2x Sound Blaster - Recenzia

 

Keď už nepotrebujeme káble ani na nabíjanie telefónu, prečo by nás mali obmedzovať na slúchadlách? Niečo takéto zrejme zaznelo v spoločnosti Creative, ktorá sa nám rozhodla predstaviť hneď dva modely bezdrôtových slúchadiel určených nielen na hranie, ale hlavne na počúvanie hudby kdekoľvek sa nám zachce. Predstavíme si dvojicu high-end Bluetooth slúchadiel Sound Blaster EVO Zx a EVO Wireless.

Prvé dojmy

Dizajn balenia zodpovedá cenovej kategórii a nejde o žiadne otravné plastové obaly. K slúchadlám sú pribalené len základné veci, a to nabíjací kábel a audio konektor. K EVO Zx sme dostali aj štýlové kožené puzdro, do ktorého si vieme slúchadlá pomocou skladacej konštrukcie úsporne uložiť.

„Premakaná konštrukcia“

Nie každé slúchadlá sadnú na uši tak dobre, že ich vydržíme nosiť hodiny a hodiny bez toho, aby nás bolela hlava či uši. Ľudia v Creative si uvedomujú dôležitosť tohto faktoru, s konštrukciou EVO Zx a EVO Wireless sa dosť vyhrali a slúchadlo sa k hlave snaží čo najlepšie pritlačiť pomocou kĺbov na vertikálnej aj horizontálnej osi.

Kožené lemovanie slúchadiel je príjemné na nosenie a taktiež celkom dobre tesní okolité zvuky, nie však až tak, že by nás slúchadla obmedzovali vo vedení konverzácie. Po dlhšej dobe ale začína byť pod slúchadlami teplo. Na hornom mostíku slúchadiel je mäkká pena potiahnutá kožou, ktorá spríjemňuje nosenie a chráni hlavu pred otlakmi a bolesťami z dlhého nosenia. Možno si poviete, že je to zbytočnosť, no vzhľadom na vyššiu hmotnosť slúchadiel je to fakt užitočný prvok.

Je dosť ťažké vystihnúť správny tlak slúchadiel tak, aby nespadli z hlavy a zároveň nespôsobovali bolesti. Pri herných slúchadlách sa uprednostňuje pohodlie, pri prenosných je treba, aby aj pevne držali na hlave. Creative zvolil cestu pohodlia a pri rýchlejších pohyboch slúchadlá niekedy zletia z hlavy, využitie pri behaní a športových aktivitách teda nenájdu, skôr sa hodia na dlhé cesty, kde nižší tlak a mäkká pena dovolia mať slúchadlá nasadené niekoľko hodín bez toho, aby vás bolela hlava.

 

Kopa tlačidiel a NFC

Síce slúchadlá vyzerajú pomerne jednoducho, po bližšom preskúmaní sme objavili celkom dosť tlačidiel a ovládacích prvkov, s ktorými sa kadečo nastavuje.

Začneme so slúchadlami EVO, ktorých ovládanie sa rieši na pravom slúchadle. Najviac slávy zrejme zožne veľké tlačidlo skrývajúce sa pod logom Sound Blaster, ktoré je ľahko nahmatateľné a slúži na pozastavenie či púšťanie hudby a na prijímanie a ukončovanie hovorov. Tlačidlo po ním sa stará o zapínanie a vypínanie funkcie SBX, ktorá sa snaží zlepšiť zážitok z počúvania hudby a počas hovoru s technológiou CrystalVoice odstrániť nežiaduci šum a ozveny. Funkciu SBX však nájdeme len pri verzii EVO Zx, ktorá je vybavená vlastným mikroprocesorom.

 

Ďalej tu nájdeme tlačidlá na prepínanie skladieb a ovládanie hlasitosti. Ovládanie však nie je riešené len cez tlačidlá. Slúchadlá podporujú technológiu NFC a umožňujú spárovať slúchadlá so zariadením len priložením telefónu k slúchadlám.

Headset

Oplatí sa ešte spomenúť, že slúchadlá EVO majú v sebe zabudovaný mikrofón. Skvele to poslúži pri hovoroch, kde sa stačí „capnúť po uchu“ a už môžeme veselo diskutovať.

Kvalitné basy a verné výšky

V slúchadlách EVO sídli 40-milimetrový neodymový magnet, ktorý sa stará o verné podanie zvuku v rozsahu od 20 do 20 000Hz. Slúchadlá excelujú v podaní basov, pri nízkych tónoch vytvárajú efekt, akoby v nich skutočne bol subwoofer, ktorý trasie so všetkým naokolo. Reproduktory sú v slúchadlách len dva, no po pripojení do počítača sa môžete tešiť na virtuálny 7.1-kanálový zvuk, ktorý od skutočného odlíši málokto.

Batéria

Slúchadlá EVO bez nabíjačky vydržia osem hodín hudby, Rage by mali zvládnuť až dvanásť, čo na hranie postačí, keďže je možné kedykoľvek ich zapojiť do USB portu a nechať ich popri hraní nabíjať. EVO okrem pripojenia do USB portu dokážu fungovať aj cez normálny 3,5mm audio jack. Avšak prichádzate o všetky vylepšenia audia.

Verdikt

Firma Creative opäť ukázala, že na trhu s audio príslušenstvom stále má pevnú pôdu pod nohami a dokáže vytvoriť skutočne kvalitné príslušenstvo, či už k hrám alebo na počúvanie hudby. Slúchadlá EVO okrem kvalitných slúchadiel a štýlového doplnku poslúžia aj ako praktický headset. Použiť sa dajú takmer s akýmkoľvek telefónom či prehrávačom vďaka pripojeniu Bluetooth a klasickému audio jacku. Jediným záporom je o niečo vyššia cena.

Technické špecifikácie:

Kmitočtová odozva: 20Hz ~ 20kHz
Batéria: až osem hodín
Rozhranie: Bluetooth
Impedancia: 29 ohmov
Citlivosť: 102dB/mW

Informácie o produkte

Game Cover Prva.sk
Creative EVO Zx a Creative EVO Wireless
Type: Headset
Developer: Creative
Publisher in SR: Creative
Cena: EVO Zx – od 180€, EVO Wireless – od 140€
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Naše hodnotenie

95%
 
"Dvojica nadupaných bezdrôtových slúchadiel od Creative"
Klady
  • kvalitné podanie zvuku
  • virtuálny priestorový zvuk
  • zabudovaný mikrofón
  • ergonómia
Zápory
  • cena
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk