otvorení notebooku, vám učaruje matný displej s 15.6“ (39,6cm) uhlopriečkou. Notebook môžete zohnať v dvoch variáciách, prvá obsahuje HD rozlíšenie (1366× 768) o svietivosti 200NIT, zatiaľ čo druhá, ktorú sme mali aj my k dispozícii, má fullHD rozlíšenie (1920×1080) o svietivosti 300NIT. Farebne je displej na veľmi dobrej úrovni, aj keď sa klasicky, ako väčšina Lenovo notebookov, nakláňa skôr k studenším farebným tónom, čo ale nie je žiadnou katastrofou. Pozeranie filmov a hranie hier je v podaní tohto displeja lahôdkou, skrátka neprídu ani ľudia, pracujúci v grafických programoch, miesta na prácu je viac než dosť. Jedinou nevýhodou sú malé pozorovacie uhly po bokoch, displej totižto neobsahuje IPS technológiu ako jeho drahší bratia z ThinkPad Classic série. Navyše, verziu s fullHD rozlíšením je možné zohnať aj s dotykovým displejom, čo už si ale tak trochu nevieme predstaviť, a to hlavne kvôli výdrži batérie. K tomu sa ale dostaneme neskôr.

Jeden z ďalších smerov, v ktorých E531 vyniká, je jednoznačne zvuk. Predošlým generáciám Lenovo notebookov bola častokrát vyčítaná nepostačujúca audio kvalita. Môžeme potvrdiť, že posledné roky sa Lenovo značne v tomto smere zlepšilo a E531 je so zvukovou kvalitou na veľmi vysokej úrovni, za čo môže Dolby Advanced Audio. Netvrdíme, že sa tento notebook môže rovnať vášmu 5.1 surround systému v obývačke, ale na pomery notebookov ide o zvukový výkon, ktorý je naozaj na úrovni.

E531 budí dojem elegantného notebooku o pár úrovní vyššie než naozaj je, od povrchových materiálov, cez použité kombinácie farieb až po samotný tvar. Samotný dizajn nehrá veľkú úlohu pri výkone, ale ak ste užívateľ, ktorý je v častom styku so zákazníkmi alebo len chcete urobiť dojem na kamošov, s týmto notebookom nebudete mať najmenší problém upútať pozornosť.

ThinkPad Edge E531 je napriek svojej veľkosti ľahký, váži len necelých 2,44 kg a radí sa medzi tenšie notebooky svojej generácie, čo prispieva k faktu, že sa ľahko prenáša. 

Výkon za rozumnú cenu. Skúšaný produkt sme prehnali cez PC Mark 7, ktorý preveril všeobecný výkon stroja a jeho výsledky si môžete pozrieť tu. Intel Core i5 procesor tretej generácie, grafická karta s 2GB VRAM od NVIDIA a 4GB pamäte a máte vystarané. Na tejto konkrétnej konfigurácii sme testovali Battlefield 3, ktorý sa držal na pevných 30fps v multiplayeri pri medium a zopár high nastaveniach bez jediného trhnutia, v rozlíšení 1920×1080. V singleplayeri by ste si mohli dovoliť zaťažiť systém aj viac pri strate zopár „frameov“, ale ako všetci vieme, v multiplayeri to musí všetko bežať ako hodinky. 

Týmto by zoznam plusov asi skončil. Od tejto čiary, dámy a páni, sa vezieme už len dole kopcom. Začneme hneď tým najpodstatnejším, a tým je výdrž batérie. Oficiálne hodnoty uvádzajú až šesť hodín pri zapnutom Safeguard Hardware Authentication. Samozrejme, že takéto číslo sa dá dosiahnuť len pri minimálnej záťaži na systém a môže skákať medzi rôznymi hodnotami, a to podľa používania. Čo sme ale určite nečakali, je, že nám notebook strelí na obrazovku tri a pol hodiny pri plnom nabití, keď sme len viedli videohovor cez Skype. Značnú časť výdrže batérie berie pre seba 15.6“ fullHD displej, ktorý sa pri plnom jase a plnom výkone notebooku stáva doslova požieračom energie. Po chvíli používania nasledovalo browsovanie internetu a jeden Google hangout. Batéria spadla ešte nižšie a časy sa drasticky znížili. V konečnom dôsledku je batéria v E531 veľkým sklamaním. Jediným pozitívom je, že obsahuje RapidCharge technológiu, čo znamená, že za 30 – 35 minút nabijete 80% batérie.

Plast, plast a zase raz plast. Nemali sme možnosť pozrieť sa do vnútra samotného notebooku, ale pevne veríme, že aspoň kúsok hliníku sa v ňom nachádza, inak budete nútení svoj prístroj strážiť lepšie ako vlastný život, ak sa má dožiť aspoň konca záručnej lehoty. Najväčšie pichnutie pri srdci nastalo, keď sme zistili, že aj pánty, držiace monitor sú, ako inak, z plastu. Otváranie notebooku nemôžete previesť jednou rukou, keďže je to jediný moment, kedy sa pánty "tvária", že sú riadne pevné, a pri takomto pokuse vám v ruke ostane akurát tak neotvorený notebook. 

Klávesnica je kapitolou sama o sebe. Zatiaľ čo určite poteší prítomnosť numerickej klávesnice na pravej strane a tlačidiel s funkciami vo vrchnom rade, ktoré dostali logickejšie a lepšie rozmiestnenie, táto klávesnica necháva v užívateľovi veľa vecí, o ktorých môže len snívať. Ide síce o Island keyboard, aký poznáte napríklad z najnovších ThinkPad a IdeaPad produktov, ale je to lacnejšia a menej výkonnejšia klávesnica. Prvý šok nastáva hneď pri dotyku , v momente zistíte, že ide o lacnejšiu verziu už vyššie spomínanej klávesnice. Ťažšie sa stláča a odozva nie je zrovna najlepšia. Na tento fakt sa dá zvyknúť a vašu prácu to nijak neovplyvní, no kto mal možnosť vyskúšať klávesnicu drahších Lenovo produktov, táto klávesnica vám akurát tak zanechá nepríjemnú príchuť v ústach.

Nový TouchPad je najviac kontroverzná záležitosť celého produktu. Pri každom z najnovších Lenovo produktov, ktorý sme mali možnosť vyskúšať, sú začiatky s TouchPadom prinajlepšom zvláštne. Zo začiatku sa ovláda veľmi ťažko, potom si naň ako-tak zvyknete, aj na rozloženie tlačidiel, no ku koncu vždy ďakujete za zachovanie TrackPointu, malej guľatej červenej bodky v strede klávesnice, už takého typického znaku ThinkPad produktov. Na druhú stranu perfektne dopĺňa celkový dizajn produktu, no jeho funkčná stránka je otázna a potrebuje viac času, aby ste si zvykli. Taktiež plne podporuje Windows 8 gestá, ktorých citlivosť a reakčný čas sme ale nemali možnosť vyskúšať, keďže nám zapožičaná konfigurácia mala nainštalovaný Windows 7.

Čo sa týka pripojiteľnosti, čaká vás klasická zostava portov, HDMI a VGA porty, vaše pamäťové médiá obslúži jeden z dvoch USB 3.0 portov a jeden Always-On USB 2.0 port, dopĺňaný 4-v-1 slote na SD karty, Smart Card Reader a na záver ešte Express Card 34mm slot. Zmena nastala v porte od nabíjačky, ktorý už nie je okrúhly, ale je obdĺžnikového tvaru a je súčasťou väčšieho portu, ktorý je špecifický výlučne pre niektoré Lenovo notebooky, keďže ide o ich vlastnú technológiu. 

Týmto portom môžete pripojiť OneLink Dock, čo je vlastne dokovacia “stanica”, ktorá obsahuje dodatočný počet portov pre vaše použitie, a hlavne slúži k “uprataniu” vašej pracovnej plochy na stole a odbremeňuje vás tak od neustáleho vypájania a zapájania množstva káblov. Takto môžete všetko nechať v OneLink Docku a jedným pripojením kábla nielenže nabíjate váš notebook, ale automaticky sú napojené všetky káble vedúce doň. OneLink Dock je nabíjaný cez 65W nabíjačku, čo oproti 90W nabíjačke, ktorá je dodávaná s notebookom, znamená, že sa môžu časy nabíjania jemne predĺžiť. OneLink Dock sa predáva samostatne a nie je súčasťou balenia E531.

Suma sumárum, ThinkPad Edge E531 nie je zlý produkt, má veľa vlastností hodných svojej ceny a pridáva aj niečo málo navyše. Otázkou ale ostáva, prečo sa Lenovo snaží nasilu meniť niečo, čo doteraz perfektne fungovalo, mení vlastnosti série k horšiemu a mixuje to všetko s technológiami nepreverenými časom, ako napríklad kontroverzný TouchPad, ktorý neraz rozdelil PC komunitu na dva tábory. Ak máte limitované financie, no tak či tak potrebujete viac výkonu než len typický priemer a nevadí vám zopár kompromisov, E531 je kandidát pre vás. Ak chcete ale kvalitu bez kompromisov a žiadne lacnejšie náhrady originálnej kvality, odporúčam poobhliadnuť sa po niečom inom.

TECHNICKÁ ŠPECIFIKÁCIA:

Operačný systém: Windows 7/Windows 8
Procesor: Intel Core i5 procesor 3. generácie
Displej: 15.6” FullHD Display
Pamäť: 4.0GB PC3-10600 DDR3L 1333MHz
Grafika: Intel HD Graphics 4000 + NVIDIA GeForce GT 740M
HDD: 500GB

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Lenovo ThinkPad Edge E531
TYP: Notebook
Vyrobil: Lenovo
Cena: 719€
Produkt zapožičala spoločnosť: Lenovo
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

70%
 
Prečo opravovať niečo, čo nie je pokazené?
  Klady
  • fullHD displej
  • dizajn
  • pomer cena/výkon
  • váha, rozmery
  • RapidCharge batéria
  Zápory
  • výdrž batérie
  • kvalita materiálov
  • klávesnica
  • malé pozorovacie uhly displeja
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk