Lenovo IdeaPad Yoga 11S - Recenzia

 

Nikdy by sme nemali zabúdať na to, odkiaľ sme prišli. Preto ešte predtým, než sa všetci vrhnú na najnovšie prírastky od firmy Lenovo, napríklad IdeaPad Yoga 2 Pro s 3K rozlíšením displeja či ThinkPad Yoga, sa obzrime najprv za produktom, ktorý celú multimódovú éru notebookov začal. Štyri rôzne módy, v ktorých môžete svoj notebook používať, sa pomaly stávajú štandardom. Yoga 11S je jedným z prvých priekopníkov, ktorý vám to umožňuje už nejaký ten rok.

IdeaPad Yoga prichádza v dvoch verziách, a to v 11,6-palcovej (Yoga 11S) a 13-palcovej (Yoga 13). Na svoje si prídu všetci užívatelia. Či už potrebujete ultra ľahký, tenký a prenosný ultrabook, alebo vám nevadí trochu viac váhy, miesta a rozhodnete sa pre väčšiu verziu. V prvom vydaní tento štýlový ultrabook fungoval s operačným systémom Windows RT. Po mnohých negatívnych odozvách sa Lenovo rozhodlo pre nápravu a s uvedením Yoga 11S na trh vymenila Windows RT za Windows 8, čo považujeme za krok vpred a veľmi vítanú zmenu.

Ako sme už spomínali vyššie, ide o ľahký, tenký, štýlový ultrabook s multi-touch kapacitným dotykovým displejom. Samotný displej je výsadou celého produktu a bez neho by celý produkt strácal význam, keďže perfektne dopĺňa štyri módy, v ktorých tento ultrabook môžete používať (rovnako ako prítomnosť Windows 8). Dosahuje síce iba HD rozlíšenia (1366×768), ale pri obrazovke s uhlopriečkou 29,46cm to je plne postačujúce. Displej má IPS (in-plane switching) technológiu, ktorá zabezpečuje široké pozorovacie uhly s pomerom strán 16:9 a so svietivosťou 300 NITov. Celý je chránený “Corning Gorilla Glass” sklom proti povrchovým nárazom či škrabancom. Povrch displeja je lesklý, nečakajte úžasný výkon v priamom slnku, ale vďaka vysokej svietivosti displeja je výkon uspokojivý.

Výsadou ultrabooku Yoga 11S sú štyri rôzne polohy alebo módy, ktoré môžete dosiahnuť vďaka špeciálnemu mechanizmu. Ten sa nachádza v pántoch displeja a umožňuje vám otočiť displej o kompletných 360 stupňov. Môžete ho používať ako váš typický notebook, potom v prezentačnom móde, kde preklopíte displej o približne 270 stupňov a položíte ho klávesnicou smerom dole na povrch. Dôležité je poznamenať, že klávesnica sa pri takomto používaní deaktivuje, čo príde vhod aj pri tablet móde, kedy kompletne pretočíte displej a z notebooku sa stáva plnohodnotný tablet. Posledným módom je tzv. „stanový mód“, kedy ultrabook postavíte na hrany základne a displeja v tvare „A“. Každá z vyššie spomínaných polôh prináša svoje výhody a po tomto zážitku sa vám ťažko vracia späť k bežným notebookom.

Vnútro Yoga 11s je poháňané treťou generáciou Intel Core i procesorom (až do i7 podľa konfigurácie), dopĺňaný integrovanou Intel HD Graphics 4000 kartou a jedným 4GB či 8GB RAM slotom. Využíva rýchlosti SSD disku, ktorý môže dosahovať objemu dát až do 256GB.

Toto všetko je zaobalené v solídnej konštrukcii notebookov z produktovej rodiny IdeaPad, ktorá neposkytuje pevnosť a kvalitu materiálov ako prémiová rodina Lenovo notebookov, ThinkPad, no Lenovo v tomto prípade vsadilo na správnu kartu a použité materiály sú pevného charakteru. Aj keď nepatria medzi najodolnejšie, nemusíte sa vôbec báť, že by sa váš notebook po prvom páde zo stola rozbil na súčiastky. Yoga 11S má navyše matnú povrchovú úpravu a zoženiete ju v dvoch farebných prevedeniach, striebornej a oranžovej (podľa regiónu). Osobne sme mali možnosť vyskúšať obidve. Zatiaľ čo oranžová na nás pôsobila príjemne, strieborná vyzerala „zrelšie“, ultrabooku pristala oveľa viac.

Vnútro produktu je komplementované súborom USB portov po stranách produktu, 2in1 vstupom pre slúchadlá i mikrofón, SD čítačkou kariet. Pripájať svoj Yoga ultrabook budete môcť prostredníctvom HDMI vstupu. Nachádza sa tu vstup pre nabíjačku, ktorá už dávno nie je kruhového tvaru. Lenovo prešlo k obdĺžnikovému tvaru, hlavne kvôli šetreniu miesta v samotnom tele produktu, a tak musela evolúciou prejsť aj samotná nabíjačka, ktorá je menšia, skladnejšia a nabíja rýchlejšie.

Na jedno nabitie vydrží až do šesť hodín, pri strednej záťaži to je približne od 4,5 do 5 hodín. Aj pri zakúpení najsilnejšej konfigurácie, Yoga 11S nie je práve produkt, ktorý by bol vhodný pre extrémne zaťaženie v podobe graficky náročných programov či najnovších AAA herných titulov. Silné stránky produktu spočívajú niekde inde.

Pochvalu zaslúži aj klávesnica, ktorá bola predstavená v minuloročných produktoch rodiny ThinkPad a neustále prechádza malými úpravami počas každej novej generácie. Je položená o kúsok nižšie než je zvykom v iných produktových radoch Lenovo notebookov. Príjemne sa na nej píše, nie je hlučná a perfektne sa dopĺňa s rozsiahlym clickpadom, ktorý v posledných generáciách nahradil touchpad, v tomto prípade o niekoľko úrovní kvalitnejším. Nenájdete tu tradičný červený “trackpoint” v strede klávesnice, čo bude chýbať užívateľom ThinkPad notebookov, ale nie je to nič, čo by menilo výsledný zážitok z tohto produktu. Na druhú stranu však chýba podsvietená klávesnica, ktorú by sme očakávali pri produkte v takej vysokej cenovej relácii.

Základňa ultrabooku má pogumovaný finiš, ktorý je príjemný na dotyk a zaručuje protišmykové vlastnosti pri používaní notebooku v iných módoch (napríklad prezentačný mód).

Na vrchu displeja, presne v strede, sídli integrovaná HD web kamera s rozlíšením 720p, vyskúšali sme ju v zopár Skype hovoroch a Google Hangout stretnutiach. Výkonom je decentná, ponúka kvalitný, ostrý obraz, ktorý neurazí, ale nie je ani ničím extra.

Prekvapení sme boli výkonom reproduktorov. Yoga 11S ponúka vybalansovaný a čistý zvuk, neznie “plechovo”, basy má plne pod kontrolou a necítite sa ako pod vodou, keď počúvate hudbu alebo pozeráte film. Hlasitosť je uspokojivá a bez problémov ozvučíte rozľahlejšie miestnosti bez potreby externých reproduktorov. K výkonu prispieva aj Dolby Home Theater v4 technológia, ktorá vám ponúka ďalšie možnosti v nastaveniach zvuku.

Tenký a ľahký ultrabook však nie je len o výkone, ale aj o tom, čo ponúka softvér. Špecialitou, ktorá určite stojí za zmienku, je tzv. “Motion Control”. Funkcia, ktorá vám umožňuje gestami pred webkamerou prehliadať a manipulovať s dokumentmi, obrázkami, fotkami a filmami v najzákladnejších smeroch. Sami sme tomu moc neverili, no po vyskúšaní sme zaznamenali stopercentnú úspešnosť.

Prednedávnom sme mali možnosť vyskúšať on-line kartovú hru od Blizzard Entertainment, Hearthstone a bola to prvá hra, ktorá nám prišla na um, keď sme dostali do rúk tento produkt. O Hearthstone si môžete prečítať v jednej z našich recenzií, no ide nám o spojenie tejto hry s dotykovým displejom Yoga 11S. Keď pretočíte ultrabook do prezentačného alebo tabletového módu, hra v spojení s produktom dostáva nový rozmer.

Tvrdili sme, že Yoga 11S nie je stavaná na extrémnu výpočtovú záťaž, no to nám nebránilo vo vyskúšaní náročných grafických programov ako Adobe Photoshop či InDesign, ktoré zvláda ultrabook bravúrne aj pri nižšej konfigurácii. Kvôli malému displeju, nižšiemu rozlíšeniu a celkovo výkonnostným obmedzeniam tento notebook určite nebude voľbou číslo jedna pre grafikov či video editorov – napriek svojej ľahkosti, flexibilite a prenosnosti.

Lenovo IdeaPad Yoga 11S je pionierom vo svojom smere. Produktom, ktorý ponúka z každého rožka troška. Na jednej strane je ľahký, tenký a prenosný. Umožňuje flexibilitu prostredníctvom svojich štyroch módov, zatiaľ čo na druhej strane ponúka decentnú hardvérovú stránku, ktorá za vypýtanú cenu nenadchne, no ani neurazí. Ak chcete mať vaše PC vždy poruke na cestách, radi robíte dojem a počas toho chcete odviesť aj kus roboty, tento ultrabook je práve pre vás.

TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE:

CPU: 3rd gen. Intel® Core™ i7 Procesor
GPU: Intel® HD Graphics 4000
RAM: 8GB (PC3-12800 DDR3L)
HDD: 256GB
Displej: 11,6” HD LED, Glare, Multi-Touch
OS: Windows 8 Pro (64-bit)
Porty: 1× USB 2.0, 1× USB 3.0, 2in1 (3.5mm jack) in/out pre slúchadlá a mikrofón, 2in1 čítačka kariet (SD, MMC), HDMI port,
Pripojiteľnosť: 820.11 b,g,n WLAN, Bluetooth 4.0
Rozmery: 298×204×17.2mm
Hmotnosť: 1,4kg

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Lenovo IdeaPad Yoga 11S
TYP: Ultrabook
Vyrobil: Lenovo
Cena: 1269€
Produkt zapožičala spoločnosť: Lenovo
Zaujal vás tento produkt? Kúpte si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Jeden produkt, štyri úžasné módy
  Klady
  • štyri módy používania
  • váha, veľkosť, flexibilita
  • konštrukcia
  • zvuková kvalita
  • klávesnica, clickpad
  Zápory
  • nepodsvietená klávesnica
  • cena
  • displej s nízkym rozlíšením
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk